Notowania

budżet państwa
21-11-2018 (07:43)

Władza nie zamierza oszczędzać. Kancelarie Sejmu i Senatu chcą więcej pieniędzy na przyszły rok

Kancelarie Sejmu i Senatu oczekują zwiększenia swoich budżetów na przyszły rok. Z kolei budżet Kancelarii Prezydenta ma pozostać mniej więcej na tym samym poziomie, co w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN BIELECKI/East News)

O tym, że w przyszłym roku urzędnicy nie zamierzają zacząć oszczędzać, świadczą dokumenty, które spłynęły do sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, analizującej budżety tzw. świętych krów - pisze "Rzeczpospolita. Wynika z nich, że o ile Kancelaria Prezydenta niemal nie zmienia swojego budżetu, o tyle kancelarie Sejmu i Senatu zaplanowały podwyżki. Pierwsza chce dostać w 2019 r. 585,6 mln, a druga – 230,2 mln zł.

Zobacz: Gospodarka. Będzie coraz gorzej. "Ewidentne oznaki"

"Rzeczpospolita" przypomina, że w tym roku Kancelaria Prezydenta postanowiła zwiększyć budżet o 25 proc. w stosunku do roku 2017. Wyniósł on 200,4 mln zł. W przyszłym roku prezydencka kancelaria oczekuje budżetu na poziomie 199,9 mln zł. Minimalnie niższa kwota to efekt m.in. tego, że odchodzą wydatki związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

W przyszłym roku Kancelaria Prezydenta zamierza natomiast zorganizować Polską Wystawę Gospodarczą, która z inicjatywy prezydenta ma się odbyć na błoniach Stadionu Narodowego kosztem 16 mln zł. Planuje także wydać ponad milion złotych na etaty w nowej służbie informującej głowę państwa 24 godziny na dobę.

Po co natomiast dodatkowe pieniądze kancelariom Sejmu i Senatu? - Na wzrost wydatków składa się kilka istotnych przyczyn. Najważniejszą z nich jest zmiana kadencji Sejmu. Wydatki związane z zakończeniem VIII kadencji i rozpoczęciem IX oszacowano na 32,7 mln zł – mówiła w październiku na posiedzeniu Komisji Regulaminowej szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Wyliczała m.in. odprawy dla posłów, ich pracowników i ekwiwalenty za niewykorzystany urlop. O kosztach mówił też szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski. – Wzrost wydatków jest spowodowany zwiększeniem poziomu wsparcia finansowego na rzecz Polonii i Polaków za granicą – dodawał.

Opozycja krytykuje wydatki parlamentarnych kancelarii. Jarosław Urbaniak (PO) uważa wyjaśnienia za mało wiarygodne. – W przypadku Sejmu znika z budżetu najbardziej kosztochłonny element, czyli budowa otwartego już nowego budynku przy ul. Wiejskiej. A poza tym w dół poszły wynagrodzenia parlamentarzystów i wszystkie związane z tym pochodne – powiedział "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet państwa, sejm, senat, prezydenta, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2018

BacaMasz rację Duda wszyscy mężczyżni w mundury a kobiety do fabryk i na pole do roboty=To tak jakbyc wyjał to z jawisko z czasów komunistycznej … Czytaj całość

21-11-2018

GosiaSzkoda kasy, na dudusia.

21-11-2018

kkMałorolny chce mieć więcej fornali.

Rozwiń komentarze (210)