Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więcej pracy dla więźniów. Prezydent podpisał ustawę

4
Podziel się

Więźniowie w szerszym zakresie niż dotychczas będą mogli wykonywać nieodpłatną pracę na cele społeczne. Takie są główne założenia nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiana jest elementem wprowadzanego programu pracy więźniów. W państwach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia więźniów sięga 60 proc. W Polsce wzrósł od początku 2016 r. - gdy wdrażany jest program - z 35 do 42 proc.

Więcej pracy dla więźniów. Prezydent podpisał ustawę
(East News/Bartosz Krupa)
bDInaEER

Więźniowie w szerszym zakresie niż dotychczas będą mogli wykonywać nieodpłatną pracę na cele społeczne. Takie są główne założenia nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiana jest elementem wprowadzanego programu pracy więźniów. W państwach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia więźniów sięga 60 proc. W Polsce wzrósł od początku 2016 r. z 35 do 42 proc.

Praca powinna stanowić istotny element odbywania kary pozbawienia wolności, ponieważ wpływa pozytywnie tak na skazanych, jak i na porządek w jednostkach penitencjarnych - uzasadniano potrzebę takiej zmiany.

Dotychczas Kkw głosi, że "za prace porządkowe oraz pomocnicze wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej lub za prace porządkowe na rzecz samorządu terytorialnego, w wymiarze nieprzekraczającym 90 godzin miesięcznie, wynagrodzenie skazanemu nie przysługuje".

bDInaEET

"Wskutek nowelizacji, katalog podmiotów, na rzecz których może być świadczona nieodpłatna praca skazanego został rozszerzony" - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Dodano, że skazanemu nie będzie przysługiwało wynagrodzenie za prace na cele społeczne na rzecz podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, na rzecz państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych albo na rzecz spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy.

Nowela ma też zwiększyć finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia.

Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszy się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

bDInaEEZ

Jak wskazywano w państwach Europy Zachodniej wskaźnik zatrudnienia więźniów sięga 60 proc. W Polsce wzrósł od początku 2016 r. - gdy wdrażany jest program - z 35 do 42 proc. Według danych Służby Więziennej codziennie prawie 26 tys. skazanych wykonuje różnego rodzaju prace, w tym 6,8 tys. - poza zakładami karnymi. 10,3 tys. to osoby zatrudnione odpłatnie, a ponad 15,5 tys. - nieodpłatnie.

Na ministerialny program składa się też plan budowy w latach 2016-2023 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie.

Nowelizację Sejm uchwalił 15 grudnia, Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał ustawę w poniedziałek. Wejdzie ona w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

bDInaEFu
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Ehhh
4 lata temu
"Kare śmierci- dla każdego" krzyczeli, a teraz wypisują, że powstają obozy pracy w Polsce. Także ten trollo lollo 1zł do kieszeni
fan
4 lata temu
Darmowy robotnik pod batem wyniki będą ala komuna brawo dobra zmiana
taksiepytam
4 lata temu
Przeczytał przed podpisaniem chociaż?
bDInaEFv
długopis
4 lata temu
Jeżeli ktoś szuka sprawnego notariusza w Warszawie to polecam Pałac prezydencki-dyżur całonocny !!!