Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urlop za granicą. Polacy nie oszczędzają

0
Podziel się:

Nasi rodacy coraz chętniej wydają pieniądze podczas zagranicznych wyjazdów - policzył Narodowy Bank Polski.

Urlop za granicą. Polacy nie oszczędzają
(Lech Gawuc/REPORTER)

Jak podaje NBP w II kwartale tego roku, w związku z wyjazdami zagranicznymi, Polacy wydali 7,0 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wydatki te wzrosły o 441 mln zł.

Przy wyborze oferty wakacyjnej kierujemy się jednak ceną. Wśród wyjazdów wakacyjnych organizowanych przez biura podróży, 36 procent to oferty typu first minute, zaś 32 procent to oferty last minute -wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

W "normalnej" cenie odbywa się natomiast 32 procent wszystkich zorganizowanych wyjazdów. Badanie KPMG pokazuje również, że z wyjazdu za pośrednictwem biur podróży korzysta zaledwie 12 procent Polaków. Większość z nas swój wypoczynek organizuje samodzielnie.

Polskie wakacje na bogato

Niemal połowa Polaków była na wakacjach, wydając przy tym 20,2 mld zł, z czego 10,6 mld zł stanowią wydatki na wyjazdy krajowe, a 9,6 mld zł na wyjazdy zagraniczne - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

Jak wskazano w raporcie "Wakacyjne wyjazdy Polaków. Edycja 2015", przeciętny koszt wyjazdu krajowego to 1,9 tysiąca złotych, a zagranicznego 4,6 tysiąca złotych.

W tym roku wśród Polaków udających się na wakacyjny wyjazd 68 proc. zdecydowało się na wyjazd krajowy. - 40 proc. Polaków spędzających wakacje w kraju wybrało polskie wybrzeże. Znacznie rzadziej Polacy wybierają wakacje w górach czy nad jeziorem - czytamy w raporcie.

Natomiast jedna trzecia Polaków spędzi lub spędziła co najmniej jeden wyjazd za granicą. Wśród trzech najpopularniejszych zagranicznych celów podróży znalazły się: Chorwacja, Hiszpania oraz Włochy.

Z badania wynika, że czwarte miejsce wśród zagranicznych destynacji zajmuje Grecja, która mimo kryzysu wciąż przyciąga polskich turystów. Z zaprezentowanych danych wynika, że ostatnie wydarzenia w tym kraju, a także Turcji i Tunezji nie mają istotnego wpływu na wakacyjne decyzje Polaków. - Aż 86 proc. ankietowanych Polaków nie rozważało wakacyjnego wyjazdu turystycznego do tych krajów - bez względu na aktualne wydarzenia. 5 proc. ankietowanych deklaruje, że mimo ostatnich wydarzeń i tak odbyło lub odbędzie podróż do wymienionych krajów. 9 proc. Polaków zmodyfikowało swoje plany, najczęściej zmieniając cel podróży - wskazali autorzy badania.

Plażing

Z badania wynika też, że Polacy podczas urlopu spędzają czas na plażowaniu oraz innych formach odpoczynku pasywnego, zarówno w Polsce (główny cel w przypadku 57 proc. wyjazdów), jak i za granicą (48 proc.). Na drugim miejscu znalazło się zwiedzanie (21 proc. wyjazdów w Polsce oraz 35 proc. wyjazdów zagranicznych), trzecie miejsce zajęło uprawianie sportu (odpowiednio 18 i 10 proc.).

W biurze czy przez internet?

Większość Polaków wyjeżdżających na wakacje organizuje swój wypoczynek na własną rękę, a jedynie 12 proc. korzysta z oferty biur podróży. - Polacy planujący turystyczne wyjazdy wakacyjne polegają przede wszystkim na własnym doświadczeniu. Aż 67 proc. respondentów zadeklarowało, że podczas organizowania wyjazdu kieruje się własnym doświadczeniem - wybiera sprawdzone przez siebie miejsca wypoczynku. 61 proc. z nich rozważa decyzję o wyjeździe pod wpływem rekomendacji rodziny i znajomych - czytamy w raporcie.

Dużą rolę podczas planowania wyjazdów turystycznych odgrywa dla Polaków internet. - Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 60 proc. Polaków podczas planowania wakacyjnego wyjazdu turystycznego korzysta z internetu. Odwiedzają oni zarówno fora internetowe, internetowe porównywarki cen, jak i portale społecznościowe oraz blogi - wskazał dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG Mariusz Szlachta.

- Gdy są już zdecydowani dokonać zakupu lub rezerwacji wyjazdu, chętniej korzystają z tradycyjnych sposobów, jak rezerwacja telefoniczna - zaznaczył.

Wśród najczęściej wskazywanych sposobów rezerwacji lub zakupu wyjazdów znalazły się też wizyta w stacjonarnym lub internetowym biurze podróży. Z kolei portale zakupów grupowych wykorzystywane są do tego przez zaledwie 2 proc. ankietowanych.

Badanie "Wakacyjne wyjazdy Polaków. Edycja 2015" zostało przeprowadzone w sierpniu 2015 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Również cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski nie próżnują i wydają dużo pieniędzy. Według NBP w II kwartale wydali oni 9,7 mld zł, co w porównaniu z poprzednim rokiem oznacza wzrost wydatków o 240 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)