Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Zakopane przegrało przed sądem, ale nadal będzie pobierać opłaty

15
Podziel się:

Choć Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Zakopane nielegalnie pobiera opłatę klimatyczną od turystów, to miasto nie zamierza z niej rezygnować. Powołuje się na przykład Wisły.

Tłumy na Krupówkach nie są największym problemem w Zakopanem. Jakość powietrza może pozostawiać wiele do życzenia
Tłumy na Krupówkach nie są największym problemem w Zakopanem. Jakość powietrza może pozostawiać wiele do życzenia (Jakub Porzycki/ Agencja Gazeta)

Zdaniem sądów – zarówno Naczelnego, jak i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – Zakopane nie spełnia wymagań klimatycznych, które pozwalałyby na pobieranie opłaty klimatycznej. Dzisiejszy wyrok nie zamyka jednak batalii sądowej w tej sprawie. Dotyczył on bowiem jedynie uchwały Rady Miasta z 2008 r. Jak przekonuje w przesłanym nam oświadczeniu Grzegorz Cisło, sekretarz miasta Zakopane, uchylenie uchwały "nie jest równoznaczne z zakazem pobierania takiej opłaty".

Zdaniem urzędnika, po wyroku NSA obowiązuje wcześniejsze rozporządzenie wojewody małopolskiego, które wylicza miejscowości uprawnione do pobierania opłaty miejscowej. "Na jego podstawie Zakopane może nadal pobierać opłatę, tak jak stało się to w innej znanej turystycznej miejscowości – w Wiśle” – podkreśla.

Zobacz także: Zobacz też co minister Jadwiga Emilewicz mówi o walce ze smogiem:

"Nieadekwatny wyrok"

"Wyrok zresztą jest nieadekwatny do aktualnej sytuacji. Według najnowszego raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze w Zakopanem było w ubiegłym roku najlepsze ze wszystkich przebadanych miast w Województwie Małopolskim. Postrzegane jest więc jako jeden z liderów w walce ze smogiem ze względu na znaczącą poprawę parametrów jakości powietrza w ciągu ostatnich lat" – podkreśla Cisło.

W takim samym tonie utrzymany był opublikowany kilka godzin temu komunikat na stronie ratusza – wyliczono działania podejmowane przez miasto w celu zwalczania smogu oraz podkreślono, że średnia roczna wartość pyłu zawieszonego PM 2,5 przekroczyła normę jedynie przez 55 dni w roku.

Zieleń w zamian za opłatę

Komentarz sekretarza miasta zawiera także zdanie o tym, że za opłatę miejscową "turyści mogą liczyć na coś w zamian”. "To na przykład: pobyt w czystym, zadbanym i ukwieconym mieście, możliwość korzystania z infrastruktury, komunikacji, ścieżek rowerowych, zieleni miejskiej, parków, placów zabaw, zewnętrznych siłowni, punktów informacji turystycznej, udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych i sportowych" – czytamy.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
cichy
6 lat temu
Goralenvolk po swojemu. Co tam dla nich sąd.
jan
6 lat temu
no tak sąd sądem a sprawiedliwości i tak musi być po ich stronie! wypada tylko podziekowac za to ich powietrze i ten tłok i pazernośc goroli
x x
6 lat temu
Miasto ma rację. Skoro rąbali klientów przez tyle lat, to przez "zasiedzenie" można rąbać dalej.
Lord Vader
6 lat temu
Władze samorządowe Zakopanego nadane są chyba z ramienia PiSu skoro mogą bezkarnie nić sobie nie robić z wyroku sądu...
ill
6 lat temu
Czy to turyści korzystają z miasta, czy miasto z turystów?