Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Wielka płyta w ramach Mieszkanie+? Minister: Przyglądamy się

119
Podziel się:

- Na tym etapie nie zakładamy, chociaż wybieram się do Niemiec zobaczyć ich system budowy podobnej do wielkiej płyty. Chińczycy są też zainteresowani wejściem do Polski z wielką płytą - mówił w programie #dziejesienazywo Kazimierz Smoliński. Wiceminister infrastruktury i budownictwa tłumaczył, że budynki powstające w ramach programu Mieszkanie+ będą finansowane przez emisję obligacji.

Wielka płyta w ramach Mieszkanie+? Minister: Przyglądamy się
(WP/money.pl)

- Wybieram się do Niemiec zobaczyć ich system budowy podobny do wielkiej płyty. Chińczycy są też zainteresowani wejściem do Polski z wielką płytą - mówił w programie #dziejesienazywo Kazimierz Smoliński. Wiceminister infrastruktury i budownictwa tłumaczył, że budynki powstające w ramach programu Mieszkanie+ będą finansowane przez emisję obligacji.

- Oni budują po prostu w tempie imponującym. To się wydaje wręcz nieprawdopodobne, żeby w kilkadziesiąt dni wybudować wieżowiec. A potrafią to zrobić - mówił Smoliński o chińskich rozwiązaniach związanych z wielką płytą. Dodał, że nie wie jak ta technologia sprawdzałaby się w naszym klimacie, ani jak jest trwała.

Smoliński stwierdził, że na dziś rząd zakłada budowę według standardowej technologii.

- Chcielibyśmy, żeby projektanci tych przyszłych budynków wielorodzinnych zaprojektowali je w sposób, który sprawi, że będą one energooszczędne, a ponadto powtarzalne, modułowe. Tak, by łatwo było je dostosować do lokalnych warunków, konkretniej działki - mówił wiceminister w #dziejesienazywo.

Tłumaczył, że to zmniejszy koszty budowy, bo np. wszystkie okna w budynkach będą identyczne. Na sugestię, że wielka płyta idealnie odpowiadałaby na plany rządu, minister dodał, że obecnie planów powrotu do tej technologii nie ma, ale samej idei on się przygląda.

- Są ciekawe rozwiązania na świecie. Być może na którymś etapie można je wprowadzić. Dzisiaj za wcześnie o tym mówić, choć niewątpliwie obniża to koszty. Nie znamy jeszcze standardów, przynajmniej tych chińskich - mówił współtwórca programu Mieszkanie+.

Smoliński dodał, że wbrew obiegowym opiniom wielka płyta to "stabilne rozwiązanie", a pierwsze przeprowadzone badania dają pozytywne wyniki co do statyczności budynków.

- Kwestia dociepleń, wewnętrznych izolacji sprawiły, że zrobiły się one mniej wrażliwe na warunki pogodowe. Nie ma już tego przesiąkania wody - zaznaczył.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
kama896
8 lat temu
To pisy wyślą naszych pisów do Chin aby nauczyły się budować domy.?.
jan budowl
8 lat temu
[QUOTE] jeżeli chodzi o wielką płytę to widzę te mordy które negowały budownictwo blokowe, z wielkiej płyty i wykręcając chałapy śmiali się z wieżowca gdyńskiego/falowca/. Te same mordy dziś popierają ten rodzaj budowy. Oby im języki zesztywniały. Pamiętliwy budowlaniec. [/QUOTE]
robol polski
8 lat temu
Polacy od lat budują drogo,na zachodzie tanie budownictwo jest naprawdę tanie i tam się nie buduję lecz następuje szybki montaż.Byłem pracowałem widziałem i byłem szoku jeżeli chodzi o szybkość.
Han CZYNgiz
8 lat temu
[QUOTE] Nie znamy jeszcze standardów, przynajmniej tych chińskich [/QUOTE] Jeden problem to ten że w Polsce nie rosna lasy bambusowe na rusztowania. Jest natomiast dobra zmiana która bambusa sie chwyta jak tonacy brzytwy
Gierek
8 lat temu
Ich powaliło!!! Nigdy więcej wielkiej płyty! Dziwie się że to remontują, dla mnie to syf jakich mało! Wyburzyłbym to w pizd.u
...
Następna strona