Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pranie brudnych pieniędzy. W Watykanie skonfiskowali 12 mln euro

40
Podziel się

Watykański wymiar sprawiedliwości skonfiskował w ciągu trzech lat ponad 12 mln euro w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy - poinformował o tym w sobotę prokurator Gian Piero Milano.

Pranie brudnych pieniędzy. W Watykanie skonfiskowali 12 mln euro
(Catholic Press Photo/EAST NEWS)
bDzzZjuJ

Podczas inauguracji nowego roku sądowego za Spiżową Bramą watykański prokurator przedstawił raport na temat walki z przestępstwami finansowymi. Jak podał, w latach 2013-2016 wydano decyzje o konfiskacie 11,2 min euro, ponad 1 mln dol., 320 tys. funtów szterlingów.

To, jak się przypomina, rezultat m.in. prowadzonej w watykańskim banku IOR walki z praniem brudnych pieniędzy, by dostosować zasady działania tej instytucji do międzynarodowych standardów bankowych. W tym celu, jak wyjaśnił Milano, w watykańskiej prokuraturze utworzono specjalny wydział do walki z przestępstwami finansowymi.

W 17 sprawach dotyczących podejrzeń prania brudnych pieniędzy prowadzone jest postępowanie - podkreślono w przedstawionym sprawozdaniu.

bDzzZjuL

Prokurator Milano powiedział, że w 2016 roku na mocy nowych przepisów po raz pierwszy wymierzono karę za nielegalny transfer gotówki przez granicę włosko-watykańską. Według obowiązujących norm pieniądze te - wnoszone lub wynoszone - należy zgłaszać podczas przekraczania bram prowadzących do Watykanu.

W swojej relacji przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości Watykanu zwrócił też uwagę na to, że stosowane tam kary za korupcję i nadużycie urzędu są bardziej surowe niż we Włoszech. Ujawnił także, że w zeszłym roku w Watykanie doszło do przestępstw informatycznych, w sprawie których podjęto odpowiednie działania. Szczegóły nie zostały ujawnione. (PAP)

bDzzZjvm
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
KOMENTARZE
(40)
byt
4 lata temu
To takie katolickie: oszustwa, przekręty, nadużycia, machlojki. To wszystko dla bozi.
Baner
4 lata temu
A miliardy pewnie wyprali.... Od dawna wiadomo że kościół to też mafia i zarazem instytucja do prania i zarabianiA pieniędzy. Dlatego od dawna potępiam kościół i gdybym miał możliwość nie finansowania kościoła z własnych podatków to na pewno bym skorzystał. Tylko ze do tego nie dopuszcza
JD
4 lata temu
Nie ma się co dziwić kościół to instytucja bardzo dochodowa bez strat zwłaszcza w Polsce. Wiara służy tylko interesowi.
bDzzZjvn
POseł
4 lata temu
Też mi prekręt co to jest 12 milionów euro, nie ma się czym chwalić, my na kradzieży składek z ofe przewróciliśmy 10 miliardów pln.
fan
4 lata temu
Pytanko. Ciekawe czy pamietacie kto podpisal Konkordat z ta mafia.
...
Następna strona