Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Wskaźnik dobrobytu rośnie. Największym problemem wysoka inflacja

21
Podziel się

Ostatnie statystyki pokazują poprawę kondycji rynku pracy. Wzrost zatrudnienia i nawet wyższe płace wpływają na poprawę dobrobytu, choć problemem pozostają rosnące ceny.

Wskaźnik dobrobytu rośnie. Największym problemem wysoka inflacja
Podwyżki cen ciągle nie ustępują. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDnHvFqZ

Wskaźnik Dobrobytu, wyliczany przez ekspertów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), wzrósł od września do października o 1,3 pkt. Poprawa była nieco wolniejsza niż przed miesiącem, ale i tak wynik jest dobry.

Wskaźnik ma na celu odzwierciedlenie ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa. Po wykresie widać, że po załamaniu sprzed kilku miesięcy, sytuacja systematycznie się poprawia.

bDnHvFrb

Eksperci tłumaczą wzrost wskaźnika dobrobytu wyższym średnim wynagrodzeniem w przedsiębiorstwach oraz wzrostem zatrudnienia. W przeciwnym kierunku działała za to podwyższona w stosunku do ubiegłego miesiąca inflacja.

Zobacz także: Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Przedsiębiorstwa stopniowo odbudowują zatrudnienie zredukowane w efekcie lockdownu gospodarki. Obecnie jego wielkość zbliża się do tej z marca, choć jest w dalszym ciągu 1,2 proc. niższe niż przed rokiem.

bDnHvFrh

Eksperci zwracają też uwagę, że wynagrodzenia w ujęciu nominalnym we wrześniu rosły w tempie bliskim 5,7 proc. rok do roku. Dodają jednak, że po ich urealnieniu wzrost ten wyniósł zaledwie 2,1 proc.

"Wiele wskazuje na to, że największym zagrożeniem dla poprawy ekonomicznej kondycji polskiego społeczeństwa jest wysoka inflacja" - czytamy w raporcie BIEC.

Ekonomiści wyliczają, że spośród cen uwzględnionych w koszyku CPI w ostatnich miesiącach najszybciej w grupie towarów żywnościowych rosły ceny owoców (blisko 20 proc. wzrost cen w skali roku).

bDnHvFri

Wśród wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego uwagę zwracają podwyżki cen energii (wzrost ok. 11 proc.). Mocno drożeją też usługi medyczne, fryzjerskie czy finansowe.

bDnHvFrC
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
ab negatio
miesiąc temu
Na dobrobyt nic się poradzić nie da. Jak już kogoś dopadnie , to koniec. Dobrze chociaż , że nas , Polaków DOBROBYT DOPADŁ BEZOBJAWOWO.
niekumaty
miesiąc temu
wskaźnik dobrobytu rośnie , inflacja i ceny rosną, gdzie tu logika?
loee
miesiąc temu
Wysoka Inflacja jest raczej wynikiem nieudolnosci i analfabetyzmu ekonomicznego politykow ktorzy najpierw tworza populizm socjalistyczny tworzacy wzrost kosztow a dopiero potem szukaja finansowania, czyli typowy pokaz analfabetyzmu ekonomicznego. Ekonomista zanim podejmie decyzje wie jakie beda jest skutki a politycy bez wiedzy ekonomicznej najpierw podejmuja decyzje ale sktki ich decyzji ich nie interesuja i ich nie znaja gdyz nie sa ekonomistami.Warto tez zobaczyc proporcje pensji brutto do pensji netto aby zauwazyc jak rosna koszty panstwa wynikajace z finansowania socjalizmu i ze jest coraz mniej netto lub netto stoi w miejscu mimo iz brutto znacznie rosnie. Spada tez sila nabywcza pieniadza. Choc moze i jest drugi cel ze wladzy zalezy na wzroscie kosztow i cen gdyz od wyzszych cen sa sciagane wyzsze sumy vat co tworzy iluzje ze statystycznie budzet jest sztucznie piekny itd.
bDnHvFrD
kiel
miesiąc temu
Takie cuda tylko w Polsce. Chyba oszaleję ze szczęścia z tego dobrobytu.
Majka
miesiąc temu
Ciekawe komu ? Ciekawe kto takie bzdury wypisuje ??? Panie zastanów się co podajesz do wiadomości publicznej!
...
Następna strona