Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Turecka lira szuka kolejnego dna. Złoty też na tym cierpi

Turecka lira szuka kolejnego dna. Złoty też na tym cierpi

Premierowi Erdoganowi coraz trudniej robić dobrą minę do złej gry Fot. AP/EastNews
Premierowi Erdoganowi coraz trudniej robić dobrą minę do złej gry

Wydaje się, jakby spadki na tureckiej lirze nie miały końca. Nawet w turecki Dzień Zwycięstwa rynek nie odpuszcza. Agencje ratingowe nie zostawiły na kraju suchej nitki, a Moody's dołożyła tureckim instytucjom finansowym. A pośrednio cierpi na tym złoty.

W czwartek jest Dzień Zwycięstwa w Turcji. A tymczasem na rynku walutowym kompletna porażka. Lira traci do dolara prawie 3 proc. I to już czwarty dzień z rzędu. W tydzień zeszła o ponad 9 proc. w dół, a w miesiąc 34 proc. To ogromny spadek w tak krótkim czasie.

Nie tyle świadczy to o mocy dolara, choć tę akurat wspierają dobre wyniki gospodarki USA, ale bardziej o słabości wizerunku Turcji na arenie międzynarodowej. Kraju, który postrzegany jest jako zmierzający do dyktatury, gdzie premier chce regulować wszystko, z walutą włącznie.

W czwartek NBP wycenia lirę na 55 gr i już jest bardzo blisko do historycznego minimum sprzed dwóch tygodni - 54 gr. Czyż nasi turyści nad Bosforem nie mają powodów do zadowolenia? Tureckie produkty są tanie jak nigdy.

Kwotowania liry do złotego w ostatnim roku

Zobacz też: Wakacje last minute. W tym roku oferta jest wyjątkowo atrakcyjna


 

Głównymi powodami spadku liry w tym tygodniu są gorsze oceny agencji ratingowych sprzed prawie dwóch tygodni. S&P i Moody's zwracały uwagę na konsekwencje fiskalne osłabienia liry, gorsze bilanse spółek zadłużonych w euro, presję na rodzime banki oraz problem z niezależnością banku centralnego i kłopoty polityczne. Moody's dodał do tego w tym tygodniu obniżenie ratingu dla dwudziestu tureckich instytucji finansowych.

Do tego dochodzą ostatnio twarde dane. Choć lira spadła, co teoretycznie powinno zatrzymać import a uruchomić eksport, to okazuje się, że w Turcji cały czas handel zagraniczny jest na sporym minusie. Bilans handlowy pogorszył się w lipcu do 6 mld lir z 5,5 mld miesiąc wcześniej - podano w środę. Utrzymanie importu przy takim spadku liry wpłynie na skokowy wzrost inflacji.

Rośnie też dług publiczny - do miliarda lir po lipcu z 970 mln w czerwcu. Liczba turystów co prawda wzrosła rok do roku o 12 proc., ale przy takich przecenach można było oczekiwać większego zainteresowania ofertą tureckich kurortów. Tym bardziej że w czerwcu wzrost odwiedzin Turcji był aż 29-procentowy.

Jak podaje IHS Markit, pięcioletnie swapy na ryzyko niespłacania przez Turcję kredytów wzrosły o 8 punktów bazowych, dochodząc do 516 pkt. bazowych.

Minister nie widzi problemu

A tymczasem minister finansów Turcji twierdzi, że nie widzi żadnego wielkiego ryzyka dla gospodarki i systemu finansowego. Dość spokojne podejście.

Piotr Matys, strateg rynków wschodzących w Rabobank, zauważa, że w ciągu ostatniego tygodnia Turcja nie wystosowała żadnego komunikatu, który byłby próbą odzyskania zaufania inwestorów - podaje Reuters. Rynki oczekują, że bank centralny podwyższy stopy procentowe przy rosnącej inflacji. Nie robi tego naciskany przez rząd.

- Kłopoty tureckiej liry przekładają się na cały koszyk walut rynków wschodzących, w tym na złotego. Nie pomaga nawet optymizm wokół nowej umowy handlowej, zastępującej dotychczasowe porozumienie NAFTA, która może zostać podpisana nawet dziś - alarmuje Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets.

Złoty w ciągu ostatnich trzech dni stracił względem dolara 0,1 proc. a do euro 0,3 proc. Dużo bardziej tracą węgierski forint (0,5 proc. do dolara), czy rosyjski rubel (1,6 proc.). Ten ostatni, co warto podkreślić, mimo wzrostu kursu ropy.

Najbardziej niezadowoleni z obrotu spraw powinni być frankowicze. W ciągu trzech dni stracili 1 proc. na spadku złotego względem waluty Szwajcarii. W czwartek kurs doszedł do 3,7747 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

złoty, waluty, turcja, turecka lira, wakacje w turcji
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
JERZY
2018-09-01 13:39
MM masz racje jakos bat Tajski jest zawsze stabilny dziwne to.
hehe ekonomia
2018-09-01 06:59
No pyskowali na USA to i szoruje po dnie moment i po ptokach
sak
2018-09-01 06:29
Jak czytam takie artykuły to zastawiam się kto to pisze i na jakie zlecenie zwłaszcza o spadku złotego o 0,1 % absurd !
Pokaż wszystkie komentarze (60)