Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka inwestycja na Kubie. Prezydent Turcji wyłoży pieniądze

0
Podziel się:

Na wyspie mieszka 4 tysiące muzułmanów. Recep Tayyip obiecał im postawienie dwóch meczetów.

Wielka inwestycja na Kubie. Prezydent Turcji wyłoży pieniądze
(Polaris/East News)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, podczas wizyty w Hawanie potwierdził, że jego rząd i rząd Arabii Saudyjskiej chcą wybudować w kraju, gdzie mieszkają 4 tysiące muzułmanów, dwa meczety.

Erdogan, któremu towarzyszą liczni ministrowie, odwiedza Kubę w ramach wizyty w krajach Ameryki Łacińskiej i ma się spotkać z przywódcą kubańskim Raulem Castro. Erdogan odwiedził już Bogotę, a z Hawany uda się do Meksyku. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Turcji w Ameryce Łacińskiej od 1995 roku.

Według szefa tureckiej fundacji ds. religii Mustafy Tutkuna, towarzyszącego Erdoganowi, rozmowy w Hawanie będą dotyczyć zwłaszcza projektu budowy meczetów w Santiago de Cuba, _ gdzie jest wielu muzułmańskich studentów _, i Hawanie, _ z udziałem kilku krajów muzułmańskich _.

W drodze do Bogoty na pokładzie samolotu Erdogan powiedział - według tureckiego dziennika _ Hurriyet _ - że zwrócono się do władz kubańskich z prośbą o zgodę na budowę meczetu na wzór neobarokowego meczetu na nabrzeżu Ortakoy w Stambule.

Turecki prezydent w listopadzie bronił przekonania, wyrażanego przez nielicznych historyków tureckich, że muzułmanie dopłynęli do Ameryki już w 1178 roku, na wiele lat przed Kolumbem, i wezwał do odbudowy meczetu, który miał jakoby zostać odkryty na wybrzeżu Kuby - podaje w internetowym wydaniu Martinoticias z Florydy.

_ - Kontakty muzułmanów z Ameryką sięgają XII wieku. Muzułmanie odkryli Amerykę w 1178 roku, na ponad 300 lat przez Krzysztofem Kolumbem. Islam szerzył się na amerykańskim kontynencie jeszcze przed przybyciem Kolumba _ - mówił w listopadzie w Stambule prezydent. Erdogan, konserwatywny wyznawca islamu, wystąpił z tą tezą w transmitowanym przez telewizję przemówieniu na spotkaniu z przywódcami muzułmańskimi z Ameryki Łacińskiej.

Uwaga dotycząca _ meczetu _ stanowiła obrazowe określenie formy jakiegoś wzgórza na kubańskim wybrzeżu.

*W 2014 roku *Hawanę odwiedziła turecka delegacja w celu zawarcia porozumienia o budowie meczetu w stolicy z kubańskimi władzami, które jednak według tureckich mediów nie wyraziły na to zgody.
Według Martinoticias chodzi o cytat z relacji z pierwszej podróży Kolumba zawartej w _ Historia de las Indias _ hiszpańskiego historyka podboju Ameryki, Bartolome de Las Casas. Pod datą _ poniedziałek, 29 października 1492 roku _ dominikanin Las Casas zanotował, co osiem dni wcześniej według z dziennika pokładowego widział Kolumb na kubańskim wybrzeżu - miejsce _ z górami pięknymi i wysokimi jak Skała Zakochanych [wysoka na 880 m góra w Andaluzji niedaleko Antequery, związana z andaluzyjską legendą o samobójstwie młodych zakochanych z wrogich sobie klanów i z których jedna ma na swoim szczycie drugi pagórek niczym piękny meczet _.

Czytaj więcej w Money.pl
Tureccy policjanci zamieszani w podsłuchy To kolejny etap prowadzonej przez prezydenta Erdogana kampanii przeciwko zwolennikom jego niegdysiejszego sojusznika, a obecnie głównego wroga - Fethullaha Gulena.
Gazprom zadowolony. "Turecki Potok" zastąpi South Stream Prezes Gazpromu z ministrem energetyki i zasobów naturalnych Turcji śmigłowcem oblecieli planowaną trasę lądowego odcinka gazociągu.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)