Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA idą na intelektualną wojnę z Chinami. Będą sankcje za kradzież i kopiowanie

59
Podziel się

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek rozporządzenie pozwalające stałemu przedstawicielowi handlowemu USA Richardowi Lighthizerowi na rozpoczęcie dochodzenia ws. łamania przez Chiny porozumień dotyczących ochrony własności intelektualnej.

Donald Trump nie zamierza odpuszczać Chinom.
Donald Trump nie zamierza odpuszczać Chinom. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bDJlbYjV

Czy to koniec tanich podróbek z Państwa Środka?

- Ambasadorze Lighthizer, jest pan uprawniony do rozważenia wszelkich możliwych opcji, jakie ma pan do dyspozycji - powiedział Trump po podpisaniu upoważniania dla Lighthizera do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie poczynań Pekinu w dziedzinie prawa autorskich, patentów i znaków firmowych, określanych zbiorczym terminem własności intelektualnej.

Dochodzenie Lighthizera będzie prowadzone na podstawie paragrafu 301 mało znanej amerykańskiej Ustawy Handlowej z roku 1974.

bDJlbYjX

Pozwala ona prezydentowi na wprowadzenie jednostronnych odwetowych taryf celnych i innych restrykcji handlowych w celu ochrony interesów amerykańskich eksporterów. Ostatni raz dochodzenie przeprowadzone na podstawie paragrafu 301 Ustawy Handlowej zaowocowało sankcjami w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy karne taryfy zostały nałożone na japońskich producentów motocykli i stali.

Od rozpoczęcia w roku 1995 działalności Światowej Organizacji Handlu ustawa z roku 1974 nie była wykorzystywana przez Waszyngton do rozstrzygnięcia sporów z partnerami handlowymi Stanów Zjednoczonych.

Powodem wszczęcia tego dochodzenia, które zdaniem ekspertów bez wątpliwości wykaże całą litanię łamania przez Chiny dwustronnych i międzynarodowych porozumień w sferze ochrony własności intelektualnej, są ponawiane od lat skargi amerykańskich eksporterów i firm działających na rynku chińskim na kradzież własności intelektualnej oraz uzależnianie dostępu firm amerykańskich do chińskiego rynku od przekazania Chinom nowoczesnych technologii.

- Taka kradzież nie tylko szkodzi amerykańskim przedsiębiorstwom, ale stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel administracji Trumpa cytowany w poniedziałek przez "Wall Street Journal".

bDJlbYkd

Identyczne zarzuty wobec Pekinu wielokrotnie formułowali przedstawiciele handlowi Unii Europejskiej, Japonii i Kanady.

Zobacz także: Tańczący z robotami

Ukaranie Chin sankcjami właśnie za kradzież własności intelektualnej mimo wielu innych poważniejszych przejawów łamania przez Chiny dwustronnych i międzynarodowych porozumień handlowych jest - zdaniem ekspertów - najmniej ryzykowne politycznie dla administracji Trumpa, ponieważ cieszy się poparciem ustawodawców z obu partii i wszystkich organizacji lobbystycznych amerykańskich firm eksportujących do Chin i prowadzących działalność gospodarczą w tym kraju.

bDJlbYke

Chiny ostrzegły, że w przypadku wprowadzenia przez Stany Zjednoczone sankcji wobec Pekinu odpowiedzą krokami odwetowymi.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski

bDJlbYky
Źródło:
KOMENTARZE
(59)
mm
4 lata temu
komunisci amerykanscy i europejscy dajac produkcje do Chin nie dbały o swoich pracownikow tylko o to aby gawiedz miała tanie jordany bo chodzac w podrabianych rzeczach gawiedz jest szczesliwa a i panstwa sa hepi bo maja swoj elektorat. bo osioł kupujac to powie ze bogacz dzisiejszy swiat to same podróby nawet rzady europejskie sa podróba.to sa lewacy markscisci trockisci ktorzy podrabiaja demokracje.
esbek
4 lata temu
20 lat temu Chińczycy mogli by się obawiać sankcji USA. Ale dzisiaj to Chiny są stroną rozdającą karty i to USA powinno się obawiać wojny handlowej z Chinami. Bo Chiny w rewanżu mogą wywołać wojnę walutową w której USA może być na przegranej pozycji.
Polak
4 lata temu
W USA patenty mają nawet na papier toaletowy, więc niech się nie ośmieszają. Ich produkty od chińskich różnią się tylko tym, że są 20x droższe. Poza tym to są te same produkty wyprodukowane w tych samych fabrykach i składane przez wyzyskiwane dzieci w Chinach.
bDJlbYkz
zdzicho
4 lata temu
USA siedzą u Chinczykow w kieszeni....!! pan prezydent może sobie pomachać...!!!
hyh
4 lata temu
Jak ktoś sobie tylko lepiej radzi od USA gospodarczo, to z automatu nakłada się na niego sankcje pod wymyślonym pretekstem
...
Następna strona