Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ważny kontrakt Lotosu. W 2018 r. co najmniej pięć ładunków ropy przybędzie z USA

Ważny kontrakt Lotosu. W 2018 r. co najmniej pięć ładunków ropy przybędzie z USA

To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych - informuje spółka Fot. Lotos / materiały prasowe
To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych - informuje spółka

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską w 2018 r. minimum 5 ładunków ropy.

- To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy Lotos konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii poprzez otwarcie się na zupełnie nowe, bezpieczne kierunki dostaw - powiedział Marcin Jastrzębski, prezes Lotosu, cytowany w komunikacie.

 

Zobacz też: Rewolucja ropy naftowej


 

Jak tłumaczy spółka, obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni. "Dywersyfikacja surowcowa jest istotnym środkiem w procesie zapewnienia stabilnych dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy Lotos oraz optymalizacji kosztów produkcji".

- We wrześniu spółka sprowadziła w ramach kontraktów spotowych (jednorazowych) ropę naftową Hibernia z Kanady, w listopadzie gatunek Domestic Sweet (DSW) z USA, a w najbliższych dniach oczekuje kolejnego tankowca z amerykańską ropą WTI Midland. Wszystkie dostawy surowca zostały przetransportowane do rafinerii drogą morską poprzez Naftoport w Gdańsku - czytamy w komunikacie.

Wcześniej Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.

Czy połączenie PGNiG, Grupy Lotos i PKN Orlen to dobry pomysł?

tak
nie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły w 2016 roku 20,9 mld zł.

kontrakt, lotos, usa, ropa naftowa
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
mojeimie
2018-01-27 11:21
ogrzewanie ruskim gazem jest 3 razy tańsze niż centralne z polskiego pecu z sieci miejskiej. czy ten pan o krzywych ustach z pisu może to wytłumaczyć i dlaczego nas nie broni przed polskimi złodziejami.
stan
2018-01-13 10:51
Te pięć ładunków ropy z USA to jaki to %w ogólnym imporcie ropy a może to promil ?
Opp
2017-12-16 07:32
Ile kosztuje Janowska a ile ruską to istotne a reszta to bzdury o tej dywersyfikacji
Pokaż wszystkie komentarze (10)