Notowania

wynagrodzenia
15.09.2018 11:16

34 tys. zł dla nauczyciela. Tak wyglądają zarobki w Szwajcarii

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom, w kraju znanym z bankowości, to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(valeriiaarnaud / Shutterstock)
Płace w Szwajcarii robią wrażenie, choć trzeba się przygotować też na wysokie koszty życia

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom w kraju znanym z bankowości to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Niedawno mieszkańcy Szwajcarii postanowili zaprotestować zarówno przeciwko temu, że zarobki są tematem tabu, jak i przeciw nierównościom w płacach. Szacuje się, że kobiety zarabiają tam nawet o 20 proc. mniej niż mężczyźni, a dystans pomiędzy pensjami rodowitych Szwajcarów i imigrantów jest jeszcze większy. Protest polegał na... wrzucaniu do sieci zdjęć selfie ze stanowiskami i wynagrodzeniem. Z wpisów wynika, że na przykład pracownik opieki społecznej zarabia w przeliczeniu 31,5 tys. zł (8285 franków szwajcarskich), a nauczyciel matematyki 34,2 tys. zł (9000 franków).

Z polskiego punktu widzenia to nie nierówności robiły największe wrażenie, a raczej same wynagrodzenia Szwajcarów. Nie dziwi to jednak Marcina Lipki, głównego analityka firmy Cinkciarz.pl. - Zarobki w Szwajcarii przyprawiają o zawrót głowy. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, czyli ponad 15 tys. zł. Najczęściej spotykaną wypłatą jest 6502 franków (ponad 24 tys. zł) - mówi.

*Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc. Zobacz wideo: *

Co ciekawe, w kraju znanym z niezwykle bogatych banków, to nie w prywatnych firmach płaci się najlepiej. - Pensje w sektorze publicznym w Szwajcarii są znacznie wyższe niż w prywatnym. Mediana to 7873 franków, czyli ok. 30 tys. zł, a sektorze prywatnym 6235 franków, czyli niecałe 24 tys. zł - mówi analityk Cinkciarz.pl.

Najczęściej spotykane wynagrodzenie to z kolei 5-6 tys.franków. - Dla porównania, w Polsce najczęściej zarabia się w przedziale 2173-3259 zł - mówi Marcin Lipka.

Analityk polemizuje z popularną tezą o wyjątkowo wysokich podatkach w Szwajcarii. - Faktyczne obciążenia pensji brutto nie przekraczają wyraźnie tych w Polsce (ok. 30-35 proc.) - mówi. Zaznacza jednak, że ceny w tym kraju są rzeczywiście wysokie - zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, zarobki w szwajcarii, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2018

Leszekdlaczego nie napisaliście ,że każdy Szwajcar musi sobie sam płacić ubezpieczenie zdrowotne (krankenkasse) ,jest ono różne składka zależy od firmy ale … Czytaj całość

17-09-2018

hermannczym sie zachwycacie 4 % szwajcarw ,posiada 96 % wszystkich pieniedzy

17-09-2018

newJak chcecie tyle zarabiać to proszę bardzo. Pakujcie walizki i wypad!!!! Nikt was na siłę tutaj nie trzyma. Przyjdą na wasze miejsce Ukraińcy i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze ()