Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego. Sejm zdecydował o przyszłości ministra

W nocnym głosowaniu posłowie odrzucili wniosek o wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego. Politycy opozycji zarzucali ministrowi zdrowia nieprawidłowości przy nabywaniu sprzętu medycznego w trakcie pandemii oraz dotowanie spółek związanych z jego rodziną z publicznych funduszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Wotum nieufności wobec Łukasza Szumowskiego. Posłowie głosowali nad wnioskiem w nocy.

Głosowało 450 posłów. Za było 213 parlamentarzystów, przeciw - 237. A zatem stało się dokładnie to samo, co z głosowaniem nad wotum zaufania dla całego gabinetu Mateusza Morawieckiego. Rząd otrzymał je dzięki głosom posłów Zjednoczonej Prawicy.

Głosowanie podgrzało atmosferę w Sejmie. Poseł Barbara Nowacka powiedziała, że Jarosław Kaczyński nazwał posłów opozycji "hołotą". - Panie marszałku bardzo proszę o upomnienie posłów. To godzi w powagę Sejmu. Mam wrażenie, że poseł Kaczyński nazwał nas hołotą - mówiła z mównicy Nowacka. Doszło do tego, że marszałek Ryszard Terlecki musiał zarządzić pięć minut przerwy.

Zamieszanie wokół Łukasza Szumowskiego zaczęło się od publikacji "Gazety Wyborczej", która poinformowała, że ministerstwo zdrowia kupiło niespełniające maseczki ochronne za 5 mln złotych. Resortowi sprzedać je miał instruktor narciarstwa, który prywatnie zna się z rodziną Szumowskiego.

Narracja płynąca z ministerstwa od początku brzmiała jednakowo: cały świat, w trakcie rozwoju pandemii, kupował sprzęt ochronny gdzie tylko mógł. Sam Szumowski w jednej z wypowiedzi w mediach stwierdził, że maseczki kupiłby "nawet od diabła" w tamtym czasie. Minister złożył też zawiadomienie do prokuratury, choć dopiero po publikacji "GW".

Zobacz też: Łukasz Szumowski będzie domagać się 100 tys. zł za oskarżenia pod adresem jego rodziny. "Racjonalne wyjście"

Coś, co resort chciał przedstawić jako burzę w szklance wody, okazało się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Po kilkunastu dniach bowiem, znów za sprawą "Gazety Wyborczej", wyszła na jaw informacja o zakupie respiratorów po znacznie zawyżonej cenie niż rynkowa. Ministerstwo za 1,2 tys. respiratorów płaciło od 160 do 180 tys. złotych, mimo że cena rynkowa sprzętu z wyższej półki waha się w graniach 70-90 tys. złotych.

W tej sprawie problemem był też fakt, że sprzęt resortowi miał sprzedać były handlarz bronią widniejący na czarnej liście ONZ. Media informowały, że już w 1991 roku pośredniczył w sprzedaży polskich pistoletów na Bliski Wschód.

Interesy rodziny Szumowskich

Tropem dziennikarzy poszli również opozycyjni politycy, którzy przeprowadzili poselską kontrolę w podlegającym ministerstwu nauki Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Resort nauki jest tutaj wymieniony nieprzypadkowo - przed objęciem ministerstwa zdrowia, w latach 2016-2018 Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki.

Na światło dzienne wypłynął również wątek żony Łukasza Szumowskiego, na którą miał on przepisać wszystkie swoje udziały w rodzinnych biznesach tuż przed wejściem do polityki. Obecny szef resortu zdrowia przeprowadził również intercyzę, przez co nie musi obecnie ujawniać majątku żony w oświadczeniu majątkowym.

Spowiedź Szumowskiego

Łukasz Szumowski w rozmowie z dziennikarzem money.pl Mateuszem Ratajczakiem wyraził nawet gotowość wytłumaczenia się ze swoich działań śledczym. - Jestem gotowy na przesłuchanie. Chcę, żeby śledczy szybko przesłuchali mnie i mojego brata - powiedział minister.

Minister w rozmowie stwierdził również, że dzisiaj podjąłby takie same decyzje. Nie zmienia nic tutaj fakt, iż opozycja żąda jego dymisji, a media zarzucają "kolesiostwo". Tłumaczył również, że wtedy o sprzęt medyczny walczył cały świat, dlatego nie było mowy o szczegółowym weryfikowaniu każdej transakcji, ponieważ liczył się czas. Całą spowiedź Łukasza Szumowskiego znajdziesz tutaj.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2020

PIotrPISobolszewicy bronia Szujowskiego jak lwy w koncu przytulil z braciszkeim 200 milionow to ma sie czym dzielic z kolesiami a kolesie go bronia mimo … Czytaj całość

05-06-2020

CyrkWiadomo nocą!!! żeby mniej ludzi słuchało te brednie w obronie

04-06-2020

PIotrPISobolszewicy bronia Szujowskiego jak lwy w koncu przytulil z braciszkeim 200 milionow to ma sie czym dzielic z kolesiami a kolesie go bronia mimo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)