Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zasiłki dla bezrobotnych prawie najniższe w UE

Zasiłki dla bezrobotnych prawie najniższe w UE

2009-10-23 06:00
Zasiłki dla bezrobotnych prawie najniższe w UE
Fot. attator/iStockphoto
Zasiłki dla bezrobotnych prawie najniższe w UE

Polski bezrobotny dostaje 575 zł zasiłku. W Luksemburgu kwota tego świadczenia może być ponad 20 razy większa.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o bezrobociu. Według nich we wrześniu stopa bezrobocia sięgnie poziomu 10,9 procent. Czyli o 0,1 punktu procentowego więcej niż w sierpniu. Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu w urzędach pracy przybyło prawie 27 tys. osób, które straciło pracę. Dla wielu z nich źródłem utrzymania będzie w najbliższych miesiącach zasiłek dla bezrobotnych.

Money.pl sprawdził, jak świadczenia, na które mogą liczyć polscy bezrobotni, wyglądają na tle innych europejskich krajów.

Wypłacanych kwot nie da się porównać wprost. W większości krajów Europy wysokość zasiłku jest bowiem uzależniona od wysokości utraconych zarobków.

Na przykład w Danii przez pierwsze 12 miesięcy bezrobotny może dostawać zasiłek równy nawet 90 procent swoich zarobków w ostatnim miejscu pracy. Szwedzi wypłacają równowartość 80 procent pensji. W efekcie w tych krajach ludzie po utracie pracy nie muszą drastycznie obniżać standardu życia.

Francuzi po utracie pracy uszczuplą swoje dochody o jedną czwartą, a Czesi o połowę. Ale te zasiłki i tak mogą być wyższe. Bo w wielu krajach dochodzi do nich szereg dodatków, choćby na dzieci.

By porównać wysokość zasiłków w krajach, które stosują różne systemy ich naliczania, Money.pl obliczył, na jaką kwotę może liczyć samotna osoba zarabiająca średnią krajową w danym państwie.

Money.pl sprawdził też, jaki jest stosunek tak wyliczonego zasiłku do średniej pensji w danym kraju. Okazało się, że po przejściu na zasiłek najmniej stracą Duńczycy - 10 procent dotychczasowych dochodów.

Źródło: Money.pl na podstawie danych z Eurostatu i MPiPS

W Polsce podstawowa kwota zasiłku wynosi obecnie 575 zł. To niecała jedna piąta średniej krajowej. Dla Polaka, który zarabiał 3283 zł - czyli średnią krajową - to drastyczna obniżka przychodów. Gorzej w takim zestawieniu wypadają tylko Brytyjczycy, którzy wypłacają podstawowy zasiłek w wysokości 57 funtów tygodniowo.

Money.pl sprawdził też, jaka będzie nominalna wysokość zasiłku, który dostanie zarabiająca średnią krajową, samotna i bezdzietna osoba, która straci pracę. Wyniki przeliczyliśmy na złote.


* dochody osoby, która traci pracę są równe średniej krajowej w poszczególnych państwach. Przeliczone na złote po kursie 4,18 zł za euro.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Eurostatu

Przepaść jest ogromna. Wśród europejskich krajów gorzej od Polski wypada tylko Bułgaria. Tamtejsze urzędy swoim bezrobotnym zapłacą kilkadziesiąt złotych mniej niż polskie.

Zasiłków, które dostają Szwedzi czy Duńczycy, nie powstydziliby się nawet najlepiej zarabiający Polacy.

Ale nie tylko zasiłki mamy niższe. Do krajów starej UE daleko nam również, gdy porównamy płace minimalne. Najlepiej pod tym względem wypadają obywatele Luksemburga i Irlandii, gdzie minimalne wynagrodzenia przekraczają równowartość 6 tys. zł. Po drugiej stronie stawki jest Bułgaria z pensją minimalną na poziomie 514 zł.


* Przeliczone na złote po kursie 4,18 zł za euro.

Źródło: Money.pl na podstawie danych z Eurostatu

KOMENTARZ

Łukasz Pałka,
Money.pl

Porównanie zasiłków dla bezrobotnych w poszczególnych krajach Europy na pierwszy rzut oka nie powinno być zaskakujące. Wiadomo przecież, że Niemcy, Francuzi czy Duńczycy dostaną większe pieniądze niż bezrobotni w Polsce.

Zaskoczyć może jednak zestawienie tych danych ze średnimi zarobkami, które pokażą, jak bardzo bezrobocie zmienia styl życia danej osoby, który jest przecież uzależniony od comiesięcznych wydatków. Dopiero ta kategoria pokazuje, że w wielu krajach przez jakiś czas opłaca się nawet być bezrobotnym, bo świadczenia socjalne są gigantyczne i nie zmuszają ludzi do radykalnego cięcia swoich wydatków. Polacy nie mają takiego szczęścia. Nic więc dziwnego, że wielu osobom po utracie pracy nie zależy nawet na rejestrowaniu się w urzędzie i wolą pozostać w szarej strefie.

Kalkulator płac

Wskaźniki inflacji i bezrobocia

Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail!

Łukasz Pałka
Tagi: pensje, bezrobocie, zasiłki, zasiłek dla bezrobotnych
Zobacz więcej: zasiłek dla bezrobotnych


Czytaj także
Polecane galerie
majk544
78.88.247.* 2014-05-05 17:54
witam mialem prace do 28 lutego w Niemczech,juz w lutym zarejestrowalem sie w Arbeitsagentur ze bede bezrobotny,dali mi termin w urzedzie pracy w lutym ze mam sie stawic 24marca,powiedzialem im 24marca ze brakuje mi jeszcze jedno Arbeitsbestatigung (potwierdzenie ze pracowalem),dali mi urlop 3tygodnie do polowy kwietnia zebym sobie zalatwil te potwierdzenie,i powiedzieli ze mi zaplaca od 1 marca do polowy kwietnia a od polowy kwietnia do czasu jak wroce do Niemiec bede mial zawieszony ten zasilek i teraz moje pytanie brzmi czy daloby sie ten zasilek transferowac do Polski?czy musze wrocic do Niemiec by mi go odwiesili i wyplacali?
maria 142
91.189.223.* 2010-07-30 20:38
Przecież wszystkie media twierdzą,że w Polsce jest rozbudowany "socjal"
mider
79.186.164.* 2009-10-26 17:09
Końcowy wniosek autora tekstu jest godny polityka.
Zobacz więcej komentarzy (131)