Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Zaczyna się. Wielka miotła rusza. Są pierwsze zmiany

1407
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zaprzysiężył rząd premiera Donalda Tuska. Na ten moment politycy koalicji czekali blisko dwie miesiące. Nowy rząd oznacza rewolucję w administracji i potężne zmiany kadrowe w całym kraju. Te już ruszyły.

Zaczyna się. Wielka miotła rusza. Są pierwsze zmiany
Nowy rząd, na czele którego stoi premier Donald Tusk (z lewej), czeka wiele decyzji, także tych personalnych (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Jedną z pierwszych personalnych zmian, jakie przeprowadzi nowy rząd, jest m.in. zmiana wojewodów, którzy są przedstawicielami rządu w regionach. W czwartek pojawiło się pierwsze nowe nazwisko. Krzysztof Klęczar, burmistrz Kęt i szef małopolskich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, został powołany na stanowisko wojewody małopolskiego.

Zaczęło się. Tysiące etatów do zmiany

Przypomnijmy, że premier powołuje i odwołuje wojewodów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji. To stanowisko w rządzie Donalda Tuska pełni od teraz Marcin Kierwiński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Z kolei wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił nie czekać na ruch premiera i publicznie poinformował w środę, że sam wystąpił "z żądaniem pilnego przyjęcia" jego dymisji.

"Każda chwila instytucjonalnego kojarzenia z takim premierem jest dla mnie dyshonorem" - napisał na platformie X Bocheński.

Senator Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska, przekonuje, że zmiany personalne m.in. wojewodów to kwestia sprawności państwa.

- Dobra współpraca pomiędzy rządem a urzędnikami reprezentującymi rząd w terenie to podstawa. Musi być gwarancja, że administracja będzie realizować politykę rządu. Potrzebni są więc nowi, sprawni ludzie, którzy będą realizować te cele - mówi w rozmowie z money.pl Grzegorz Schetyna.

Odejście wojewodów to jednak dopiero początek personalnych roszad. Warto pamiętać, że wiele zmieni się także w administracji zespolonej, która jest elementem rządowej administracji w terenie.

Oznacza to, że wraz z przyjściem nowego rządu zmienią się także zapewne kuratorzy oświaty, wojewódzcy komendanci policji czy straży pożarnej. Do tego dochodzą ich zastępcy. Roszad można spodziewać się także wśród wojewódzkich inspektorów, mowa tu, chociażby o inspekcji farmaceutycznej, budowlanej, ochrony środowiska czy inspekcji handlowej.

"Czekamy na hasło. Nie chodzi o skok na stołki"

Do zmian dojdzie nie tylko w urzędach wojewódzkich. Spore pole do popisu będzie miało Ministerstwo Rolnictwa. Resortowi podlega wiele ważnych instytucji. Mowa np. o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Ze stanowiskiem po zmianie władzy będzie się musiał pożegnać dyrektor generalny oraz dyrektorzy terenowych oddziałów, których jest 17. Analogicznie zmian można spodziewać się także w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co więcej, agencja ma także oddziały regionalne i biura powiatowe.

Ministerstwu Rolnictwa podlega też Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tu także oprócz warszawskiej centrali jest 16 oddziałów regionalnych oraz są placówki terenowe, np. na Mazowszu placówek terenowych jest 34. W sumie to wiele stanowisk, do ewentualnego obsadzenia.

- Jesteśmy gotowi do zmian, czekamy na hasło. Warto przypomnieć, że w jednym dniu, w tłusty czwartek w 2016 r., ponad 300 kierowników biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, największej agencji płatniczej w tej części Europy, straciło pracę. PiS w ich miejsce mianował katechetów czy wuefistów. To nie chodzi o skok na stołki. Musimy po prostu w tych instytucjach doprowadzić do normalnej sytuacji. Dokonamy zmiany, ale na uczciwych zasadach, powołamy merytoryczne, kompetentne osoby - mówi Paweł Gancarz z PSL, wójt gminy Stoszowice.

Po zmianie rządu można spodziewać się także roszad personalnych w specjalnych strefach ekonomicznych podległych ministrowi właściwemu do spraw gospodarki. Takich stref w kraju jest 14.

Dojść do zmiany może także w tak kluczowej instytucji, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie jest jednak wykluczone, że tu szybkiej zmiany nie będzie.

- To może być zaskoczenie, ale na poważanie rozważane jest zostawienie profesor na stanowisku, by dokończyć parę rzeczy. Przynajmniej na jakiś czas - pod koniec października mówił w rozmowie z money.pl informator z ZUS.

Wraz ze zmianą władzy w kraju może dojść także do roszad w takich instytucjach jak: Krajowa Administracja Skarbowa, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czy Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Do zmiany na pewno dojdzie w Polskim Funduszu Rozwoju.

Już w listopadzie prawa ręka ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego, prezes PFR-u Paweł Borys zapowiedział, że do końca roku odejdzie ze stanowiska. Ma wrócić na rynek prywatny.

"Zmiany są naturalne"

Prof. Anna Pacześniak, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, w rozmowie z money.pl zwraca uwagę, że zmiany są naturalne.

- Tutaj chodzi nie tyle o stanowiska partyjne, co polityczne. Jasne jest, że nie organizuje się konkursu na wojewodę komendanta czy kuratora. Co nie oznacza, że od osób powołanych na te funkcje nie powinno się wymagać określonych kompetencji i merytorycznego przygotowania. Zupełnie naturalne jest, że występuje rotacja na stanowiskach, które są zależne od władzy wykonawczej, wraz z jej zmianą. Władza centralna musi mieć zaufanie do urzędników, nie powinno być żadnych niespodzianek - mówi prof. Pacześniak.

Zwraca także uwagę, że zapewne PiS w tej kwestii będzie podnosiło teraz larum, broniąc swoich ludzi. - Pytanie, jak głębokie będą to zmiany. Ważne, aby nowe osoby, potrafiły w sposób merytoryczny i transparentny dobierać sobie współpracowników - dodaje ekspertka.

Malwina Gadawa, dziennikarka i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1407)
WYRÓŻNIONE
emeryt
9 miesięcy temu
Czekamy na informacje ile przez te dwa tygodnie PIS wydało, rozdało pieniędzy. Ile uda się odzyskać.
filus
9 miesięcy temu
widzę,że komentują pisowcy. W momencie przejęcia władzy zmienia się polityka rządzenia i naturalne jest ,że musi się wymienić pisowskich pachołków ,którzy wykonywali polecenia podłej władzy okradającej naród w imię zasady : DOJNA OJCZYZNA " koniec dojenia ,a tych ,którzy kradli pod sąd .
Bok
9 miesięcy temu
Bochenski nie jest godzien Tuskowi buty czyścić
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1407)
Jan Sikorski
7 miesięcy temu
To zdjęcie, na którym Tusk przytula Putina, jest sfałszowane.
nikt
8 miesięcy temu
ta żelazna miotła niech jak najszybciej siebie wymiecie do berlina i wszystkich swoich sługusów, to wtedy w Polsce będzie dobrze.
Jan
9 miesięcy temu
Wymiatać i to jak najszybciej z wielkim hukiem i pokazanie obywatelom wszystkie zło jakie uczynili!!!
Zaprzysiągł,
9 miesięcy temu
a nie "zaprzysiężył ".
Betka
9 miesięcy temu
Zmiany są naturalne? Naprawdę p.presor? No bo jak PiS zmieniał ,to było to bardzo źle odbierane i oceniane! To była zbrodnia! A teraz?......................Ohyda!!!!!!!
...
Następna strona