Notowania

Ustawa przewidująca exit tax już z podpisem prezydenta

Wprowadzenie tzw. exit tax oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej to niektóre rozwiązania ustawy zmieniającej kilka ustaw podatkowych, którą podpisał prezydent. Eksperci nie mają wątpliwości: ustawa jest napisana byle jak i szkodliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Sniezko)
Andrzej Duda podpisał ustawę przewidująca exit tax

Wprowadzenie tzw. exit tax oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej to niektóre rozwiązania ustawy zmieniającej kilka ustaw podatkowych, którą podpisał prezydent. Eksperci nie mają wątpliwości: ustawa jest napisana byle jak i szkodliwa.

Exit tax to całkiem nowy podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków, który będą płacić ci, którzy przeprowadzają się za granicę.

Ministerstwo Finansów chciało walczyć z unikaniem podatków głównie przez duże firmy, ale przepisy są bardzo niejasne i podatek może objąć nawet niewielkie majątki.

Podpisanie ustawy - oraz szeregu innych aktów - prezydent Andrzej Duda zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem money.pl Mikołajem Kunicą. Całość rozmowy można obejrzeć poniżej:

Przedsiębiorcy od początku przeciwni

Exit tax nie od dziś wzbudza wątpliwości ekspertów i sprzeciw przedsiębiorców, którzy twierdzą, że nowa danina utrudni inwestycje. Narzekają szczególnie te firmy, których model biznesowy zakłada działanie na skalę międzynarodową.

Krytycy nowego podatku mówią, że exit tax jest zagrożeniem dla unijnej zasady swobody przepływu osób.

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wprowadzania nowych rozwiązań podatkowych, tak głęboko ingerujących w interesy podatników, w tak krótkim czasie, bez uwzględnienia uwag złożonych w toku konsultacji społecznych, a także bez dogłębnej analizy i dyskusji nad orzecznictwem TSUE odnoszącym się do koncepcji exit tax oraz jego wpływem na ostateczny kształt polskiej regulacji" - pisał Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Teoretycznie ma być uproszczenie

Celem ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw jest uproszczenie prawa podatkowego w zakresie podatków dochodowych oraz uszczelnienie systemu podatków dochodowych. Ustawa wdraża unijną dyrektywę z lipca 2016 r. ustanawiającą przepisy, które mają przeciwdziałać praktykom unikania opodatkowania.

Ustawa zawiera m.in. zmianę przepisów dotyczących cen transferowych. Zaproponowano automatyczną analizę danych pobieranych dzięki raportowaniu cen transferowych.

Ustawa przewiduje też zmniejszenie obowiązków dokumentacyjnych i wydłużenie terminów - np. złożenie informacji o cenach transferowych wydłużono z trzech do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: exit tax, Andrzej Duda, ustawa, podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2018

Miss pisKłamstwo! Ustawa daleko wykracza poza dyrektywę. Dyrektywa stanowi wyłącznie o podatku od osób prawnych. Podpisana ustawa rozszerza katalog podatników … Czytaj całość

17-11-2018

piadajedna firma w Polsce druga stworzona gdzie indziej , polska będzie olewać klientów , nie podpisywać nowych kontraktów itp. ale za to będzie polecać " … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)