Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zbiórki
05.04.2015 11:26

Zbiórka pieniędzy do puszki. Teraz można się "dorzucić" używając karty płatniczej

Prekursorem we wdrażaniu nowych technologii przy zbiórkach pieniędzy jest Związek Harcerstwa Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PHILIPE POULET/EASTNEWS)

ZHP stawia na najnowsze technologie. Dzięki innowacyjnym puszkom z technologią zbliżeniową datki dla harcerzy, np. zbierających na wakacje, można przekazać za pomocą karty płatniczej.

Od tego roku oprócz tradycyjnych puszek na datki gotówkowe, ZHP będzie dysponować serią elektronicznych urządzeń, dzięki którym wszyscy chętni będą mogli przekazać datek metodą zbliżeniową - przykładając kartę płatniczą do terminalu. Przez lata narzędziem towarzyszącym społecznym zbiórkom były puszki. Tymczasem coraz częściej barierą w zbiórce okazuje się to, że darczyńcy nie mają przy sobie gotówki.

Z badań Instytutu Homo Homini w marcu 2014 r. wynika, że 31 proc. Polaków korzysta z karty płatniczej na zakupach, a 41 proc. najczęściej płaci kartą debetową za zakupy spożywcze. Na polskim rynku na koniec III kwartału 2014 r. było w obiegu ok. 24,5 mln kart z funkcją zbliżeniową, co stanowi 69 proc. wszystkich kart płatniczych.

Jak mówi członek komendy Chorągwi Stołecznej ZHP Wojtek Puchacz, "zbiórki to mądre narzędzie, bo uczą szacunku dla pieniądza i przedsiębiorczości". Według niego, pomagając w pakowaniu zakupów w średniej wielkości markecie przez jeden weekend, kilkuosobowy zespół jest w stanie zebrać z drobnych, kilkuzłotowych datków nawet 3 tysiące złotych. Jeden 2/3-tygodniowy obóz harcerski w Polsce to koszt około 1500 zł od osoby - jest więc całkiem realne, by zebrać w ten sposób kwotę dla całej drużyny. Podobnie działa to we Francji, Niemczech czy Hiszpanii.

- Sięganie po nowe technologie jest dla nas oczywiste - korzystamy z nowoczesnego oprogramowania i aplikacji. Poza tym, to po prostu skuteczne. Jestem przekonany, że puszki z technologią zbliżeniową realnie pomogą nam w zbieraniu większych kwot - to proste rozwiązanie prostego problemu. Przeskoczymy barierę +nie mam przy sobie drobnych+. Jestem dumny, że wdrażamy tak pionierskie rozwiązanie, bo wpisuje się to w nasze myślenie o nowoczesnym harcerstwie - dodaje Puchacz.

Do zaprojektowania pierwszej edycji puszek z technologią zbliżeniową dla ZHP zaproszono polskich grafików i designerów, to m.in.: Ola Niepsuj, Jan Feliks Kallwejt, Tymek Piotrowski, Rafał Szczepaniak, Paweł Mildner, Magdalena Łapińska.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce organizacją pozarządową dzieci i młodzieży. Partnerami akcji są Getin Bank, Polskie ePłatności oraz Blue Media. Akcja pod nazwą "Zbliż wakacje" ruszyła w końcu marca w supermarkecie Simply w Warszawie i potrwa do wakacji. Symboliczną kwotą, jaką można przekazać, jest 2 złote. Docelowo na potrzeby większych zbiórek kwota będzie mogła być zmieniona. Datki można przekazać także przelewem poprzez stronę internetową akcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą niższe opłaty od transakcji kartowych Trudno jednak ocenić, czy odczuje to statystyczny Kowalski robiąc zakupy.
Harcmistrz skazany za seks z małoletnią W lipcu ub. r. kielecki Sąd Rejonowy skazał b. harcmistrza na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata.
Kod PIN to przeszłość? Zastąpi go odcisk palca - _ Planujemy zaoferować to rozwiązanie naszym klientom w pierwszym półroczu przyszłego roku _ - powiedział Maciej Szczechura, członek zarządu Getin Noble Bank.
Tagi: zbiórki, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz