Notowania

wiadomości
24.01.2016 09:16

Zatrudnianie na czarno będzie trudniejsze. Nowe uprawnienia inspekcji pracy

Nowa interpretacja przepisów dotyczących kontrolowania firm ma ukrócić zatrudnianie pracowników na czarno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kzenon)

Państwowa Inspekcja Pracy zdecydowała, że już nie tylko w przemyśle i handlu, ale także w firmach usługowych inspektorzy będą mogli przeprowadzać kontrole bez zapowiedzi.

PIP nie będzie już kierowała się przepisami o swobodzie działalności gospodarczej, która wymaga, by o kontroli powiadamiano pisemnie z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Związkowcy twierdzą, że to bardzo dobra wiadomość. Zdaniem Wiesławy Taranowskiej z OPZZ, obowiązek informowania o kontroli był kuriozalny. Inspektor, który otrzymał skargę od pracownika, że zatrudniany jest "na czarno", zamiast jak najszybciej sprawdzić zażalenie, musiał zapowiedzieć swoje przybycie z tygodniowym wyprzedzeniem. Nic więc dziwnego, że wykrywanie przypadków zatrudniania w szarej strefie było w takich firmach niemożliwe - stwierdziła w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Wiesława Taranowska.

Inna interpretacja przepisów budzi natomiast wątpliwości przedsiębiorców. Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP zaznaczył w rozmowie z IAR, że takie niezapowiedziane kontrole mogą być trudne nie tylko dla samych firm, ale też dla inspektorów. Pracownicy odpowiedzialni za administrowanie dokumentacją firmy, mogą być na przykład nieobecni i przeprowadzenie skutecznej kontroli może okazać się niemożliwe.

Poza tym przedsiębiorcy zmagają się z kontrolami dokonywanymi przez inne organy, więc dokładanie kolejnych niezapowiedzianych kontroli PIP może utrudniać prowadzenie działalności.

Także Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju zwraca uwagę na częste dezorganizowanie pracy związane z licznymi wizytami różnych inspektorów. Rozmówca IAR dodaje jednak, że bez nich wykrycie zatrudniania w szarej strefie byłoby bardzo trudne.

Polska była dotychczas jedynym krajem w Europie, gdzie Państwowa Inspekcja Pracy nie mogła skontrolować z zaskoczenia firmy usługowej.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz