Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Większy limit w wojsku. Minister potwierdza plany

3
Podziel się:

Po tym, jak w maju zostało wykorzystane prawie 70 proc. limitów powołań żołnierzy, rozważamy zwiększenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - zapowiedział w niedzielę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort chce zwiększyć limit powołań o 10 tysięcy.

Większy limit w wojsku. Minister potwierdza plany
Polacy zgłaszają się do wojska (East News, JAKUB STEINBORN)

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział w niedzielę możliwość zwiększenia limitu powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Ta decyzja wynika z faktu, że w maju wykorzystano już prawie 70 proc. dostępnych limitów. Resort rozważa zwiększenie liczby powołań o dodatkowe 10 tysięcy.

Limity w górę

W ostatnim tygodniu, na liście prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pojawiła się informacja o planach nowelizacji rozporządzenia. Nowelizacja ta dotyczy określenia liczby osób, które mogą zostać powołane do czynnej służby wojskowej w 2024 roku, a także liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie podczas odbywania ćwiczeń wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że konieczność zmiany wynika z rosnącego zainteresowania służbą wojskową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina bliżej UE. "Wojna zmieniła nastawienie Europy"

Aktualny limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wynosi 34 550 osób. Zgodnie z danymi z końca kwietnia, do tej służby powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56 proc. wyznaczonego limitu.

Podczas niedzielnej konferencjo, Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że w maju wykorzystane było już prawie 70 proc. limitu.

Te wszystkie rozważenia o zwiększeniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej są po tym, jak w maju już prawie 70 proc. tych limitów zostało wykorzystane - powiedział minister podczas Święta Ludowego w Proszowicach.

Minister zapewnił, że zrobi wszystko, aby każdy, kto spełnia kryteria i chce służyć w Wojsku Polskim, mógł to zrobić. Kosiniak-Kamysz zauważył, że wzrost zainteresowania służbą wojskową może wynikać z działań resortu, które mają na celu poprawę wyposażenia żołnierzy. W lutym Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło operację polegającą na zwiększeniu zakupów sprzętu indywidualnego.

Więcej ochotników w wojsku

W informacji o projekcie dotyczącym limitów, Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśla, że zmiany w przepisach mają na celu zapewnienie ciągłości rekrutacji i umożliwienie dalszego wzrostu liczby ochotników wstępujących do wojska. Resort poinformował też, że ponad 4400 żołnierzy przeszło w 2024 r. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
NARÓD POLSKI
3 dni temu
MIĘSO ARMATNIE BEZ SPRZĘTU I ZAOPATRZENIA !!! BRAVO !!! PRODUKCJA OFICERÓW I GENERAŁÓW NA POTĘGĘ, KTÓRZY BOJĄ SIĘ PODEJMOWAĆ DECYZJE !!!
RyszardB
3 tyg. temu
Zwiększenie limitu według tygrysa uciekającego przed myszą to znaczy zakaz wstępowania do armii i brak prawa użycia broni wobec najeźdźców zagrożone karą więzienia .
Hah
3 tyg. temu
A wiesz pan panie Kosiniak do czego ci ochotnicy się nadają? Zdecydowana większość do niczego. Ale jak widać w MON-ie nadal żywa jest zasada "sztuka jest szuka" :/ Słupki w excelu walczyć nie będą panie K. :>