Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zielone Świątki nie będą dniem wolnym od pracy. Koniec marzeń o kolejnym długim weekendzie

12
Podziel się:

Episkopat nie ustosunkowała się do próśb senatorów. Propozycja wylądowała więc w koszu.

Zielone Swiątki Zesłanie Ducha Świętego to procesje i tradycyjny odpust.
Zielone Swiątki Zesłanie Ducha Świętego to procesje i tradycyjny odpust. (Waldemar Deska)
bEDSZmbp

Nie będzie dodatkowego wolnego od pracy dnia w roku. Episkopat nie ustosunkował się do próśb senatorów. Propozycja wylądowała więc w koszu.

Drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli poniedziałek tzw. Zielonych Świątek mógł stać się pretekstem do kolejnego "długiego weekendu" w kalendarzu Polaków. Postulowała to Fundacja Naukowa Katolików Eschaton, a senatorowie podchwycili pomysł.

bEDSZmbr

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zwróciła się do Episkopatu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o opinię w tej sprawie – o czym informowaliśmy na początku maja. Jak pisze "Rzeczpospolita", Episkopat nie ustosunkował się do prośby senatorów. Projekt trafił do kosza.

Prawdą jest, że propozycja od początku maiła niewielkie szanse powodzenia. Przyznał to podczas rozmowy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, Stanisław Szwed.

Nie będzie dodatkowego wolnego od pracy dnia w roku, nie będzie też krótszego czasu pracy – mówił money.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

bEDSZmbx

Nie pomogły argumenty zwolenników, kolejnego wolnego dnia w roku, że Zielone Świątki w Polsce były wolne od 1925 roku, a zmienili to dopiero komuniści. Wciąż dzień ten obchodzony jest w Holandii i Szwajcarii. Zielone Świątki to święto ruchome - wypadają zawsze siedem tygodni po niedzieli wielkanocnej.

Sami Polacy, jak wskazuje sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie ”Rz”, woleli by ustawowo wolną Wigilię, albo Wielki Piątek. Drugi dzień Zielonych Świątek wskazało zaledwie 5 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDSZmbS
KOMENTARZE
(12)
Wacek
3 lata temu
To może niech episkopat oficjalnie już utworzy rząd, albo jakiś organ nadzorczy dla rządu i parlamentu. Od 1000 lat ten biedny naród dźwiga na swoich plecach olbrzymią sektę, która każe mu jeszcze wielbić się i dziękować... Cała nadzieja w nowych pokoleniach, trend jest dobry!
Wrr
3 lata temu
Całe szczęście. Ile tych świat?????
Adam
3 lata temu
Zielone świątki jak wszystkie święta chrześcijańskie wywodzą się z wcześniejszych tradycji, które miały zastąpić. Episkopat na pewno jest tego świadomy.
bEDSZmbT
j25
3 lata temu
chyba zielone swiatki sa zawsze w niedziele
TT
3 lata temu
Według tych nieudacznych senatorów w Polsce powinno się wyłącznie odpoczywać. Nie powinno się pracować. "SENATORY" twierdzą, że jest tyle lat po wojnie, że wszystko jest już zrobione i nie trzeba pracować.