Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wielka Brytania coraz mocniej odczuwa brak kierowców ciężarówek. Puste półki w sklepach

151
Podziel się:

W sklepach zabrakło mleka, a w restauracjach sieci McDonald's - koktajli mlecznych. Wielkiej Brytanii doskwiera brak zawodowców kierowców ciężarówek. Logistyka kraju coraz mocniej kuleje, a braki w dostawach lub ich opóźnienia zgłasza coraz więcej firm.

Wielka Brytania coraz mocniej odczuwa brak kierowców ciężarówek. Puste półki w sklepach
Puste półki w sklepach w Wielkiej Brytanii to coraz częstszy widok. Na zdjęciu supermarket w Londynie (Getty Images, Robin Pope, NurPhoto)

O problemach logistycznych Wielkiej Brytanii informuje agencja Bloomberga. Dziennikarze alarmują, że Zjednoczonemu Królestwu kończy się czas by znaleźć więcej zawodowych kierowców. Inaczej tymczasowe braki w zaopatrzeniu supermarketów i sieci fast foodów przerodzą się w głębszy kryzys.

A o tym, że już dziś widać jego zalążki, nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko w ostatnich dniach media donosiły najpierw o opóźnieniach w dostawach mleka, a następnie o tym, że w ofercie niektórych punktów sieci McDonald's zabrakło shake'ów. Bloomberg do tej listy braków dodaje kolejne pozycje. W sklepach zaczyna brakować również bekonu i chleba.

Według szacunków firmy Logistics UK na rynku brakuje około 90 tysięcy zawodowych kierowców. Kolejne 25 tysięcy osób czeka na uprawnienia do kierowania TIR-ami - podawał "The Guardian". Sam Bloomberg szacuje braki kierowców na rynku na około 100 tysięcy.

Zobacz także: Pracodawcy chcą wiedzy o szczepieniach. "To potrzebne, by zaplanować biznes, ale i ochronić pracowników"

Branża logistyczna cierpi przez kilka nakładających się na siebie czynników - pandemię, brexit i zmiany podatkowe. Te ostatnie zniechęcają kierowców do pracy w firmach działających w sektorze handlu.

Kryzys potęguje brexit

Według Bloomberga trudna sytuacja rynkowa zmusi firmy logistyczne do podniesienia kosztów, które następnie przerzucą na klientów. Według analityków agencji to będzie oznaczało dalsze podsycanie inflacji w Wielkiej Brytanii, którą już teraz pompują rosnące koszty ropy, rolnictwa i metali.

Walka o dostęp do żywności rozgrywa się właściwie na całym świecie. Globalnie popyt na produkty stale rośnie, jednak podaż produktów jest realnie ograniczona przez pandemię. Z obaw przed koronawirusem ograniczona jest migracja zarobkowa, ponadto dochodzi do zakłóceń w dostawach oraz w portach.

Kryzys w Wielkiej Brytanii potęgują skutki brexitu. Wynegocjowane warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez rząd Borisa Johnsona ograniczają napływ pracowników z krajów UE.

Rząd nie ustępuje

W mediach brytyjskich trwa debata, czy słusznym krokiem było rozstanie ze Wspólnotą, a ilekroć znajdzie się krytyk tej decyzji, to od razu atakuje też Borisa Johnsona. Zresztą szef rządu ma też na głowie inne problemy, które spędzają mu sen z powiek.

Już dziś branża logistyczna i sprzedawcy detaliczni domagają się pomocy od rządu. Przedsiębiorcy chcieliby, aby kierowcy ciężarówek z UE zostali objęci programem wizowym, który pozwoliłby na zasypanie dziury na rynku.

Wtedy jednak rząd musiałby wycofać się ze swojej polityki w relacjach z Brukselą. Dlatego zamiast tego programu, Boris Johnson i ministrowie chcieliby, żeby firmy zaoferowały większe zarobki kierowcom, którzy nie są aktywni zawodowo - pisze Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
WYRÓŻNIONE
CtM
3 lata temu
już po raz wtóry o tym piszecie! a to właściwie nikogo nie obchodzi.. a czy oni w UK też się interesują czego nam w PL na półkach brakuje??! szczerze mówiąc, to pamiętam jak nagle parę lat temu zaczęła się nagonka na Polaków w UK, że przecież zabierają pracę Brytyjczykom.. więc teraz niech się Brytyjczycy zabiorą do swojej pracy, której mają w bród, niech obsieją swój wspaniały kraj zbożem, a może im co urośnie.....
Piotr
3 lata temu
To samo czeka Polskę po wprowadzeniu nowego ładu. Gdy kierowcy opodatkują diety. Nikt przy zdrowych zmysłach nie bedzie siedział w budzie za 4tys netto i karmił potwora ZUSowskiego.
od zawsze
3 lata temu
mówiło się o tym, że leniwi brytole nie potrafią wykonać najprostszych czynności. Te robili za nich Litwini, Polacy czy Hindusi. Swoją drogą to przestroga, zeby podobnie jak światowa gospodarka dała się zmonopolizować Chinom, nie powtórzyć tego w sektorze zatrudnienia. A tyle krzyczeli Brytania dla Brytyjczyków, to mają co chcieli.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (151)
Guther
3 lata temu
Sznuj Kierowcę Polskiego Bo Możesz Nie Mieć Żadnego!!!!!
ppk
3 lata temu
Wystarczy wprowadzić zakaz hodowli zwierząt i będzie głód...będzie można przerabiać plastikowe butelki na bułki
EmigrantUK
3 lata temu
I co z tym "pakietem emigranta"? Czy bedzie zwolnienie z podatkow po powrocie do Polski?
Wipro
3 lata temu
Wirtualna propaganda🇵🇱🇩🇪👌🤣😂
Nooo
3 lata temu
Wirtualna propaganda😁🤣😂 pustych półek po chlebie to i w pl zrobię zdiecie w niedziele wieczorem w każdym dowolnym sklepie👌😂🤣
...
Następna strona