Notowania

Wojna handlowa wybuchła na całego i szybko się skończy. Trump złamał opór Chińczyków

Trump nie rzuca gróźb na wiatr. Co wpisano na twitterze, to rzecz święta. Po niedzielnym twicie w piątek doszło do podwyżki ceł na chińskie towary. Wojna handlowa wybuchła na całego. Wygląda na to, że Chiny jednak szybko się poddały. Możemy się pożegnać z wizją tanich paliw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Donald Trump złamał Chińczyków twardymi negocjacjami (Fot: AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Cła na towary o wartości 200 mld dol. wzrosną w USA od piątku od godziny 12:01 do 25 proc. - zdecydował prezydent Donald Trump. Konflikt celny między dwoma największymi gospodarkami globu może dotknąć gospodarki całego świata.

Chiński minister ds. handlu wyraził "głęboki żal" z powodu decyzji USA. Dodał, że niestety konieczne będą kroki odwetowe. Nie podał przy tym szczegółów. Ale rząd Chin bardzo szybko się z tego wycofał.

Po 90 minutach rozmów w czwartek w Waszyngtonie, chiński wicepremier Liu He oraz amerykańscy negocjatorzy: sekretarz ds. handlu Robert Lighthizer i sekretarz stanu Steven Mnuchin zadeklarowali, że negocjacje skończą się w piątek. I to pozytywnie. Chiny poddały się na całej linii.

Zobacz też: Trump w Polsce ogłosi "coś ważnego". Kobosko i Kowal zastanawiają się, o co może chodzić

Z tańszej ropy nici?

Ale najwyraźniej zyskają gospodarczo. Na co wskazują indeksy chińskiej giełdy, które rosną po 3-4 proc. w piątek. USA są zbyt dużym importerem chińskich produktów, żeby z nimi negocjować. Chiny zgodzą się na wszystko, tym bardziej, że mają sporo "za uszami". Manipulacje walutą, ograniczenia inwestycyjne dla zagranicy na swoim rynku.

(investing.com)

Niestety dla kierowców, konsekwencją jest też wzrost cen paliw. Gospodarka światowa utrzyma prawdopodobnie wzrost, więc popyt na ropę nie spadnie, a co za tym idzie nie spadną też jej ceny. Kurs ropy Brent rośnie w piątek o 0,6 proc.

Jeśli jednak nie dojdzie do podpisania porozumienia, wtedy wszystkie transporty, które opuszczą Chiny w piątek od godziny 12:01 czasu EDT, czyli 18:01 naszego czasu, będą oclone podatkiem 25-procentowym. Podatek będzie dotyczył 5,7 tys. rodzajów produktów, które dotychczas clone były stawką 10 proc.

Inaczej niż w poprzednich wypadkach, nie ma okresu przejściowego i importerzy nie dostali czasu na przygotowania. Być może to przyśpieszyło kapitulację Chin. W ubiegłym roku wcześniej sprowadzano przed podwyżkami wielkie transporty i import z Chin skokowo rósł. Teraz mieli tylko pięć dni od wpisu na twitterze prezydenta Trumpa, żeby się przygotować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2019

edekkto będzie następny na liście usa do ograbienia i uzależnienia ?

10-05-2019

piadaChiny po prostu ograniczą skup obligacji Stanów Zjednoczonych denominowanych w dolarze

10-05-2019

MikeI co kurde powiecie na to wszyscy mądrale ?

Rozwiń komentarze (189)