Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wskaźnik dobrobytu rośnie. Największym problemem wysoka inflacja

21
Podziel się:

Ostatnie statystyki pokazują poprawę kondycji rynku pracy. Wzrost zatrudnienia i nawet wyższe płace wpływają na poprawę dobrobytu, choć problemem pozostają rosnące ceny.

Wskaźnik dobrobytu rośnie. Największym problemem wysoka inflacja
Podwyżki cen ciągle nie ustępują. (money.pl, Rafał Parczewski)
bESkKuMR

Wskaźnik Dobrobytu, wyliczany przez ekspertów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), wzrósł od września do października o 1,3 pkt. Poprawa była nieco wolniejsza niż przed miesiącem, ale i tak wynik jest dobry.

Wskaźnik ma na celu odzwierciedlenie ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa. Po wykresie widać, że po załamaniu sprzed kilku miesięcy, sytuacja systematycznie się poprawia.

bESkKuMT

Eksperci tłumaczą wzrost wskaźnika dobrobytu wyższym średnim wynagrodzeniem w przedsiębiorstwach oraz wzrostem zatrudnienia. W przeciwnym kierunku działała za to podwyższona w stosunku do ubiegłego miesiąca inflacja.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Przedsiębiorstwa stopniowo odbudowują zatrudnienie zredukowane w efekcie lockdownu gospodarki. Obecnie jego wielkość zbliża się do tej z marca, choć jest w dalszym ciągu 1,2 proc. niższe niż przed rokiem.

bESkKuMZ

Eksperci zwracają też uwagę, że wynagrodzenia w ujęciu nominalnym we wrześniu rosły w tempie bliskim 5,7 proc. rok do roku. Dodają jednak, że po ich urealnieniu wzrost ten wyniósł zaledwie 2,1 proc.

"Wiele wskazuje na to, że największym zagrożeniem dla poprawy ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa jest wysoka inflacja" - czytamy w raporcie BIEC.

Ekonomiści wyliczają, że spośród cen uwzględnionych w koszyku CPI w ostatnich miesiącach najszybciej w grupie towarów żywnościowych rosły ceny owoców (blisko 20 proc. wzrost cen w skali roku).

bESkKuNa

Wśród wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego uwagę zwracają podwyżki cen energii (wzrost ok. 11 proc.). Mocno drożeją też usługi medyczne, fryzjerskie czy finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESkKuNu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
abba
rok temu
Totalne kłamstwo ......
Cpo
rok temu
Warto zaznaczyć, że inflacja do 5% jest na niskim poziomie? Nie wiem skąd ciągle te informacje o wysokiej inflacji! Autorzy na prawdę powinni trochę się dokształcić w tej materii. Omg
🤥🤥🤥🤥🤥🤥
rok temu
Oooooo nie wszyscy są z PiSsss. Rodzina na swoim to rodzina partii PiS i żeczywiscie żyją w dobrobycie.
bESkKuNv
Tomek
rok temu
Wskaźnik czego??? Chyba nędzy i ubóstwa. Pozdrawiam
DS
rok temu
Już „redaktor” nie wspomniał, ze wskaźnik poniżej 100 to spadek dobrobytu, powyżej 100 wzrost. W tym momencie 92 wiec sytuacja się W TYM MOMENCIE pogarsza. Wzrost z 85 do 92 oznacza, ze dobrobyt nam spada troszkę wolniej niż wcześniej, ale SPADA. Propaganda nawet na kiedyś w miarę poważnych stronach.
...
Następna strona