Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

34 tys. zł dla nauczyciela. Tak wyglądają zarobki w Szwajcarii

145
Podziel się:

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom, w kraju znanym z bankowości, to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Płace w Szwajcarii robią wrażenie, choć trzeba się przygotować też na wysokie koszty życia
Płace w Szwajcarii robią wrażenie, choć trzeba się przygotować też na wysokie koszty życia (valeriiaarnaud / Shutterstock)

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom w kraju znanym z bankowości to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Niedawno mieszkańcy Szwajcarii postanowili zaprotestować zarówno przeciwko temu, że zarobki są tematem tabu, jak i przeciw nierównościom w płacach. Szacuje się, że kobiety zarabiają tam nawet o 20 proc. mniej niż mężczyźni, a dystans pomiędzy pensjami rodowitych Szwajcarów i imigrantów jest jeszcze większy. Protest polegał na... wrzucaniu do sieci zdjęć selfie ze stanowiskami i wynagrodzeniem. Z wpisów wynika, że na przykład pracownik opieki społecznej zarabia w przeliczeniu 31,5 tys. zł (8285 franków szwajcarskich), a nauczyciel matematyki 34,2 tys. zł (9000 franków).

Z polskiego punktu widzenia to nie nierówności robiły największe wrażenie, a raczej same wynagrodzenia Szwajcarów. Nie dziwi to jednak Marcina Lipki, głównego analityka firmy Cinkciarz.pl. - Zarobki w Szwajcarii przyprawiają o zawrót głowy. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, czyli ponad 15 tys. zł. Najczęściej spotykaną wypłatą jest 6502 franków (ponad 24 tys. zł) - mówi.

Zobacz także: Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc. Zobacz wideo:

Co ciekawe, w kraju znanym z niezwykle bogatych banków, to nie w prywatnych firmach płaci się najlepiej. - Pensje w sektorze publicznym w Szwajcarii są znacznie wyższe niż w prywatnym. Mediana to 7873 franków, czyli ok. 30 tys. zł, a sektorze prywatnym 6235 franków, czyli niecałe 24 tys. zł - mówi analityk Cinkciarz.pl.

Najczęściej spotykane wynagrodzenie to z kolei 5-6 tys.franków. - Dla porównania, w Polsce najczęściej zarabia się w przedziale 2173-3259 zł - mówi Marcin Lipka.

Analityk polemizuje z popularną tezą o wyjątkowo wysokich podatkach w Szwajcarii. - Faktyczne obciążenia pensji brutto nie przekraczają wyraźnie tych w Polsce (ok. 30-35 proc.) - mówi. Zaznacza jednak, że ceny w tym kraju są rzeczywiście wysokie - zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
Leszek
4 lata temu
dlaczego nie napisaliście ,że każdy Szwajcar musi sobie sam płacić ubezpieczenie zdrowotne (krankenkasse) ,jest ono różne składka zależy od firmy ale przede wszystkim zakresu ubezpieczenia ,miesięcznie to dla pracującego od 2700 zł miesięcznie, w tej sumie nie ma ubezpieczenia stomatologa (wizyta od 1500 zł - protezy ok. 128 000 zł ) każdą pierwsza wizytę płaci ubezpieczony do sumy ok. 1300 zł - mimo ubezpieczenia dopiero następne wizyty płaci kasa chorych -
hermann
4 lata temu
czym sie zachwycacie 4 % szwajcarw ,posiada 96 % wszystkich pieniedzy
new
4 lata temu
Jak chcecie tyle zarabiać to proszę bardzo. Pakujcie walizki i wypad!!!! Nikt was na siłę tutaj nie trzyma. Przyjdą na wasze miejsce Ukraińcy i chętnie będą pracować, jak wy nie chcecie. Wszystko w temacie.
Paweł Rycąbel
4 lata temu
Tak, tylko że chleb kosztuje 1000 jenostek. Polecam oszczędzać na chlebie. Szwajcaria - kranina akceleratorów i zegarków, twórcy pcheł.
nikt
4 lata temu
Ktos zapomnial napisac o kwocie wolnej od podatku w tym kraju , Jest to kwota 50000frankow swiss.
...
Następna strona