Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Te osoby stracą na tym najwięcej

782
Podziel się:

W przyszłym roku MON chce powołać na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. osób. W praktyce wielu rezerwistów w związku z wezwaniem będzie musiało wziąć bezpłatny urlop w pracy. Unikanie stawienia się w jednostce może być karane. Kogo to może głównie dotknąć?

Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Te osoby stracą na tym najwięcej
W 2023 r. obowiązek stawienia się do wojska mogą otrzymać rezerwiści, którzy nie ukończyli 50 lat — w przypadku szeregowych oraz 60 lat — w przypadku oficerów i podoficerów. fot. Adobe Stock (Licencjodawca, Kaniewski)

Projekt rozporządzenia MON przewiduje, że w 2023 roku blisko 17 128 osób, może zostać powołanych do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

Dodatkowo około 200 tys. osób spoza zawodowej służby, ma dostać wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia. Niektórzy już je otrzymali. Niedawno jeden z użytkowników portalu Wykop.pl podał, że dostał wezwanie od Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu, w celu odbycia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych.

Okazuje się, że taki obowiązek przewidziany jest w ustawie o obronie Ojczyzny i rozporządzeniu o ćwiczeniach wojskowych, która dają możliwość powołania osób, które nigdy nie były żołnierzami.

Kto może dostać wezwanie na obowiązkowe ćwiczenia?

W praktyce obowiązek stawienia się do wojska mogą otrzymać rezerwiści, którzy nie ukończyli 50 lat — w przypadku szeregowych oraz 60 lat — w przypadku oficerów i podoficerów. Ćwiczenia w jednostkach wojskowych są jednocześnie obowiązkowe. Ich unikanie lub niestawienie się do jednostki we wskazanym czasie podlega grzywnie, a nawet karze pozbawienia wolności.

Wielu rezerwistów będzie musiało na ten okres wziąć bezpłatny urlop w pracy. Teoretycznie zgodnie z art. 305 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, za każdy dzień udziału w ćwiczeniach przysługuje rekompensata w formie uposażenia zasadniczego, wypłacanego przez jednostkę wojskową. Ich wysokość zależy od stopnia wojskowego rezerwisty i wynosi za dzień służby:

184,95 zł (kapitan)

174,70 zł (porucznik)

141,80 zł (sierżant)

133,60 zł (kapral)

117,13 zł (szeregowy).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 1.12 | Czekają nas długie miesiące wyrzeczeń. "Inflacja się nakręca"

"Najwięcej stracą na tym wolne zawody"

Jednak jeśli ktoś ma wolny zawód, a także własną firmę sprawa się nieco komplikuje, zwłaszcza, że sytuacja zawodowa osób pracujących w wolnych zawodach często uniemożliwia przerwanie w pracy aż na 30 dni.

Kto może mieć z tym duży problem?Jarosław Wolski dziennikarz i analityk zajmujący się obronnością napisał na Twitterze, że może to zwłaszcza uderzyć m.in. w takie zawody, jak programiści, lekarze, dziennikarze, youtuberzy, prawnicy, czy architekci. Jego zdaniem przedstawicielom tych zawodów "zasadnicze uposażenie", może nie zrekompensować 30 dniowej przerwy w pracy. "Zatem słabo, bo MON nie przewidział tego, albo to olał" – podsumował we wpisie.

Ćwiczenia mogą polegać na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych

Przypomnijmy z uchwaloną w marcu ustawą o obronie Ojczyzny, służba wojskowa dzieli się na czynną oraz rezerwową. Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Z kolei służba w rezerwie, ma na celu zapewnienie uzupełnienie potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski — do 63 roku życia.

Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe, krótkotrwałe — do 30 dni bez przerwy, długotrwałe — do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(782)
Piotrek
3 tyg. temu
Wyglada, że trwają przygotowania na wypadek przegrania w wyborach. Wojskowe mięsko armatnie będzie potrzebne do utrzymania władzy . To powtórka z krwawej rozrywki komuchów.
Obywatel
2 miesiące temu
Ciekawe, w 1939 tzw. Państwo Polskie (później nazwane podziemnym) uciekło z Polski i przetrwało (czyli politycy i arystokracja). Niestety na froncie ginęli ludzie, czyli obywatele, którzy się nie liczą i którzy nie mają żadnego znaczenia, czyli My. Może trzeba olać państwowe prawo do nas, w końcu mówiono nam, że jesteśmy wolni. Czas się po tę naszą wolność upomnieć naszymi własnymi rękami. Nie idę na żadne wezwania, bo nie jestem własnością wojska, ani państwa, a moja rodzina jest dla mnie jedyną wartością. Kraj, to tylko miejsce na mapie i zawsze mogę go zmienić.
NIGDY POKO
2 miesiące temu
---- Gdyby teraz rządziła PO to inflację mielibyśmy najwyższą w Europie. Czy trzeba wsPOminać o tym, że Tusk nie znał (i nadal nie zna) guzików które obniżają inflację?? Za to za walkę z inflacją wziąłby się Balcerowicz w swoim stylu, czyli destrukcji, podwyższając stopy procentowe do poziomu powyżej inflacji. Raty kredytów byłyby 4 razy większe od obecnych. Ale nie to byłoby najgorsze, bo bez pracy byłoby teraz 6 milionów osób. Ludzie traciliby i pracę i dach nad głową
Ewa
2 miesiące temu
A Chłop bez wojska to tak jak kalesony bez gumy. Każdy facet powinien!!! Mój nie był i nawet gaci i skarpet po sobie z podłogi nie potrafi do prania wrzucić, tam go naucza rowno chodzić!!! Bardzo dobrze !!!! ---- Przyda się trochę aktywności fizycznej szczególnie w dzisiejszych czasach gdzie wszyscy pracują przy biurku a potem dziwią się że problemy ze zdrowiem
dziecko we mg...
2 miesiące temu
DUŻE BRAWO rząd ! = Każdy chłop powinien odbyć zas.służbę wojskową.Bez względu na wykształcenie.Łaski się Ojczyźnie nie robi.Bo jak co to sieroty nas nie obronią.Żadna nowość.Żeby tylko poborowi nie szwendali się bez zajęcia po koszarach.Co ma często miejsce ,niestety.:)) = Lemingi trzęsą porami. A coście myśleli? Wolność nie jest dana raz na zawsze.
...
Następna strona