Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Poroszenko w Davos: 9 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie

0
Podziel się:

Prezydent Ukrainy ocenił, że rozwiązanie konfliktu jest bardzo proste: wstrzymanie (przez Rosję) dostaw broni, amunicji, wycofanie wojsk i zamknięcie granicy między Rosją a Ukrainą.

Wojna na Ukrainie. Poroszenko w Davos: 9 tys. rosyjskich żołnierzy na Ukrainie
(PAP/EPA)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, uczestniczący w Światowym Forum Gospodarczym w Davos, oświadczył dziś, że na Ukrainie jest rozmieszczonych ponad 9 tys. rosyjskich żołnierzy. Wezwał następnie Rosję do wycofania wojsk i zamknięcia wspólnej granicy.

_ Mamy ponad 9 tys. żołnierzy Federacji Rosyjskiej na naszym terytorium, wspieranych przez ponad 500 czołgów, transporterów opancerzonych i stanowisk ciężkiej artylerii _ - poinformował.

W czasie konferencji na forum w Davos ocenił, że _ rozwiązanie konfliktu jest bardzo proste: wstrzymanie (przez Rosję) dostaw broni, amunicji, wycofanie wojsk i zamknięcie granicy _ między Rosją a Ukrainą. _ To bardzo prosty plan pokojowy _ - zaznaczył. _ Jeśli chcecie dyskutować o czymś innym, oznacza to, że nie jesteście za pokojem, ale za wojną _ - dodał.

_ Jeśli to nie jest agresja, to co jest agresją? _ - pytał ukraiński prezydent w Davos.

Poroszenko wezwał również do wspólnej walki z terroryzmem, który, jak akcentował, jest problemem całego świata. Nawiązał do niedawnego ataku prorosyjskich separatystów na cywilny autobus pod Wołnowachą na wschodzie Ukrainy; w wyniku zamachu zginęło 13 osób. Po tym ataku _ cała Ukraina powtarzała: Je suis Wołnowacha _ - oznajmił, nawiązując do hasła _ Je suis Charlie _, pod którym odbyły się wielkie manifestacje sprzeciwu wobec terroryzmu po ataku na redakcję pisma _ Charlie Hebdo _ w Paryżu.

W czasie konferencji Poroszenko zademonstrował - jak oświadczył - _ fragment autobusu spod Wołnowachy ze śladami po odłamkach rosyjskiego pocisku _. _ To symbol ataku terrorystycznego na nasz kraj _ - zaznaczył prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, przypominając jednocześnie o strąceniu _ rosyjską rakietą, naprowadzaną przez rosyjskich oficerów _, malezyjskiego samolotu MH17 na wschodzie Ukrainy, w wyniku czego zginęło prawie 300 ludzi z 17 krajów.

W czasie odbywającej się w Davos sesji _ Przyszłość Ukrainy _ Poroszenko mówił też, że ukraińskim siłom zbrojnym brakuje pomocy technologicznej. Na pytanie o ocenę pomocy społeczności międzynarodowej dla jego kraju szef państwa zwrócił uwagę na wsparcie polityczne oraz gospodarcze ze strony UE.

Dodał, jak cytuje Interfax-Ukraina, że kraj dysponuje _ bardzo silną armią zdolną do obrony terytorium, ale brakuje technologii _.

Zapewnił jednocześnie, że większość Ukraińców popiera obecnie jedność kraju. Przyznał, że _ wcześniej jego kraj dzieliła kwestia religii i języka _, ale obecnie ideę federalizmu - jak podkreślił - _ popiera ok. 10 proc. _ obywateli.

Ukraiński prezydent oświadczył także, że jego kraj w ciągu dwóch lat uniezależni się od Rosji pod względem dostaw energii. _ Mamy nowy sposób pozyskiwania europejskiego gazu. W naszym kraju będziemy mieli technologię umożliwiającą korzystanie z gazu z łupków _ - oznajmił.

Kijów oskarżał Rosję o _ agresję gospodarczą _, gdy Moskwa zdecydowała się podnieść ceny gazu dla Ukrainy krótko po obaleniu prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

W środę w Berlinie zbierają się szefowie MSZ Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji, którzy mają omawiać możliwości załagodzenia kryzysu we wschodniej Ukrainie, gdzie ostatnio nasiliły się walki. Ze względu na zaostrzenie sytuacji Poroszenko zapowiadał, że skróci pobyt w Davos i wróci na Ukrainę.

W ciągu dziewięciu miesięcy w walkach na wschodzie Ukrainy między separatystami a siłami rządowymi zginęło ponad 4,8 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)