Notowania

Firmy wynoszą się z Chin. To przez wojnę handlową z USA

Firmy coraz bardziej boją się wojny handlowej między USA a Chinami. Są przekonane, że przez konflikt produkcja w Kraju Środka przestanie być tak opłacalna. Przenoszą ją więc do innych krajów azjatyckich, a nawet do Meksyku. Póki co jednak nadwyżka Chin w handlu z USA bije kolejne rekordy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chris/Flickr (CC BY-NC 2.0))
Firmy w panice przenoszą fabryki z Chin. Póki co jednak efektu wojny handlowej w danych nie widać

- Wojna celna potrwa jeszcze przez jakiś czas - ocenił szef japońskiej firmy motoryzacyjnej Nidecu Shigenobu Nagamor. Postanowił więc nie czekać na jej efekty i przenieść produkcję układów wspomagania kierownicy do Meksyku. Jak podaje japońska gazeta "Nikkei Asian Review", firma wyda na taką przeprowadzkę z Chin nawet 178 mln dol.

Polskie firmy podbijają świat usługami i sklepami internetowymi. Zobacz wideo:

W ślady Nidecu idą inne duże firmy, na przykład Panasonic. Firma chce teraz produkować elektronikę motoryzacyjną, a przede wszystkim radia samochodowe, w Tajlandii, Malezji oraz w Meksyku. Dotychczas japoński gigant elektroniczny składał radia przede wszystkim w chińskich zakładach w Suzhou oraz Shenzhen.

Swoje zakłady zamierzają przenosić firmy przede wszystkim eksportujące dużo do USA. Liczą, że przeprowadzka ochroni ich przed amerykańskimi cłami na chińskie towary. Co ciekawe, myślą tak nie tylko firmy japońskie, amerykańskie czy europejskie, ale nawet te chińskie. Jak podaje "Nikkei Asian Review", chiński TCL chce dwukrotnie zwiększyć produkcję telewizorów w swoich meksykańskich zakładach. Podobne plany mają Chińczycy z Linglong Tire i Hailide New Material.

Efektów konfliktu z USA jednak póki co jeszcze nie widać. We wrześniu nadwyżka Chin w handlu ze Stanami osiągnęła rekordowe 34 mld dol.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: wojna handlowa, chiny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2018

TERRORYSTA ANTYGLOBALISTAWYKOŃCZYĆ MASONÓW WYKAŃCZAJĄCYCH ŚWIATOWĄ PRODUKCJĘ NA RZECZ REŻIMU CHIŃSKIEGO - NIEMCY ROSJA I CHINY DĄŻĄ DO SUPERKONTYNENTU NAJWIĘKSZEGO ZAGROŻENIA … Czytaj całość

24-10-2018

T.Nie Ameryka jest przyczyną wynoszenia się światowych firm z Chin tylko to, iż Chiny wyżarły się na światowych markach podrabiając ich produkty i … Czytaj całość

24-10-2018

Były RusekMnie zastanawia pogarda dla Polski od ludzi piszących posty pod artykułami. Ja rozumiem jak ktoś opluwa PiS lub PO ale dlaczego opluwa własny kraj. I … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)