Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

W wakacje zapłacimy więcej za tankowanie

0
Podziel się:

Na stacjach będzie o jedną czwartą drożej niż jeszcze pół roku temu.

W wakacje zapłacimy więcej za tankowanie
(PAP/Paweł Kula)

Gdyby w wakacje utrzymały się ceny benzyny z początku stycznia, podróżowanie samochodem byłoby tańsze o ponad jedną czwartą. Jednak mimo podwyżek, daleko nam do cen sprzed roku.

Według analityków rynku paliw ankietowanych przez *Money.pl *w wakacje za litr benzyny E 95 zapłacimy maksymalnie 4,55 zł. Cena oleju napędowego ma wzrosnąć do 3,8 zł za litr, natomiast LPG 1,75 złotych.

4,55 zł
tyle w wakacje zapłacimy zalitr E95
3,80 zł tyle zalitr ON Przejechanie tysiąca kilometrów samochodem, który spala przeciętnie 8 litrów benzyny na 100 km, w najgorszym przypadku będzie o 15 złotych droższe niż obecnie. Teraz litr tego paliwa kosztuje około 4,35 zł. Podobnie wzrośnie koszt podróży samochodem z silnikiem diesla (za litr oleju napędowego na początku czerwca płacimy średnio 3,65 zł za litr).

*-średnia prognoza Reflex i e-petrol
obliczenia przy założeniu, że samochód spala przeciętnie 8 litrów benzyny na 100 km

źródło: Money.pl

Najmniej natomiast wakacyjne podwyżki odczują posiadacze samochodów na gaz. Zdaniem analityków, koszt tego paliwa podskoczy z obecnych 1,65 do 1,75 za litr.

Jak tłumaczy Urszula Cieślak, analityk z firmy Reflex, monitorującej rynek paliw w Polsce, wzrost cen na stacjach paliw to z jednej strony efekt spadku zapasów, z drugiej natomiast zwiększonego popytu, jaki jest obserwowany co roku w wakacje.

Natomiast zdaniem Szymona Araszkiewicza z e-petrol.pl, największy wpływ na wzrost cen paliw będzie miała rosnąca cena ropy na giełdach światowych. Według niego, wakacyjny szczyt wynieść może nawet 90 dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

Zimą było o wiele taniej


Pomimo zapowiadanego wzrostu cen paliw w tegoroczne wakacje ich poziomy będą i tak niższe od tych sprzed roku. Wtedy cena benzynyoscylowała wokół 4,7 zł za litr. Za gaz płacono nawet 2,25 zł, a cena litra oleju napędowego była aż o złotówkę wyższa od ceny spodziewanej w te wakacje. Wynosiła niemal 4,75 zł za litr._ _

*-średnia prognoza Reflex i e-petrol
obliczenia przy założeniu, że samochód spala przeciętnie 8 litrów ON na 100 km

źródło: Money.pl

Oszczędności byłby jednak jeszcze większe, gdyby utrzymały się ceny z początku stycznia, gdy litr benzyny i oleju napędowego kosztował 3,35 zł.

W takiej sytuacji przejechanie tysiąca kilometrów samochodem, który spala 8 litrów1,75 zł
tyle w wakacje zapłacimy za litr LPG na 100 kilometrów, kosztowałoby bowiem około 270 zł. To aż o 95 zł mniej (ponad 25 proc.) - w przypadku silników benzynowych - w porównaniu do cen jakie analitycy prognozują na te wakacje. Na oszczędność około 75 zł mogliby liczyć także posiadacze diesli.

Niekoniecznie natomiast zadowoleni byliby kierowcy samochodów na gaz. Na początku stycznia cena tego paliwa była wyższa o około 10-15 gr niż ma ono kosztować w wakacje.

*-średnia prognoza Reflex i e-petrol
obliczenia przy założeniu, że samochód spala przeciętnie 10 LPG na 100 km
źródło: Money.pl

Cena ropy i waluty najbardziej biją po kieszeniach kierowców

Wahania cen paliw w największym stopniu wynikają ze zmian cen ropy naftowej, a także kursu dolara. W amerykańskiej walucie rozliczane są bowiem transakcje na światowych rynkach paliwowych.

Zależność tą doskonale obrazuje porównanie sytuacji na rynku paliw teraz i przed rokiem. Choć wtedy cena ropy naftowej wynosiła prawie 150 dolarów za baryłkę (159 litrów), benzyna kosztowała niewiele więcej niż obecnie, gdy ropa jest o połowę tańsza (cena nie przekracza 70 dolarów). Wtedy jednak za dolara płacono jedynie 2,3 zł, teraz natomiast jednego złotego więcej.

Cena baryłki ropy brent w ciągu ostatnich 12 miesięcy

_

źródło: Money.pl _

Niskie ceny z początku roku były natomiast wynikiem tego, że ropa naftowa kosztowała wtedy mniej niż 40 dolarów, a dolar poniżej 3 złotych. Od tamtego czasu ceny surowców jednak znacznie wzrosły - ropa o prawie 100 procent a dolar o ponad 10 procent.

W tym czasie ceny benzynyna stacjach paliw podrożała jednak tylko o 30 proc., a nie dwukrotnie. Dzieje się tak, ponieważ w Polsce cena samego paliwa stanowi jedynie około 40 proc. ceny jaką płaci kierowca. Reszta to podatek VAT, akcyza opłata paliwowa oraz marża właścicieli stacji.

Kurs USD/PLN w ciągu ostatnich 12 miesięcy

_

źródło: Money.pl _

Jeszcze niższy wzrost cen oleju napędowego - jedynie o 30 gr, a więc niecałe 10 procent - jest natomiast wynikiem spowolnienia gospodarczego, a tym samym popytu na to paliwo. Znakomita większość samochodów wykorzystywanych przez firmy, między innymi w transporcie towarowym, jest napędzana silnikami diesla. Olej napędowy ma również szerokie zastosowanie w przemyśle.

Z odwrotną sytuacją mieliśmy do czynienia rok temu, gdy bardzo szybko rozwijająca się gospodarka zużywała to paliwo w dużych ilościach co skutkowało tym, że po raz pierwszy jego cena była wyższa od benzyny.

Po wakacjach będzie taniej


25 proc.
tyle mniej mogłaby kosztować wakacyjna podróż samochodem, gdyby utrzymały się ceny z początku roku Zdaniem Szymona Araszkiewicza z e-petrol.pl w drugim półroczu za benzynę i olej napędowy powinniśmy płacić mniej niż latem. Oba gatunki paliwa mogą kosztować poniżej 4 złote. Wyraźniej spadek cen odczują jednak posiadacze samochodów z silnikami benzynowymi. W wyniku powakacyjnego obniżenia się popytu na to paliwo przy równoczesnym wzroście zapotrzebowania na olej napędowy skurczy się różnica pomiędzy cenami obu paliw, która obecnie wynosi ok. 60-70 groszy.

Urszula Cieślak z firmy Reflex zwraca natomiast uwagę, że po wakacjach należy się spodziewać wzrostu ceny LPG. W okresach jesienno-zimowych zawsze rośnie bowiem popyt na LPG, który jest wykorzystywany w urządzeniach grzewczych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)