Notowania

wynagrodzenia
15.09.2018 11:16

34 tys. zł dla nauczyciela. Tak wyglądają zarobki w Szwajcarii

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom, w kraju znanym z bankowości, to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(valeriiaarnaud / Shutterstock)
Płace w Szwajcarii robią wrażenie, choć trzeba się przygotować też na wysokie koszty życia

25 tys. zł przeciętnego wynagrodzenia, jeszcze lepsze pensje dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej - to rzeczywistość w Szwajcarii. Wbrew pozorom w kraju znanym z bankowości to w sektorze publicznym zarabia się najlepiej.

Niedawno mieszkańcy Szwajcarii postanowili zaprotestować zarówno przeciwko temu, że zarobki są tematem tabu, jak i przeciw nierównościom w płacach. Szacuje się, że kobiety zarabiają tam nawet o 20 proc. mniej niż mężczyźni, a dystans pomiędzy pensjami rodowitych Szwajcarów i imigrantów jest jeszcze większy. Protest polegał na... wrzucaniu do sieci zdjęć selfie ze stanowiskami i wynagrodzeniem. Z wpisów wynika, że na przykład pracownik opieki społecznej zarabia w przeliczeniu 31,5 tys. zł (8285 franków szwajcarskich), a nauczyciel matematyki 34,2 tys. zł (9000 franków).

Z polskiego punktu widzenia to nie nierówności robiły największe wrażenie, a raczej same wynagrodzenia Szwajcarów. Nie dziwi to jednak Marcina Lipki, głównego analityka firmy Cinkciarz.pl. - Zarobki w Szwajcarii przyprawiają o zawrót głowy. Ponad 90 proc. zatrudnionych na pełen etat otrzymuje powyżej 4 tys. franków miesięcznie, czyli ponad 15 tys. zł. Najczęściej spotykaną wypłatą jest 6502 franków (ponad 24 tys. zł) - mówi.

*Prezes Fakro: Wynagrodzenia co roku mogą wzrastać nawet o 10 proc. Zobacz wideo: *

Co ciekawe, w kraju znanym z niezwykle bogatych banków, to nie w prywatnych firmach płaci się najlepiej. - Pensje w sektorze publicznym w Szwajcarii są znacznie wyższe niż w prywatnym. Mediana to 7873 franków, czyli ok. 30 tys. zł, a sektorze prywatnym 6235 franków, czyli niecałe 24 tys. zł - mówi analityk Cinkciarz.pl.

Najczęściej spotykane wynagrodzenie to z kolei 5-6 tys.franków. - Dla porównania, w Polsce najczęściej zarabia się w przedziale 2173-3259 zł - mówi Marcin Lipka.

Analityk polemizuje z popularną tezą o wyjątkowo wysokich podatkach w Szwajcarii. - Faktyczne obciążenia pensji brutto nie przekraczają wyraźnie tych w Polsce (ok. 30-35 proc.) - mówi. Zaznacza jednak, że ceny w tym kraju są rzeczywiście wysokie - zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: wynagrodzenia, zarobki w szwajcarii, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2018

ReslikNie '' zmienmy tych co do tego doprowadzili " tylko właśnie wywalić ich na zbity pysk!!! Nie dociera do ludzi przez co tak mało zarabia … Czytaj całość

15-09-2018

M665Pewnie też zaczynali od 500+, 300+, CPL, 2 mln ludzi w administracji 110 ministrów i wiceministrów … no i patrzcie do czego doszli to u nas pewnie … Czytaj całość

15-09-2018

efgsrdhujJa pracuje w szwajcarii jako programista. Mieszkam w szwajcarii. Po odjeciu wszystkich kosztow razem z kosztami odwiedznia rodziny w polsce zostaje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (145)