Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Wojsko wzywa Polaków na ćwiczenia. Szef CWCR powiedział, kto trafi na przeszkolenie

64
Podziel się:

Na początku tygodnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został opublikowany projekt rozporządzenia MON, w którym przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia do wojska. Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś przekazał na konferencji prasowej więcej informacji m.in. na ten temat tego, kto może trafić na przeszkolenie.

Wojsko wzywa Polaków na ćwiczenia. Szef CWCR powiedział, kto trafi na przeszkolenie
Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś podczas briefingu prasowego ws. powoływania na ćwiczenia rezerwy pasywnej w 2023 r. (jm) PAP/Rafał Guz (PAP, PAP/Rafał Guz)

W poniedziałek (5 grudnia) na stronach rządowych opublikowany projekt rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, w którym przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia wojskowe.

Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit blisko 28,6 tys. osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś w czwartek (8 grudnia) odniósł się do tego projektu na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, liczba 200 tys. jest praktycznie tożsama z projektami na 2021 i 2022 r. - To są takie same liczby - powiedział.

Kto może dostać wezwanie na ćwiczenia wojskowe?

- Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej - przekazał płk Bryś.

Wojskowy dodał, że ćwiczenia mają trwać nie dłużej niż dwa tygodnie i w tym czasie żołnierze zostaną zapoznawani z nowoczesną techniką i sprzętem uzbrojenia, który wchodzi na wyposażenie poszczególnych jednostek Wojska Polskiego.

- W sposób minimalny - to są minimalne liczby - na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie miały przeszkolenia wojskowego - zapewnił szef CWCR. Dodał, że chodzi o osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie były na szkoleniu wojskowym, nie składały przysięgi i nie były w jednostce wojskowej.

Takie osoby mają być zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji, gdzie zostanie im przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia we wskazanej jednostce wojskowej. - Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na takie ćwiczenie - powiedział płk Bryś. Ćwiczenie ma trwać dwa dni i ma się odbywać w weekendy.

Rekompensata za czas spędzony na przeszkoleniu wojskowym

Wielu rezerwistów będzie musiało okres ćwiczeń wziąć bezpłatny urlop w pracy. Teoretycznie zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, za każdy dzień udziału w ćwiczeniach przysługuje rekompensata w formie uposażenia zasadniczego, wypłacanego przez jednostkę wojskową. Ich wysokość zależy od stopnia wojskowego rezerwisty i wynosi za dzień służby:

  • 184,95 zł (kapitan),
  • 174,70 zł (porucznik),
  • 141,80 zł (sierżant),
  • 133,60 zł (kapral),
  • 117,13 zł (szeregowy).

Jednak jeśli ktoś ma wolny zawód, a także własną firmę sprawa się nieco komplikuje, zwłaszcza że sytuacja zawodowa osób pracujących w wolnych zawodach często uniemożliwia przerwanie w pracy aż na 30 dni.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Olo
miesiąc temu
Ciągle wzywają tych samych, którzy stracili już wystarczająco dużo czasu w tym syfie. Niech wezmą teraz tych, co nigdy nie byli !. Każdy ma takie same prawa i obowiązki.
Pytanko
miesiąc temu
Raczej będzie wojna czy to w Polsce czy polaków wyślą na Białoruś, królewiec lub Ukrainę. Złagodzono ostatnio wymogi zdrowotne do pełnienia służby wojskowej. Proponują kredyt na mieszkanie na 2%(weźmiesz kredyt a później wezmą Cię do wojska lub zniszczone zostanie mieszkanie a i tak musisz spłacać) aby trochę osób zatrzymać w Polsce, związać tutaj. Dodruk, rozdawnictwo w razie wojny i tak nie będzie mieć konsekwencji.
OFICER Z PRL
2 miesiące temu
MACIE ZAWODOWĄ ARMIĘ JEŚLI BĘDZIE JAK SPECNAZ MACIE SZANSĘ JAK NIE LEPIEJ NIE ZACZYNAĆ A OD NORMALNYCH OBYWATELI SIĘ ODSEPARUJCIE ONI PŁACĄ NA ARMIĘ I PO TO PŁACĄ BY NIE MIEĆ Z NIĄ NIC WSPÓLNEGO !!! JEŚLI CHCECIE MIEĆ REWOLUCJĘ TO BĘDZIECIE JĄ MIEĆ JAK DUDA ,MORAWIECKI I MINISTER OBRONY ZAWISNĄ TO NOWI JUŻ NIE BĘDĄ MIEĆ JUŻ TAKICH IDEI !! NIE DRAŻNIJCIE NIEDZWIEDZA I NIC WAM NIE GROZI INACZEJ BĘDZIECIE SZUKAĆ SIĘ TYGODNIAMI W RUINACH TEGO CO NAZYWAŁO SIĘ P O L S K A !!!!
aswqe
2 miesiące temu
chcecie więcej protestów i więcej nienawiści, która i tak się na was wyleje (chodzi o rządzących) to róbcie tak dalej. Bo to wy prowokujecie wojnę. Czas sądu nadchodzi wielkimi krokami a wy rządzący nie rozwalajcie nam żyć bo to wam się nie uda, GWARANTUJĘ i pozdrawiam.
Wacek
2 miesiące temu
Polski rząd prze do wojny. Sami się zabezpieczyli. Ich nie obowiązują ćwiczenia. Te ćwiczenia to na razie preludium. Potem pójdą dalej. Najpierw dwa dni a potem kamasze i na front walczyć za Kijów. Polskie chłopaki będą walczyć i umierać za banderowską Ukrainę a tymczasem kilkaset tysięcy dezerterów ukraińskich jest w Polsce i ma się dobrze. To są nie-rządy PiS.
...
Następna strona