Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenia w Polsce nie rosły tak szybko od stycznia 2012 roku

0
Podziel się:

- Jeżeli płace będą rosły w tempie przekraczającym 4 procent, będzie to oznaczało, że rynek pracy powoli przechyla na stronę pracownika - komentuje Ignacy Morawski

Wynagrodzenia w Polsce nie rosły tak szybko od stycznia 2012 roku
(Miłosz poloch / Reporter)
bEIDdYlh

GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Wynika z nich, że pensje, osób pracujących w podmiotach zatrudniających co najmniej dziewięciu pracowników, wzrosły najmocniej od stycznia 2012 r.

Aktualizacja 14:45

Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 4,9 proc. rok do roku. Tak dobrych danych nie było od ponad 3 lat. Wynik jest lepszy od prognoz, które wskazywały na wzrost na poziomie 3,4 proc. Miesiąc wcześniej płace w firmach zatrudniających przynajmniej dziewięć osób wzrosły o 3,2 proc. Dane pochodzą od podmiotów, które prowadzą działalność mieszczącą się w jednej z kategorii GUS. W ujęciu miesięcznym pensje wzrosły jeszcze bardziej, bo o 5,8 proc. miesiąc do miesiąca.

bEIDdYlj

- W kolejnych miesiącach zobaczymy, czy ten mocny wzrost nie będzie miał charakteru jednostkowego, spowodowanego jednorazową wypłatą premii. Jeżeli płace będą rosły w tempie przekraczającym 4 proc., będzie to oznaczało, że rynek pracy powoli przechyla na stronę pracownika - mówi w rozmowie z Money.pl Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Według Morawskiego taki wzrost wynagrodzeń w kolejnych miesiącach poprawi dane związane z konsumpcją oraz pociągnie za sobą wyższą inflację.

GUS podał także, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4214,14 zł ( to średnia arytmetyczna, a nie wynagrodzenie, jakie osiąga statystyczny Kowalski). Bez uwzględnienia wypłat nagród z zysku przeciętna pensja wyniosła 4213,50 zł.

bEIDdYlp

*dane w procentach, zmiana rok do roku Money.pl

Mniej zaskakujące były dane dotyczące zatrudnienia. W marcu wzrosło ono 1,1 proc. Wynik jest zgodny z prognozami rynku. W lutym wzrost wyniósł 1,2 proc.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw według danych za marzec osiągnęło poziom 5,5756 mln osób.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIDdYlq
bEIDdYlK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)