Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

"Żeby zapłacić gigantyczny rachunek za ogrzewanie, musiałem sprzedać samochód". Czytelnicy o podzielnikach ciepła

325
Podziel się:

Kilkutysięczne niedopłaty za ogrzewanie to żadne jednostkowe przypadki. Napisali do nas czytelnicy, którzy w związku z zainstalowanymi w blokach podzielnikami musieli przeznaczyć na zapłatę rachunków nawet kilka pensji. Albo z drugiej strony - zużywają za mało ciepła, więc muszą dopłacić.

Wyparkowy podzielnik ciepla
Wyparkowy podzielnik ciepla (ADRIAN SLAZOK/REPORTER)

- Również miałem problem z wysokimi rachunkami, które zostały wyliczone na podstawie podzielników. To było jakieś trzy lata temu w wynajmowanym 50-metrowym mieszkaniu. Dostałem rachunek za ogrzewanie na kwotę 9600 zł! – opowiada pan Paweł z Gdańska, który za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl opowiedział swoją historię z podzielnikami. To w odpowiedzi na nasz artykuł o podzielnikach kosztów ogrzewania i horrendalnych rachunkach, jakie otrzymuje wielu lokatorów.

Z niezrozumiałych dla niego powodów jego podzielniki wskazywały zużycie na poziomie 200-300 jednostek, podczas gdy u sąsiadów... 2-3.

Podzielniki działały źle, ale co z tego?

- Spółdzielnia przysłała jakiegoś fachowca, aby sprawdził prawidłowość działania podzielników. Stwierdził, że jeden z podzielników jest zepsuty. To nic, spółdzielnia i tak kazała zapłacić ten rachunek, twierdząc, że żadnych nieprawidłowości nie było i widocznie tyle ciepła zużyłem – mówi dalej.

Zobacz także: Zobacz także: Grzejniki odkręcone do końca, a w pomieszczeniu dalej zimno? Wiemy, co może pomóc

Finał historii był niewesoły. Właścicielka mieszkania dorzuciła się do rachunku, ale nasz Czytelnik najpierw sprzedał samochód, a później wyjechał do pracy za granicę, by uregulować należności.

O tym, że podzielniki, które w zamierzeniu miały sprawić, że lokatorzy będą uczciwie partycypować w kosztach ogrzewania budynków, ale w rzeczywistości powodują, że niektórzy dostają horrendalne rachunki za energię, której nie zużyli, pisaliśmy w piątek. Wyjaśniliśmy, że podzielniki nie są przyrządami pomiarowymi, ale wyliczają jedynie pewne proporcje – co zdaje się zupełnie nie przeszkadzać niektórym spółdzielniom, bo interpretują wskazania podzielników zgodnie z przyjętymi przez siebie zasadami i wyliczają gigantyczne rachunki.

"Ja na koniec sezonu mam niedopłatę ponad 2 tys. zł", "moi rodzice siedzą w zimnie, a i tak płacą za ogrzanie 48-metrowego mieszkania więcej niż ja za ciepło w domu o trzy razy większej powierzchni", "moja sprawa też skończyła się w sądzie" – to fragmenty wiadomości, które dostaliśmy.

Jak Polska długa i szeroka

W komentarzach pod artykułem pojawiały się też pytania, jak to możliwe, by w świetle prawa ludzie musieli płacić rachunki za cudze ciepło. Zdezorientowanym jeden z komentujących wyjaśnił to w ten sposób:

- Całym problemem w rozliczaniu kosztów ogrzewania za pomocą podzielników jest fakt, iż ludzie zaczynają nadmiernie zakręcać kaloryfery. Skutkiem tego jest zmniejszenie ilości zużytych jednostek rozliczeniowych rejestrowanych przez podzielniki. To natomiast skutkuje podwyższeniem ceny jednostki rozliczeniowej.

Wyjaśnił, że wraz ze spadkiem łącznej ilości zużytych jednostek rozliczeniowych cena samej jednostki rośnie, a to skutkuje tym, iż ludzie, którzy nie chcą marznąć w swoich mieszkaniach, płacą za ogrzewanie siebie oraz sąsiadów dużo więcej niż powinni.

