Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasiłki na dzieci na Białorusi w górę. Rośnie liczba obywateli

Zasiłki na dzieci na Białorusi w górę. Rośnie liczba obywateli

Fot. Hanna Zelenko/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons

Na Białorusi o ponad 3 procent wzrastają zasiłki na dzieci. Kobieta spodziewająca się dziecka otrzyma już po zgłoszeniu samego faktu ciąży jednorazowy dodatek w wysokości półtora miliona rubli, czyli równowartość około 400 złotych.

Gdy dziecko się urodzi, państwo wypłaca rodzinie jednorazowy zasiłek w wysokości niemal 15 milionów rubli, czyli prawie czterech tysięcy złotych. Gdy urodzi się drugie i kolejne dziecko, dodatek wynosi już ponad 20 milionów rubli, czyli około pięciu i pół tysiąca złotych.

Potem przez trzy lata, czyli na okres urlopu macierzyńskiego rodzica, na pierwsze dziecko co miesiąc będzie wypłacany zasiłek w wysokości 35 procent średniej płacy krajowej, na drugie i kolejne dziecko - 40 procent płacy, a na dzieci inwalidów dodatek wyniesie teraz 45 procent średniej płacy. Na Białorusi średnia płaca to obecnie 6 i pół miliona rubli, czyli około półtora tysiąca złotych.

Spore dodatki sprawiają, że Białorusini faktycznie chcą mieć więcej dzieci. Od 2013 roku w kraju zaczęła się zwiększać liczba ludności.

białoruś
IAR
Czytaj także
Polecane galerie