Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakaz handlu w niedzielę. Organizacje handlowe razem przeciw propozycjom Solidarności

56
Podziel się:

Organizacje handlowe oczekują dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez tę ustawę na różne obszary gospodarki. Apelują także o "rozwagę podczas dalszych prac".

Zakaz handlu w niedzielę. Organizacje handlowe razem przeciw propozycjom Solidarności

Przygotowany przez Solidarność obywatelski projekt ustawy ograniczającej handel w niedzielę trafił już do Sejmu. Przeciw propozycjom związkowców niezmiennie protestują działające w Polsce sieci i centra handlowe. Cztery największe reprezentujące je organizacje przedstawiły wspólne stanowisko w sprawie planowych restrykcji.

W spotkaniu, które odbyło się 27 marca, wzięły udział Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Forum Polskiego Handlu oraz Polska Rada Centrów Handlowych.

Przedstawiciele tych organizacji wyrazili "zaniepokojenie szerokim zakresem zastosowania ustawy oraz możliwym ujemnym wpływem tych zmian na gospodarkę, przychody budżetowe, miejsca pracy oraz handel detaliczny, usługi i logistykę".

"Jakkolwiek rozumiemy znaczenie społecznego aspektu tego projektu, należy podkreślić fakt, że ograniczenie handlu w niedzielę będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną kraju" - czytamy w komunikacie. Organizacje handlowe zwracają też uwagę na "negatywny wpływ na polską gospodarkę i budżet państwa, który zależy przede wszystkim od konsumpcji wewnętrznej, co przełoży się bezpośrednio na konkurencyjność polskiej gospodarki".

Organizacje handlowe przekonują, że z tych powodów "wszelkie próby ograniczenia handlu w niedzielę powinny być wcześniej przeanalizowane w sposób bardzo rozważny". "Doceniamy także wartość merytoryczną przedstawionego niedawno stanowiska rządu w tej sprawie" - napisano.

Organizacje handlowe odniosły się w ten sposób do bardzo krytycznej opinii, jaką gabinet Beaty Szydło przyjął w odniesieniu do proponowanych przez Solidarność przepisów. Jak już pisaliśmy, rząd formalnie poparł starania o ograniczenia handlu w niedzielę, ale jednocześnie zmiażdżył projekt Solidarności. W swoim stanowisku czepia się praktycznie wszystkiego.

Organizacje handlowe oczekują w tej sytuacji przeprowadzenia dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez tę ustawę na różne obszary gospodarki. Apelują także o "rozwagę podczas dalszych prac".

"Projekt ten będzie miał wpływ praktycznie na wszystkich obywateli naszego kraju, zatem musimy zadbać, aby nie spowodował zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki w tak strategicznych obszarach jak handel i usługi. W najgorszym scenariuszu może przełożyć się to na pogorszenie kondycji handlu i usług oraz spadek przychodów budżetowych" - czytamy w komunikacie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
lodzia
7 lat temu
Po co w ogóle na podkomisja się zebrała, jak już od dawna wiadomo, że ten projekt ma zapisy dyskryminujące niektórych przedsiębiorców (franczyzobiorcó) i faworyzujące innych, a to jest niezgodne z konstytucją,
zizou
7 lat temu
Jestem ciekawy kolejnych posiedzeń,bo na razie temat niekonstytucyjności został tylko muśnięty, a przecież to jest bomba, która może rozsadzić całą tę ustawę
Właściciel
7 lat temu
Franczyzobiorcom oberwie się podwójnie: raz, że muszą ponieść koszt franczyzy, dwa, że stracą obroty niedzielne, najwyższe w tygodniu. A małe sklepy bez logo będą handlować w najlepsze. To chyba jest dyskryminacja
olaf
7 lat temu
W małych franczyzowych sklepach też pracują polacy, tacy sami jak w sklepach bez logo i też chca zarobić i utrzymać miejsca pracy, więc niech pis im nie każe zamykać sklepów w niedziele
oliwia
7 lat temu
Kupujcie dalej w zagranicznych marketach, to połozycie zupełnie polski handel. Małe sklepy franczyzowe i tak mają dużo promocji, akcji specjalnych itp. I jasne, nie są tak tanie jak dyskonty, ale weźcie pod uwagę, że mają polski kapitał i płacą u nas podatki
...
Następna strona