Ktoś inny doszukał się pewnych pozytywów w działaniu podzielników.

- Mają działanie psychologiczne i zachęcają do oszczędzania. Przy braku innych możliwości ustalenia poboru energii przez poszczególnych mieszkańców podzielniki są sensownym sposobem na podzielenie ogólnych kosztów ogrzewania budynku – wyraża swoją opinię.

Doprecyzowuje od razu, że aby ten sposób był możliwie jak najbardziej uczciwy, należy stosować podzielniki elektroniczne, ponadto powinny one być instalowane w ten sam sposób na wszystkich grzejnikach.

- Kupując mieszkanie powinniśmy brać pod uwagę np. "zwiększony apetyt na ciepło", który wystąpi, jeśli mieszkanie znajduje się w zewnętrznej części budynku – pisze.

Za dużo źle, za mało też niedobrze

Okazuje się, że nie tylko podzielniki są źródłem nieprawidłowości. Czytelnicy zgłaszali nam też problem konieczności dopłaty w związku z tym, że... zużyli za mało ciepła.

- W Koszalinie dwie duże spółdzielnie mieszkaniowe naliczają wirtualne ogrzewanie pomieszczeń, gdy ktoś zużyje za mało energii. To jest czyste złodziejstwo. Moja znajoma już w grudniu oblicza wstępnie, ile ciepła wykorzystała i jeśli jej wychodzi, że za mało, to dogrzewa mieszkanie przy otwartych oknach – pisze czytelniczka.

To czysty absurd, dodaje.

W dalszym ciągu będziemy przyglądać się nieprawidłowościom wynikającym z używania podzielników. Zachęcamy do zadawania pytań i dzielenia się wątpliwościami przez nasza platformę kontaktową dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(325)
Xyz
2 tyg. temu
Chcę jeszcze dodać swoją uwagę. Co miesiąc spółdzielni płacę stałą opłatę za ogrzewanie niezależnie czy mieszkam czy nie mieszkam. Tak się składa, że w 2021 roku przez cały okres grzewczy licznik elektroniczny wskazywał mi zero na wszystkich grzejnikach, ponieważ były zakręcone a mieszkanie stało puste, niezamieszkałe. Po podsumowaniu okresu grzewczego i tak miałam sporą niedopłatę. Natomiast przed założeniem opomiarowania, każdego roku po podsumowaniu okresu grzewczego wychodziła mi nadpłata wyższa niż jednomiesięczny czynsz za mieszkanie. Kto kradnie nasze pieniądze? Spółdzielnia? Firma sprzedająca ciepło spółdzielni?, a może jedni i drudzy w porozumieniu? Co się dzieje ostatnio w naszym kochanym kraju, gdzie wszyscy są poza kontrolą. No może nie wszyscy ,......ale na to szkoda słów.
olo
2 lata temu
dlatego 2 komplety kaloryferów(panelowe są dosyć lekkie + 2 zawór) na zime zakładam bez tego gowna..i grzeje na maksa...niestety uczciwie sie nie da...
Członek spółd...
2 lata temu
W Inowrocławiu Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonuje odczytów podzielników w październiku 2020 r. po sezonie grzewczym. Odczyt powinien być dokonany niezwłocznie po zakończeniu sezonu grzewczego. Przecież przez całe lato też wyparowuje ciecz z podzielników i za to mamy płacić. Podzielniki powinny być dawno zlikwidowane ponieważ nie posiadają żadnych cech przyrządu pomiarowego oraz świadectwa legalizacji przez Urząd Miar i Wag. Po prostu okrada nas Spółdzielnia i tyle. Jak długo to będzie jeszcze trwać?
Kinlip
2 lata temu
Te podzielniki ciepła to jest oszustwo spółdzielni i tych firm co to zakładają nawet w lato jak jest ciepło to też działają i prania w zimie też sobie nie powiesisz powinien być licznik jak na wodę przed termostatem.
Kowalski
2 lata temu
Rząd nie zrobi porządek z spółdzielniami mieszkaniowymi.
...
Następna strona