Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Właściciele aut na gaz nierówno traktowani? Jest skarga do RPO

17
Podziel się:

Przepisy dyskryminują posiadaczy samochodów z fabryczną instalacją LPG? Tak uważa autor skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyjaśnienia w tej sprawie ma złożyć Ministerstwo Infrastruktury.

Właściciele aut na gaz nierówno traktowani? Jest skarga do RPO
Tankowanie LPG wciąż opłaca się bardziej niż w przypadku benzyny (Adobe Stock)

Nowo rejestrowanych na samochodów nie trzeba co roku poddawać badaniom technicznym - aż do upływu trzech lat od dnia pierwszej rejestracji. Ta zasada nie dotyczy jednak pojazdów zasilanych LPG. I właśnie na ten przepis do Rzecznika Praw Obywatelskich skarży się obywatel.

"W ocenie obywatela odmienne traktowanie właścicieli pojazdów z silnikami napędzanymi gazem, wyposażonych w fabryczną instalację LPG, w zakresie obowiązku okresowych badań technicznych, nie znajduje racjonalnego uzasadnienia" - czytamy w serwisie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyglądają kulisy branży stacji paliwowych? - Adam Sikorski w Biznes Klasie

Dyskryminacja posiadaczy aut na gaz? Sprawa trafia do ministerstwo

Według autora skargi, skoro instalacja LPG zamontowana jest fabrycznie przez producenta, to samochód powinien być traktowany na równi z tym, który opuszcza fabrykę i salon z silnikiem spalinowym.

Jak pisze prawo.pl, na tej podstawie "dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zwrócił się do dyrektor Departamentu Transportu Drogowego MI Renaty Rychter o zbadanie problemu, ustosunkowanie do zarzutów obywatela oraz poinformowanie o stanowisku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
wielebny
2 tyg. temu
Ten artykuł, tak jak zapewne i skarga opiera się na błędzie merytorycznym. Po pierwsze, fragment artykułu: "skoro instalacja LPG zamontowana jest fabrycznie przez producenta, to samochód powinien być traktowany na równi z tym, który opuszcza fabrykę i salon z silnikiem spalinowym." Samochód z instalacją LPG JEST silnikiem spalinowym. Najpierw odpala na benzynie(w 99% przypadków) a dopiero potem przełącza się na gaz, który jest spalany na tej samej zasadzie co benzyna. I produkuje spaliny. To jest ten sam silnik spalinowy, tylko paliwo inne. Co do obowiązku przeglądu, to ustawodawca poszedł na skróty, i wymagania co do aut z LPG zastosował z automatu dla wszystkich. Jeśli to samo auto tylko na benzynie ma obowiązek przeglądu po trzech latach, a LPG wymaga przeglądu po roku (tutaj kwestia szczelności) to w takiej sytuacji powinien być wymóg przeprowadzenia po roku a potem dwóch przeglądu samej instalacji LPG (ponieważ to LPG wymaga przeglądu po roku). Więc sam przegląd instalacji LPG po roku 50zł, po drugim również, a po trzecim już cały przegląd wynikający z przepisów. Tak to powinno działać. I tak, sam miałem kilka aut na LPG, więc trochę wiem o czym piszę. I tak, nigdy nie robili mi testu szczelności, tylko patrzyli na homologację i 50+. Ale to powinno wyglądać tak jak napisałem powyżej, a nie tak, jak w praktyce jest w PL.
Stary człowie...
2 tyg. temu
Racja, Jeżeli instalacja ma homologację, a tylko takie są dopuszczane, to o co chodzi ? Jak zwykle pewnie o kasę, bo za przegląd z lpg płaci się dużo więcej, no i co roku.
tommy
2 tyg. temu
Podtlenek bidy dobry jest ale do kuchenek, tylko benzyna!!
taki
2 tyg. temu
elektryki powinni mieć zatem przeglądy co miesiąc
Yola
2 tyg. temu
Dlaczego tylko z fabrycznie montowanym ? Jeżeli ktoś chce a montaż nie zerwie umowy gwarancyjnej to niech montuje w serwisie. Bo chyba wszystkie takie serwisy działają legalnie na podstawie zezwoleń wydanych przez państwo ?