Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki PGE gorsze niż zeszłoroczne o 26 procent

6
Podziel się:

W ocenie czołowych agencji ratingowych PGE pozostaje najbardziej wiarygodnym koncernem energetycznym na rynku kapitałowym i kredytowym w Polsce.

Wyniki PGE gorsze niż zeszłoroczne o 26 procent
(PGE S.A.)

Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację (EBITDA)
wyniósł 3,1 mld zł w pierwszym półroczu tego roku - podała we wtorek wieczorem Polska Grupa Energetyczna. To o 26 proc. mniej w stosunku do analogicznego okresu 2015 roku. Według Emila Wojtowicza, wiceprezesa spółki, na wyniki finansowe i operacyjne duży wpływ wywarły niższe ceny energii elektrycznej i wolumeny jej sprzedaży.

- W pierwszym półroczu 2016 roku Grupa PGE funkcjonowała na rynku wywierającym presję na wyniki operacyjne ze względu na sytuację na rynkach towarowych - zarówno surowców, jak i energii elektrycznej - wskazuje cytowany w komunikacie spółki wiceprezes PGE Emil Wojtowicz. Dodaje, że "w ocenie czołowych agencji ratingowych PGE pozostaje najbardziej wiarygodnym koncernem energetycznym na rynku kapitałowym i kredytowym w Polsce i jednym z liderów w regionie".

PGE zaznacza, że "skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację (EBITDA) w pierwszym półroczu 2016 roku wyniósł 3,1 mld zł". Wyjaśnia, że spadek o 26 proc. w stosunku do 2015 roku wynika głównie z niższej dyspozycyjności aktywów na węgiel brunatny (kompleksowa modernizacja bloków w Bełchatowie), tym samym mniejszego wolumenu przeznaczonego do sprzedaży, w połączeniu z niższymi realizowanymi cenami energii elektrycznej na rynku hurtowym.

Produkcja netto energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2016 roku wyniosła 25,4 TWh i była o 8 procent niższa niż rok wcześniej. Z kolei produkcja z węgla brunatnego spadła o 13 procent rok do roku i osiągnęła poziom 16,9 TWh. W przypadku węgla kamiennego produkcja energii wzrosła o 4 procent rok do roku, a w przypadku energetyki wiatrowej mieliśmy do czynienia z 33-procentowym wzrostem.

Z zaprezentowanych danych wynika, że największy udział w zysku EBITDA grupy w pierwszym półroczu miał segment energetyki konwencjonalnej osiągając poziom 1,6 mld zł. Z kolei segment dystrybucji osiągnął wynik 1,1 mld zł. Połączone segmenty sprzedaży hurtowej i detalicznej dały 208 mln zł, podobnie jak segment energetyki odnawialnej, który wypracował wynik 205 mln zł. Zysk netto dla akcjonariuszy wyniósł 546 mln zł.

Dane te, zarówno jeśli chodzi o zysk dla akcjonariuszy, jak i EBITDA, są zgodne z wcześniejszymi szacunkami zarządu.

W drugim kwartale spółka dokonała odpisu aktualizującego wartość aktywów wiatrowych, który wyniósł 783 mln zł. Ma on charakter niegotówkowy i dotyczy głównie farm funkcjonujących już w portfelu PGE. Walne Zgromadzenie zatwierdziło w tym okresie także wypłatę dywidendy w wysokości 0,25 zł na akcję.

Trzy kluczowe inwestycje

Jak przekonuje PGE w komunikacie, grupa konsekwentnie realizuje program inwestycyjny, koncentrując się na trzech głównych placach budowy. Projekt budowy dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole - jak podkreślono - przekroczył 50 proc. zaawansowania. "Wmurowaliśmy także symboliczny kamień węgielny w jeden z fundamentów maszynowni bloku energetycznego w Turowie. Produkcja głównych urządzeń bloku postępuje zgodnie z planem, a na budowie prowadzone są prace ziemne oraz fundamentowe" - czytamy w informacji.

