Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wirus ASF. Ceny wieprzowiny wystrzelą w 2020

Co najmniej o 10 proc. w górę pójdą ceny wieprzowiny w 2020 r. - przewidują eksperci. Gospodarstwa zmagają się z rozprzestrzeniającym się w Polsce wirusem ASF. To zła wiadomość nie tylko dla konsumentów, ale i hodowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny wieprzowiny będą jeszcze wyższe. Problem z ASF w Polsce

Przez wirus ASF w Polsce może dojść do absurdu. Hodowcy świń dostaną mniej od kupujących od nich surowiec, czyli wieprzowinę, za którą to klienci przy kasie zapłacą dużo więcej. Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", mimo dużego popytu ze strony Chin, ceny wieprzowiny w Europie mogą się załamać, jeśli Polsce nie uda się zatrzymać pochodu ASF na Zachód.

Wirus ASF pojawił się w Wielkopolsce, co może zatrząść rodzimym rynkiem wieprzowiny. Akurat ten region ma 36-procentowy udział w krajowej hodowli świń. Rozprzestrzenienie się wirusa w Wielkopolsce spowoduje problemy w całym kraju, przetwórcy będą mieli jeszcze trudniejszy dostęp do surowca. Eksperci Credit Agricole w raporcie ostrzegają, że może dojść nawet do paraliżu łańcucha dostaw.

Ceny wieprzowiny w 2019 r. i tak poszły w górę, przez znaczny wzrost popytu ze strony Chin, które również zmagają się z epidemią ASF. Co więcej, podaż w Polsce maleje. Jak wynika z danych PKO BP, w połowie roku pogłowie loch było u nas o 13,3 proc. mniejsze niż rok wcześniej, a to pokazuje, że surowca w Polsce jest coraz mniej.

Branża zmaga się z jednej strony z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony Chin, z drugiej - z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. To powoduje, że cena wieprzowiny w sklepach będzie coraz wyższa. Jak twierdzi Mariusz Dziwulski z PKO BP, przez te okoliczności trudno prognozować, jak będą kształtowały się ceny wieprzowiny w 2020 r., ale trzeba zakładać średnio 10 proc. wzrost cen.

Obejrzyj: Dość bierności wobec ASF. Rolnicy przykuli się do siana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny, wieprzowina, asf, mięso, drożyzna, wirus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

Fałsz+Ten ASF to ściema...mamy jeść zagraniczne zatrute mięso a nie polskie zdrowe.Likwidacja rolnictwa.

12-12-2019

XYZDlaczego mięso jest szprycowane jakimiś chemikaliami. Ostatnio po rozmrożeniu schabu wypłynęła mi z tego mięsa jakaś ciecz. Gdy smażyłam kotlety … Czytaj całość

12-12-2019

logicznyDla większości emerytów od dawna schabowy to luksus i dobrze wiedzą o tym te stwory przy korytach.

Rozwiń komentarze (166)