Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa o jawności uderzy w państwo? Ministerstwa protestują i boją się o spółki

Ustawa o jawności uderzy w państwo? Ministerstwa protestują i boją się o spółki

Minister energii jest jednym z głównych krytyków pomysłu Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Minister energii jest jednym z głównych krytyków pomysłu

Przygotowana przez ministra koordynatora służb specjalnych ustawa o jawności życia publicznego jest krytykowana przez jego rządowych kolegów. Część resortów chce wyłączenia spod jej reżimu i wskazuje m.in. na ryzyko spadku konkurencyjności państwowych spółek.

Przeciwko objęciu zapisami ustawy o jawności zgłoszonej przez Mariusza Kamińskiego zaprotestowały ministerstwa: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej, Sprawiedliwości oraz Energii. Pierwsze trzy wskazywały na konieczność zachowania tajemnicy, która będzie chronić pracowników. Chodzi m.in. o umowy z biegłymi w postępowaniach sądowych, czy tajemnicę dyplomatyczną.

Najmocniej przeciwko nowej ustawie oponuje kierowane przez Krzysztofa Tchórzewskiego Ministerstwo Energii. Powołuje się przy tym na dobro państwowych spółek. W przesłanej opinii stwierdzono, że przyjęcie nowych rozwiązań, zagrozi ich konkurencyjności.

Zobacz też, co może zdarzyć się w Sejmie:

Stracą państwowe spółki?

Zapisy projektu tzw. ustawy o jawności zakładają, że wszystkie firmy kontrolowane przynajmniej w 10 proc. przez Skarb Państwa lub samorząd, będą musiały prowadzić rejestr umów cywilnoprawnych. Projekt znacząco rozszerza także katalog osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych. Utajnione będą mogły pozostawać jedynie dane wrażliwe oraz informacje uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa.

W ocenie resortu energii ustawa doprowadzi do sytuacji, w której pozycja rynkowa państwowych przedsiębiorstw znacząco spadnie. Firmy prywatne w obawie przed ujawnianiem umów, nie będą chciały nawiązywać relacji kapitałowych. Te same obiekcje zostały przywołane w kontekście rozwoju OZE, które oparto na promocji partnerstwa prywatno-publicznego.

Koncerny farmaceutyczne wycofają się z Polski?

Projekt Mariusza Kamińskiego dotyczy nie tylko firm państwowych. Koncerny farmaceutyczne po ewentualnym zostaną zmuszone do ujawniania dużo większej liczby informacji aniżeli ma to miejsce obecnie. Może to zagrozić ich wycofaniem z kraju.

Czytaj także
Polecane galerie
Jan s.
2017-11-26 14:26
No i wsadził kij w mrowisko i to we wlasne chcialby dużo wiedzieć nic nie robiąc
michał3dnizdychał
2017-11-25 08:09
Towarzyszu Kamiński-Dzierżyński, diagnoza jest trafna: na granicy prywatne - państwowe dochodzi do wielu nieprawidłowości, przestępstw gospodarczych. I słusznie, że nie dajecie wiary swoim pisiom piastującym kierownicze stanowiska w firmach państwowych. Ale lekarstwo jest z początku XIX wieku. Poczytajcie sobie "Bogactwo i nędza narodów", może coś z tego pojmiecie . . . .
Pisowce
2017-11-24 17:55
Oczywiście, że jawność będzie dotyczyć wszystkich tylko nie nas.
Pokaż wszystkie komentarze (11)