W końcową fazę wkroczyła budowa bloku gazowo-parowego w Gorzowie - jego uruchomienie zaplanowano na czwarty kwartał bieżącego roku.

Zarząd PGE spodziewa się, że w całym 2016 roku wydatki na inwestycje będą nieznacznie niższe, niż w roku ubiegłym i podkreśla, że spółka "jest bardzo dobrze przygotowana do dalszej realizacji swoich strategicznych celów inwestycyjnych dzięki przepływom z bieżącej działalności operacyjnej oraz mając do dyspozycji zabezpieczone zewnętrzne źródła finansowania".

Nakłady na inwestycje w pierwszym półroczu 2016 r. wyniosły 3,7 mld zł i były o 11 proc. wyższe niż przed rokiem, a 2,4 mld zł z tej kwoty zostało przeznaczone na nowe projekty.

PGE realizuje także program modernizacji istniejących bloków m.in. w Elektrowni Bełchatów i Elektrowni Turów.

Rynek mocy

Grupa zaznaczyła w informacji, że oczekuje "na ostateczne ustalenia dotyczące kształtu rynku mocy w Polsce". "Zgodnie z zaproponowanym harmonogramem prace legislacyjne nad tym projektem powinny zakończyć się do końca bieżącego roku. Zdaniem PGE rozwiązania zakładające płatność zarówno za energię jak i dostępną moc, wydają się najbardziej odpowiednie z punktu widzenia stabilności i niezawodności systemu" - czytamy.

Według ostatnich zapowiedzi, PGE zaprezentuje zaktualizowaną strategii grupy we wrześniu bieżącego roku.

W sprawozdaniu zarządu z działalności grupy kapitałowej w pierwszej połowie 2016 roku podkreślono, że sytuacja rynkowa oraz regulacyjna ulega obecnie ciągłym zmianom, które wymagają od Grupy PGE weryfikacji dotychczasowej strategii poprzez priorytetyzację oraz ewentualną korektę kluczowych aspiracji i działań strategicznych.

Spółka analizuje swoje plany rozwojowe w kontekście sytuacji rynkowej oraz maksymalizacji efektywności nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych. Podstawowe zagadnienia analiz to program inwestycyjny i modernizacyjny, działania w zakresie fuzji i przejęć oraz restrukturyzacja oraz optymalizacja struktury organizacji i programy poprawy efektywności.

"W celu wzmocnienia pozycji lidera w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce, PGE przewiduje w latach 2016-2020 przeznaczenie istotnych nakładów finansowych na odtworzenie, modernizację i budowę nowych aktywów wytwórczych. Przegląd programu inwestycyjnego i modernizacyjnego jest jednym z kluczowych elementów procesu aktualizacji aspiracji i działań strategicznych GK PGE" - czytamy w raporcie.

W maju prezes PGE Henryk Baranowski informował, że spółka zaprezentuje w trzecim kwartale wyniki przeglądu strategii, którego celem jest m.in. poprawa efektywności.

Notowania akcji PGE w tym roku

Od początku roku wartość akcji spółki zmieniła się nieznacznie. Przez nieco ponad 7 miesięcy zyskały one 2 procent.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
maro276
6 lat temu
Dobra zmiana.Koleżanka Kaczyńskiego rozwija skrzydła.Tak jest jak się pozbywają fachowców a zatrudniają kolesiów bez kwalifikacji
JJ
6 lat temu
To dlatego PGE chce sprzedać Exatel i Hotele Elbest.
Ola
6 lat temu
Czyli mniej podatku do zapłaty a tym samym większa dziura budżetu państwa
andrzej369
6 lat temu
A może by tak ograniczyć sponsoring szczególnie że jest on za nasze pieniądze, a nie za prezesów PGE.
ja
6 lat temu
Prezesi się martwią i członkowie rady , że mniej dostaną Trzeba sie przyzwyczaić a nie kosztem odbiorów przez podwyżki załatwiać. Tak sie rozpuściło całe towarzystwo.,