Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakująca liczba rozliczonych e-PIT-ów. Będzie rekord

0
Podziel się:

Zostały już tylko trzy dni na rozliczenie z fiskusem. Teraz najlepiej to zrobić przez internet - pobierz darmowy program.

Zaskakująca liczba rozliczonych e-PIT-ów. Będzie rekord
(.shock/iStockphoto)

Zostały jedynie trzy dni na wypełnienie deklaracji PIT. Żeby uniknąć długich kolejek w urzędzie skarbowym i ryzyka kary za niezłożenie deklaracji w terminie, lepiej rozliczyć PIT w sieci. Do tego sposobu przekonuje się coraz więcej Polaków. W tym roku po raz kolejny padnie rekord w składaniu e-PIT-ów. Już ponad 4,2 miliona podatników zdecydowało się wysłać rozliczenie roczne przez internet. Skorzystaj z darmowego programu rozliczania e-PIT.

Jak poinformowało Money.pl biuro prasowe Ministerstwa Finansów, do piątku włącznie wpłynęło do urzędów skarbowych ponad 4,249 miliony e-PIT-ów. Będzie do kolejny rekord w rozliczaniu PIT w sieci.

Jest to już siódmy rok z rzędu, kiedy możemy składać e-PIT-y. Po raz pierwszy taką możliwość Polacy mieli w 2008 roku, jednak wtedy skorzystało z niej niespełna 400 osób. Do 2009 roku do rozliczenia podatku przez internet niezbędny był kwalifikowany podpis elektroniczny. Dopiero zniesienie tego obowiązku sprawiło, że e-PIT-ty stały się popularniejsze.

W kolejnych latach zdecydowano się na kolejne ułatwienia. Przez internet można było przesyłać już niemalże wszystkie rodzaje PIT-ów wraz z załącznikami. Dzięki temu, w 2011 roku rozliczono w ten sposób prawie milion zeznań. W 2012 roku były to już ponad dwa miliony. Rok temu liczba ta oscylowała wokół 3,6 miliona.

Dane za 2014 do 25 kwietnia
Źródło: Ministerstwo Finansów

Progi podatkowe i kwota wolna. To warto wiedzieć

Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Jeżeli w 2013 roku nie zarobiono więcej niż 3091 złotych, podatku się nie płaci.

Progi podatkowe
Źródło: Money.pl
Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
do 85 528 PLN 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
ponad 85 528 PLN 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

Natomiast, jeżeli w 2013 roku zarobi się więcej niż 3091 zł, ale mniej niż 85528 zł, to płaci się 18 procent ze swojej podstawy opodatkowania odejmując 556,02 zł (miesięczna kwota zmniejszająca przychód wynosi 46,33 zł).

W przypadku wykazania dochodów powyżej 85528 zł, to podatek będzie wynosił 14839,02 zł plus 32 procent nadwyżki ponad 85528 zł (na przykład w przypadku uzyskania dochodu 100 tysięcy złotych, to 32 procent podatku płaci się od sumy powyżej progu 85528 zł czyli od 14472 zł).

Nie od wszystkich zarobionych pieniędzy podatnicy mają obowiązek płacić podatek. W przypadku gdy podatnik uzyskał w ciągu roku podatkowego dochód w wysokości równej lub mniejszej od obowiązującej kwoty wolnej od podatku to jest zwolniony z uiszczenia należnego podatku.

Kwota wolna od podatku to maksymalny dochód, jaki osoba fizyczna może osiągnąć w ciągu roku, a który nie będzie podlegał obowiązkowi zapłaty podatku PIT. Suma wolna od podatku w 2013 roku wynosi 3091 złotych i pozostaje niezmienna od 4 lat, czyli od 2009 roku. Obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego obejmuje wszystkich podatników, bez względu na wysokość osiąganych dochodów . Jest to korzystne rozwiązanie dla podatnika, ponieważ może w ten sposób uzyskać zwrot wpłaconych zaliczek na PIT.

Jakie ulgi w tym roku?

Rozliczając podatek PIT można skorzystać z kilku ulg. Do takich należy ulga na dzieci, choć jej zasady różnią się od tych, obowiązujących jeszcze przed rokiem. Rodzice mogą odliczać od podatku do 1112,40 złotych za pierwsze i drugie dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Jednak z odliczenia nie mogą skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskały dochody w wysokości ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie.

Za trzecie dziecko roczne odliczenie wynosi 1668,6 zł, za czwarte 2224,08 zł. Jednak ci, których potomstwo kontynuuje naukę po osiągnięciu pełnoletności, zyskują odliczenie podatkowe nawet na siedem kolejnych lat.

Przysługuje ono na dzieci do 25 roku życia, jeśli uczą się one w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub studiują na uczelniach, spełniających warunki zawarte w przepisach o szkolnictwie wyższym.

W rozliczeniu za 2013 rok możemy odliczyć od dochodu darowizny na cele charytatywne. W odróżnieniu od odliczenia 1 procentu podatku nie muszą to być organizacje, które posiadają status Organizacji Pożytku Publicznego. Uldze podlegają także darowizny dla stowarzyszeń samorządowych lub organizacji samorządowych. Limit odliczenia to kwota dokonanej darowizny, nie może jednak przekroczyć 6 procent dochodu (przychodu w przypadku PIT - 28).

Przewidziane są także ulgi dla honorowych dawców krwi, którzy odliczyć mogą od dochodu ekwiwalent w kwocie 130 złotych za litr oddanej krwi. W przypadku przedsiębiorcy, rozliczającego się poprzez deklarację PIT - 28 (płacącego podatek na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) limit wynosi 6 procent przychodu. Od tego roku podatnik musi dysponować zaświadczeniem wystawionym przez stację krwiodawstwa (jednostkę organizacyjną realizującą zadania w zakresie pobierania krwi). Wcześniej wymagane było oświadczenie stacji o przyjęciu darowizny.

Warto także pamiętać o przeznaczeniu jednego procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Wspomnianą kwotę na wniosek podatnika przekazują urzędy skarbowe. Wystarczy, żeby w deklaracji podać właściwy numer KRS - czyli Krajowego Rejestru Sądowego fundacji, którą chcemy wesprzeć. Możemy też zdecydować się wesprzeć w jednym roku kilka organizacji - wtedy podajemy KRS każdej z nich i kwoty, które mają być odpowiednio im przekazane.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)