Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wynagrodzenia w polce
16.03.2016 14:11

Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce. Nowe dane GUS

Zobacz najnowsze dane GUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

W firmach zatrudniających powyżej 9 osób zarabia się średnio 4137,55 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost wynagrodzenia idzie w parze z rosnącym zatrudnieniem. W sektorze przedsiębiorstw pracuje 5 mln 711 tys. osób - najwięcej od kiedy GUS zbiera te dane.

Najnowsze informacje za luty pokazują, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w ciągu miesiąca z 4101 do 4137,55 zł. To o 155 zł więcej niż rok wcześniej. Oznacza to podwyżki o 3,9 proc.

Wzrost wynagrodzeń porównując rok do roku jest obserwowany od dawna. Tym razem jednak widoczne jest lekkie wyhamowanie tej pozytywnej tendencji. W styczniu wzrosty wyniósł bowiem 4 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw

Dane o wynagrodzeniach podawane przez GUS obejmują osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy, zatrudnione sezonowo, a także pracowników najemnych w firmach zatrudniających powyżej 9 osób.

W lutym zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw było 5,71 mln osób. To największa liczba od stycznia 2005 roku (GUS nie podaje wcześniejszych danych) . W ciągu ostatnich 12 miesięcy przybyło więc 138 tys. nowych miejsc pracy - przyrost wyniósł 2,5 proc.

Dane GUS różnią się nieco względem prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu wynagrodzeń o 3,8 proc. i zatrudnienia o 2,4 proc.

Według danych statystycznych średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ponad 4 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że mowa o kwocie brutto. Po odliczeniu podatku, składek na ubezpieczenia itp. pozostaje niecałe 3 tys. zł.

Tagi: wynagrodzenia w polce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz