Notowania

stosunki polska-turcja
24.03.2015 21:32

Wizyta Schetyny w Turcji. Padły zapowiedzi podwojenia wymiany handlowej

Wymiana handlowa między Polską a Turcją wynosi ok. 5 miliardów dolarów. Turecki minister podkreślił, że możliwe jest podwojenie tego poziomu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)
24.03.2014, Ankara. Grzegorz Schetyna i Mevl&#252;t &#199;avuşoglu</br>

Szef MSZ Grzegorz Schetyna rozpoczął we wtorek wieczorem wizytę w Turcji od uroczystej gali z udziałem przedstawicieli biznesu. Przekonywał, że w wielu dziedzinach możliwa jest lepsza niż dotąd współpraca z Turcją. Jego turecki odpowiednik, Mevlut Çavuşoglu stwierdził, że realne jest podwojenie wymiany handlowej między obu krajami.

W polskiej delegacji znalazło się ponad 150 przedsiębiorców z różnych branż, a także przedstawiciele kilku ministerstw.

Ministrowie nawiązywali do 600-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją; obchody odbyły się w ubiegłym roku. - Polska i Turcja mają swoją, wspólną historię. Jest wiele podobieństw między krajami, jeśli chodzi o historię, wiele przestrzeni, gdzie dobrze współpracujemy; jest wiele, w których chcemy współpracować lepiej. Rozpoczynamy następne 600 lat. To będzie dobre 600 lat - ocenił Schetyna, który mówił o kwestiach bezpieczeństwa, członkostwie w NATO, kontaktach gospodarczych, samorządowych, a także współpracy międzyparlamentarnej.

Z kolei turecki minister podkreślił, że stosunki między Polską a Turcją są "idealne". - W jakiej dziedzinie nie spojrzeć, są na bardzo wysokim poziomie. Nie poprzestajemy na sferze politycznej. W sferze gospodarczej nasza współpraca dynamicznie się rozwija - przekonywał.

Wymiana handlowa między obu krajami wynosi około 5 miliardów dolarów. Çavuşoglu podkreślił, że nie jest bezpodstawne założenie, aby podwoić ten poziom. Jednak, jak ocenił, inwestycje nie są na wystarczającym poziomie. Mówił też, że możliwe są wspólne polsko-tureckie inwestycje na rynkach trzecich.

W trakcie gali ambasador Turcji w Polsce Yusuf Ziya Ozcan odebrał z rąk Schetyny odznakę Bene Merito.

W środę rano Schetyna złoży wieniec w mauzoleum Ataturka w Ankarze. Następnie Schetynę przyjmą prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i szef MSZ Çavuşoglu. Polski minister weźmie też udział w otwarciu polsko-tureckiego forum ekonomicznego w Ankarze.

Czytaj więcej w Money.pl
To największa polska misja gospodarcza. Gdzie? To może być nowe otwarcie gospodarcze - tak MSZ mówi o zaczynającej się wizycie Grzegorza Schetyny i przedsiębiorców w Ankarze.
Turcja się zbroi. Kupi rakiety od Chin Wywołała tym niezadowolenie swych sojuszników z NATO, gdyż chińska firma objęta jest sankcjami USA.
Tagi: stosunki polska-turcja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz