Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wotum zaufania dla rządu Tuska przegłosowane. Opozycja: "To nie było na poważnie"

0
Podziel się:

Przegraliście - twierdzą posłowie opozycji. Członkowie PO nic sobie z tego nie robią i otwarcie przyznają, że życzą sobie więcej takich porażek.

Wotum zaufania dla rządu Tuska przegłosowane. Opozycja: "To nie było na poważnie"
(PAP/Radek Pietruszka)

Sejm udzielił wczoraj wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Za przyjęciem wniosku szefa rządu w tej sprawie głosowało 233 posłów. Przeciw było jednak 219. Natomiast nikt od głosu się nie wstrzymał.

Pokerowa deklaracja premiera rano: chcę grać z państwem w otwarte karty - mówił Donald Tusk, wieczorem przyniosła skutek. Na sali sejmowej rozległy się brawa, a marszałek Ewa Kopacz podsumowała głosowanie. - Głosowało 452 posłów. Za wnioskiem oddało swój głos 233 posłów, przeciw było 219 - powiedziała.

- _ Stało się tak jak się stało. Można było to przewidzieć. Niczego to nie zmienia _ - powiedział Jarosław Kaczyński jednocześnie zapewniając, że Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zrezygnować z konstruktywnego wotum nieufności dla rządu. Kandydatem na premiera jest nadal profesor Piotr Gliński.

Kaczyński zapowiada, że rozlegle uzasadni, dlaczego ten rząd ma zostać odwołany. - _ Nie dlatego, że nie spełnił obietnic, bo to się w demokracji czasami zdarza. Ale dlatego, że ten rząd jest grubo poniżej takiego minimalnego standardu _ - powiedział szef PiS.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m211853.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;jest;policzek;dla;tuska;nie;zrobil;nic;-;tuskometr,99,0,1174883.html) *To jest policzek dla Tuska. Nie zrobił nic! - Tuskometr * Premier przedstawił drugie expose, a nie zrealizował jeszcze wszystkich zapowiedzi z pierwszego. Oto podsumowanie. Zdaniem prezesa za miesiąc wynik głosowania może być inny. - _ Teraz było nie na poważnie, w listopadzie będzie już na poważnie _ - twierdzi Jarosław Kaczyński. Jedno jest pewne. Na głosy PSL nie ma co liczyć, zapewnia szef klubu Jan Bury. - _ To właśnie wtedy będzie już tylko teatr. Na poważnie było dzisiaj. Było rządowo i koalicyjnie _ - powiedział.

Z kolei Leszek Miller, szef SLD uważa, że taki wynik głosowania wcale nie powinien być powodem do dumy dla rządu. - _ Kiedy ja występowałem o wotum zaufania, chociaż miałem przecież rząd mniejszościowy, to i tak miałem lepszy wynik. 236 głosów było za _ - powiedział były premier.

Zapewnił jednak, że za miesiąc, kiedy to PiS złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, posłowie jego klubu zagłosują przeciw jego przyjęciu. - _ Oczywiście, że tak zagłosujemy, bo nie będziemy przecież popierać Piotra Glińskiego, kandydata Prawa i Sprawiedliwości _. Jak dodał, o wyniku takiego głosowania nie decydują sondaże tylko sejmowa większość.

O porażce premiera mówił też Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. - _ Widać, że dzieje się coś złego. Przede wszystkim dużo złego dzieje się wewnątrz w Platformie _ - komentował głosowanie poseł RP. Na co Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych odpowiedział krótko: _ życzymy sobie więcej takich porażek _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/190636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/premier;naobiecywal;a;minister;sie;tlumaczy,129,0,1177217.html) *Premier naobiecywał, a minister się tłumaczy * Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia, czy starczy pieniędzy na urlopy, żłobki i przedszkola.

- _ Co zrobił pan premier Donald Tusk, że poprosił o wotum zaufania, potwierdziło mandat rządu, premiera i koalicji _- dodaje szef PSL, Jan Bury.

Tadeusz Mazowiecki, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego także odniósł się do wczorajszego głosowania oraz do planów PiS związanych z odwołaniem rządu w przyszłym miesiącu. Jego zdaniem pomysł jest absurdalny. - _ Konstruktywne wotum nieufności w parlamentach podejmuje się zazwyczaj wtedy, kiedy ma się jakiekolwiek szanse go przeprowadzenia _ - ocenia Mazowiecki.

Do sprawy odniósł się także Piotr Gliński, który zapewnia, że ze swojej misji nie zrezygnuje. - _ Jest w tym sens, bo rząd obecnie prowadzi politykę, która nie prowadzi Polski w stronę gotowości na ciężki kryzys _ - twierdzi socjolog.

Czytaj więcej w Money.pl
To będzie godzina prawdy dla premiera Tuska. Koledzy wykręcą mu numer? Nie wiadomo jak zachowają się posłowie PO, których wczoraj premier skarcił. Zobacz relację na żywo.
Platforma na największym zakręcie w historii W środę 40 posłów PO zagłosowało za przekazaniem do dalszych prac w Sejmie projektu ustawy autorstwa Solidarnej Polski, który zaostrza prawo aborcyjne.
Eksperci oceniają Tuska. Oto miażdżące opinie Wydłużenie urlopów macierzyńskich i utworzenie spółki mającej finansować polskie inwestycje. - _ Brzmi interesująco, ale skąd pieniądze? _
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)