Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wielka Brytania coraz mocniej odczuwa brak kierowców ciężarówek. Puste półki w sklepach

151
Podziel się:

W sklepach zabrakło mleka, a w restauracjach sieci McDonald's - koktajli mlecznych. Wielkiej Brytanii doskwiera brak zawodowców kierowców ciężarówek. Logistyka kraju coraz mocniej kuleje, a braki w dostawach lub ich opóźnienia zgłasza coraz więcej firm.

Wielka Brytania coraz mocniej odczuwa brak kierowców ciężarówek. Puste półki w sklepach
Puste półki w sklepach w Wielkiej Brytanii to coraz częstszy widok. Na zdjęciu supermarket w Londynie (Getty Images, Robin Pope, NurPhoto)

O problemach logistycznych Wielkiej Brytanii informuje agencja Bloomberga. Dziennikarze alarmują, że Zjednoczonemu Królestwu kończy się czas by znaleźć więcej zawodowych kierowców. Inaczej tymczasowe braki w zaopatrzeniu supermarketów i sieci fast foodów przerodzą się w głębszy kryzys.

A o tym, że już dziś widać jego zalążki, nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko w ostatnich dniach media donosiły najpierw o opóźnieniach w dostawach mleka, a następnie o tym, że w ofercie niektórych punktów sieci McDonald's zabrakło shake'ów. Bloomberg do tej listy braków dodaje kolejne pozycje. W sklepach zaczyna brakować również bekonu i chleba.

Według szacunków firmy Logistics UK na rynku brakuje około 90 tysięcy zawodowych kierowców. Kolejne 25 tysięcy osób czeka na uprawnienia do kierowania TIR-ami - podawał "The Guardian". Sam Bloomberg szacuje braki kierowców na rynku na około 100 tysięcy.

Zobacz także: Pracodawcy chcą wiedzy o szczepieniach. "To potrzebne, by zaplanować biznes, ale i ochronić pracowników"

Branża logistyczna cierpi przez kilka nakładających się na siebie czynników - pandemię, brexit i zmiany podatkowe. Te ostatnie zniechęcają kierowców do pracy w firmach działających w sektorze handlu.

Kryzys potęguje brexit

Według Bloomberga trudna sytuacja rynkowa zmusi firmy logistyczne do podniesienia kosztów, które następnie przerzucą na klientów. Według analityków agencji to będzie oznaczało dalsze podsycanie inflacji w Wielkiej Brytanii, którą już teraz pompują rosnące koszty ropy, rolnictwa i metali.

Walka o dostęp do żywności rozgrywa się właściwie na całym świecie. Globalnie popyt na produkty stale rośnie, jednak podaż produktów jest realnie ograniczona przez pandemię. Z obaw przed koronawirusem ograniczona jest migracja zarobkowa, ponadto dochodzi do zakłóceń w dostawach oraz w portach.

Kryzys w Wielkiej Brytanii potęgują skutki brexitu. Wynegocjowane warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez rząd Borisa Johnsona ograniczają napływ pracowników z krajów UE.

Rząd nie ustępuje

W mediach brytyjskich trwa debata, czy słusznym krokiem było rozstanie ze Wspólnotą, a ilekroć znajdzie się krytyk tej decyzji, to od razu atakuje też Borisa Johnsona. Zresztą szef rządu ma też na głowie inne problemy, które spędzają mu sen z powiek.

Już dziś branża logistyczna i sprzedawcy detaliczni domagają się pomocy od rządu. Przedsiębiorcy chcieliby, aby kierowcy ciężarówek z UE zostali objęci programem wizowym, który pozwoliłby na zasypanie dziury na rynku.

Wtedy jednak rząd musiałby wycofać się ze swojej polityki w relacjach z Brukselą. Dlatego zamiast tego programu, Boris Johnson i ministrowie chcieliby, żeby firmy zaoferowały większe zarobki kierowcom, którzy nie są aktywni zawodowo - pisze Bloomberg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(151)
Guther
3 lata temu
Sznuj Kierowcę Polskiego Bo Możesz Nie Mieć Żadnego!!!!!
ppk
3 lata temu
Wystarczy wprowadzić zakaz hodowli zwierząt i będzie głód...będzie można przerabiać plastikowe butelki na bułki
EmigrantUK
3 lata temu
I co z tym "pakietem emigranta"? Czy bedzie zwolnienie z podatkow po powrocie do Polski?
Wipro
3 lata temu
Wirtualna propaganda🇵🇱🇩🇪👌🤣😂
Nooo
3 lata temu
Wirtualna propaganda😁🤣😂 pustych półek po chlebie to i w pl zrobię zdiecie w niedziele wieczorem w każdym dowolnym sklepie👌😂🤣
...
Następna strona