Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Średnie wynagrodzenie w Polsce. Gdzie zarabia się najlepiej?

214
Podziel się

Główny Urząd Statystyczny opublikował szczegółowe dane na temat wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Średnie wynagrodzenie w Polsce. Gdzie zarabia się najlepiej?
bDIsFCjp

Górnicy mają się prawie tak samo dobrze jak za Gierka. W ciągu roku ich wynagrodzenia wzrosły średnio o 16 proc. do prawie 7 tys. zł brutto. Gonią informatyków, którzy w marcu mogli się pochwalić przeciętną pensją powyżej 8 tys. zł brutto. Nawet połowę tej kwoty nie dostanie się w gastronomii czy branży transportowej - wynika z najnowszych danych GUS.

Średnia pensja w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosła w marcu 4 577,86 zł brutto - podał w środę 19 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Teraz poznaliśmy bardziej szczegółowe informacje na temat zarobków Polaków. Zróżnicowanie między poszczególnymi branżami jest bardzo duże.

Przeciętne płace wzrosły w większości sekcji rozróżnianych przez GUS. Najwięcej powodów do zadowolenia mają zatrudnieni w górnictwie, gdzie notuje się podwyżki w skali roku na poziomie aż 16,3 proc. Przypomnijmy, że średnia krajowa wzrosła o 5,2 proc. Tu też nominalnie zarabia się zdecydowanie więcej niż w innych branżach. Kwota brutto w marcu wyniosła przeciętnie 6 858,28 zł. To "na rękę" prawie 4 850 zł.

bDIsFCjr

Na drugim miejscu pod względem dynamiki wynagrodzeń plasują się prace związane z zakwaterowaniem i gastronomią. Statystycznie płace wzrosły tu w rok o 7,5 proc. Wciąż są jednak najniższe. Średnia płaca w tego typu firmach wynosi 3 289,78 zł brutto, a więc o połowę mniej niż u górników. Po odliczeniu składek na ZUS, NFZ i zaliczek na podatek dochodowy zostaje w kieszeni przeciętnego pracownika 2 360 zł. Niemal takie same zarobki są w administracji, z tym że rosną wolniej, bo w tempie 4,5 proc. rocznie.

Poniżej średniej krajowej wynagrodzenia są jeszcze w branży transportowej (3 912,50 zł brutto), w handlu (4 300,07 zł) i budownictwie (4 448,71 zł). Wyżej wycenia się pracę w szeroko rozumianym przemyśle (4 641,67 zł), do którego zalicza się m.in. zawyżające statystyki górnictwo, a także w obsłudze rynku nieruchomości (4 969,30 zł) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (7 034,30 zł).

Oczywiście ciągle numerem jeden jest sektor "informacji i komunikacji", gdzie mamy głównie informatyków. W marcu przeciętne wynagrodzenie brutto przekroczyło tu 8 tys. zł. Przy stawce 8 074,87 zł "na rękę" wychodzi około 5 700 zł.

bDIsFCjx

Analizując wyniki wychodzi na to, że jeden informatyk i to raczej początkujący zarabia na czysto w pół roku tyle co hojnie wynagradzany pracownik restauracji w ciągu dwunastu miesięcy.

Najnowsze dane GUS pokazują wyraźnie, że tak na prawdę sama średnia krajowa niewiele mówi o tym, ile zarabia Nowak czy Kowalski, bo nierówności płacowe w naszym kraju są ogromne. Dobrze obrazuje to też wyliczany przez OECD wskaźnik zróżnicowania decylowego. Okazuje się, że suma dochodów 10 proc. ludzi zarabiających najwięcej w naszym kraju 4-krotnie przewyższa łączne wynagrodzenia 10 proc. najmniej zarabiających.

Niedawno w WP money sprawdziliśmy, kto zawyża średnie statystyki wynagrodzeń. Oczywiście korporacje i to nie tylko zagraniczne. Informatycy w Asseco Poland zarabiają blisko 13 tys. zł brutto. Przeciętny polski pracownik kombinatu miedziowego KGHM zarabiał w 2016 roku według naszych wyliczeń 11,5 tys. zł brutto - tyle wynosiły wydatki spółki na wynagrodzenia i świadczenia socjalne przeliczone przez liczbę pracowników.

bDIsFCjy

Pod względem nierówności płacowych nie jesteśmy jednak wyjątkowym krajem. Jeszcze większe zróżnicowanie występuje w USA. Względnie wyrównany poziom płac jest za to w Szwecji.

Z danych OECD i powyższego wykresu można wyczytać, że choć nierówności płacowe w kraju są duże, w ostatnich latach malały. Od 1989 do 2006 roku niemal cały czas przepaść między najbogatszymi i najbiedniejszymi się powiększała.

bDIsFCjS
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(214)
Wasp
4 lata temu
Żyłem w środowisku górniczym 40 lat i powiem wam coś....nie dał bym górnikowi nawet 5zł za godz. bo to są lenie jakich mało, nic nie umią zrobić dobrze. Kradną (katolicy...) co popadnie. Po tych 25 latach zdrowe chłopy idą dalej pracować np. na budowie i tu przestrzegam przed nimi bo z tymi roszczeniowymi leniami nikt nie chce pracować.
marconi
4 lata temu
Nie jest istotą jaka jest średnia w poszczególnych sektorach gospodarki ......... a to, że największe i najczęstsze podwyżki za rządów pis mają miejsce w policji, wojsku, górnictwie i prokuraturze.............. pis jak ognia boi się przegranej w wyborach a sondaże pokazują, iż większość Polaków chce pozbawić ich tej absolutnej władzy. Proszę więc połączyć te fakty ze sobą.............. plus jeszcze tworzenie przez nieobliczalnego ministra Wojsk Obrony Terytorialnej ............ i wszystko jest jasne. Przypuszczam, że pis dobrowolnie i w demokratyczny sposób władzy oddać nie zamierza. Zapędy do zmian w ordynacji wyborczej oraz stworzenia wielkiej aglomeracji warszawskiej też o tym świadczą.
kurad
4 lata temu
Skąd takie zarobki jak górnictwo przynosi od wielu lat wielkie straty które są łatane pieniędzmi całego społeczeństwa !
bDIsFCjT
realista
4 lata temu
" Cudny" i jedyny kraj na świecie gdzie górnik zarabia więcej niż lekarz. Pokażcie mi drugi taki kraj. Paranoja
Zoja
4 lata temu
Tak zamyka sie ludziom usta,dlatego nie ma gornikow z oponami w Warszawie.... Kupic jak widac mozna nawet honor.
...
Następna strona