Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
26.06.2020 07:42

Wrzutka do kodeksu karnego w "tarczy 4.0". Lekarze alarmują

Rząd przy okazji najnowszej "tarczy antykryzysowej" zaostrzył przepisy dotyczące odpowiedzialności lekarskiej. Medycy zastanawiają się, jaką formę protestu przeciw tym zmianom przyjąć. I ostrzegają: nie będzie komu robić skomplikowanych operacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock)
Lekarze ostrzegają: nie będzie komu robić skomplikowanych operacji.

Jak podaje "Rzeczpospolita", chodzi o znowelizowany art. 37a kodeksu karnego. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej bezpośrednio wpływa on na zasady wymierzania przez sądy kar za nieumyślne spowodowanie śmierci i narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia czy ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

- Tak sformułowane zapisy sprzyjają dużej różnorodności interpretacji przez sędziów. Środowisko lekarskie, w ostatnich miesiącach tak bardzo ignorowane przez rząd, nie przejdzie obok takich zapisów obojętnie. Lekarze w mediach społecznościowych coraz częściej poruszają temat protestu - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Hałabuz, prezes Porozumienia Chirurgów SKALPEL.

A Damian Patecki z Naczelnej Rady Lekarskiej, współzałożyciel Porozumienia Rezydentów, dodaje, że za sprawą nowelizacji lekarze będą unikać wykonywania ryzykownych procedur. I zabiorą się za ten zabiegi, w których ryzyko niepowodzenia, a przez to trafienia do więzienia, jest minimalne.

Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Szef wyśle na zaległy urlop

Bo - jak podkreśla - nawet jeśli lekarz wykonuje wszystko zgodnie z zasadami i najlepiej, jak potrafi, pewne ryzyko niepowodzenia istnieje zawsze. Nie znaczy to jednak, że ktoś popełnił błąd.

Jeszcze w trakcie prac nad "tarczą 4.0" Naczelna Rada Lekarska i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy protestowały przeciwko zmianom w artykule dotyczącym odpowiedzialności medyków. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniało wtedy, że przepis nie jest wymierzony w lekarzy.

Teraz jednak medycy z Porozumienia Rezydentów myślą o jakiejś formie protestu. Na facebookowej grupie Porozumienia znalazł się cały szereg propozycji: od tłumnego protestu w Warszawie, przez strajk włoski i masowe chodzenie na L4, po masowe testowanie w kierunku Covid, co sprawi, że wielu lekarzy wyląduje na kwarantannie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-06-2020

jkTo jest oszustwo. Dlaczego w tarczy 4,0 przemycane są inne zapisy. Jak ma postępować lekarze gdy występuje ogromne ryzyko, chyba nie będzie operacji … Czytaj całość

26-06-2020

A.B.To odpowiednio głosujcie.

26-06-2020

hahaNa co komu lekarze, ciemny lud wymodli cud

Rozwiń komentarze (41)