Notowania

Ważny kontrakt Lotosu. W 2018 r. co najmniej pięć ładunków ropy przybędzie z USA

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku, poinformowała spółka. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską w 2018 r. minimum 5 ładunków ropy, dodano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lotos / materiały prasowe)
To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych - informuje spółka

Grupa Lotos podpisała umowę terminową na dostawę amerykańskiej ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku. Kontrakt przewiduje dostarczenie drogą morską w 2018 r. minimum 5 ładunków ropy.

- To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu miesięcy Lotos konsekwentnie realizuje swoje założenia strategiczne w zakresie zwiększania bezpieczeństwa Polski w sektorze energii poprzez otwarcie się na zupełnie nowe, bezpieczne kierunki dostaw - powiedział Marcin Jastrzębski, prezes Lotosu, cytowany w komunikacie.

Zobacz też: Rewolucja ropy naftowej

Jak tłumaczy spółka, obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerobiona przez rafinerię Lotosu pochodzi z kierunku innego niż wschodni. "Dywersyfikacja surowcowa jest istotnym środkiem w procesie zapewnienia stabilnych dostaw ropy naftowej do rafinerii Grupy Lotos oraz optymalizacji kosztów produkcji".

- We wrześniu spółka sprowadziła w ramach kontraktów spotowych (jednorazowych) ropę naftową Hibernia z Kanady, w listopadzie gatunek Domestic Sweet (DSW) z USA, a w najbliższych dniach oczekuje kolejnego tankowca z amerykańską ropą WTI Midland. Wszystkie dostawy surowca zostały przetransportowane do rafinerii drogą morską poprzez Naftoport w Gdańsku - czytamy w komunikacie.

Wcześniej Lotos przerabiał również ropę z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Ameryki Łacińskiej czy Afryki Północnej i Zachodniej. Do bieżącej produkcji wykorzystuje też surowiec wydobywany przez spółki zależne z grupy kapitałowej z własnych złóż na Bałtyku i na Litwie oraz pozyskiwany od innych dostawców z polskich złóż lądowych, a także z Morza Północnego.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły w 2016 roku 20,9 mld zł.

Tagi: ropa naftowa, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2017

dociekliwy5 ładunków ropy? Po jednej tonie?

14-12-2017

sdfdsW bańkach po mleku przywiozą? Nie podali ile wiec smiem twierdzić że śmiesznie mało. Pewnie drogo jak za Patrioty. A teraz bedzie zwrot do … Czytaj całość

14-12-2017

oberTylko pytanie czy na stacjach będzie taniej czy drożej?

Rozwiń komentarze (10)