Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie broni na Ukrainie. Merkel apeluje o dotrzymanie rozejmu

0
Podziel się:

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie jest wiele do zrobienia. Pomimo obowiązującego rozejmu wciąż trwają walki w Donbasie.

Zawieszenie broni na Ukrainie. Merkel apeluje o dotrzymanie rozejmu
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

Pomimo uzgodnionego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki. Zdaniem Kanclerz Angeli Merkel, sytuacja na Wchodzie Ukrainy jest delikatna, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby utrzymać rozejm.

Aktualizacja: 15:10

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała o przestrzeganie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Dodała też, że z miejsc, gdzie jest przestrzegane zawieszenie broni, _ docierają poruszające obrazy ludzi, którzy cieszą się, że mogą wyjść na zewnątrz i nie muszą się bać _. _ To powinno kierować naszą pracą w nadchodzących dniach _ - mówiła niemiecka kanclerz.

Angela Merkel przyznała jednak, że od początku było wiadomo, iż w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy jest dużo do zrobienia i nie ma gwarancji sukcesu. Mimo obowiązującego rozejmu trwają walki w Donbasie. Najgorsza sytuacja jest koło Debalcewa i pod Mariupolem. Ukraińskie siły rządowe oskarżają separatystów o łamanie warunków rozejmu, jednak takie same zarzuty wysuwają przeciwko nim prorosyjscy rebelianci w Donbasie.

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Łysenko poinformował wcześniej, że straty strony rządowej w ciągu ostatniej doby to pięciu zabitych i 25 rannych żołnierzy. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin doszło do 112 przypadków ostrzału.

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego. Został on uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km; obie strony konfliktu mają opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk, czyli mogłyby rozpocząć tę operację w poniedziałek.

W niedzielę przywódcy tzw. czwórki normandzkiej - prezydenci Francji Francois Hollande, Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i kanclerz Merkel - oświadczyli, że _ są generalnie zadowoleni z przestrzegania rozejmu na wschodzie Ukrainy mimo lokalnych incydentów _. OBWE także uznała, że rozejm jest na ogół przestrzegany, z wyjątkiem takich miast jak Debalcewe i Ługańsk.

Rzeczniczka niemieckiego MSZ powiedziała w poniedziałek dziennikarzom, że jeszcze w tym tygodniu może dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej. Jak podkreśliła, Berlin popiera pomysł przyjęcia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji w sprawie Ukrainy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)