Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Wybiła ostatnia godzina dla węgla". Brytyjski premier o porozumieniu na konferencji klimatycznej COP26

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
18
Podziel się:

Zawarte na ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 porozumienie całkowicie odmienia sytuację, bo "oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej" - przekonywał w niedzielę Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. Po wielu zmianach treści i negocjacjach, końcowy dokument zaakceptowali przedstawiciele niemal 200 państw.

"Wybiła ostatnia godzina dla węgla". Brytyjski premier o porozumieniu na konferencji klimatycznej COP26
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dodał, że jego "zachwyt" jest "zabarwiony rozczarowaniem" (PAP, ROBERT PERRY)

Jednak na konferencji prasowej podsumowującej COP26 Boris Johnson przyznał, że jego "zachwyt" z poczynionych postępów został "zabarwiony rozczarowaniem" wskutek zmiany zapisów w deklaracji końcowej, które osłabiły złożone zobowiązania dotyczące rezygnacji z węgla. W efekcie nacisków Chin i Indii zamiast o "wycofywaniu się" z użycia węgla, jak było proponowane w pierwszej wersji, mowa jest o "stopniowym zmniejszaniu" jego użycia.

"Kraje wymagały wysokiego poziomu ambicji podczas tego szczytu. I chociaż wielu z nas chciało, żebyśmy to osiągnęli, nie dotyczyło to wszystkich. I niestety taka jest natura dyplomacji. Możemy lobbować, możemy namawiać, możemy zachęcać, ale nie możemy zmuszać suwerennych narodów do robienia tego, czego nie chcą robić" - wyjaśnił Johnson. Podkreślił, że szczególnie wysoki poziom ambicji w zakresie porozumienia wykazywały kraje, które najmocniej dotknięte są zmianami klimatu, jak wyspy na Pacyfiku. Johnson dodał:

Mimo wszystkich naszych nieporozumień świat niezaprzeczalnie zmierza we właściwym kierunku. Nawet najbardziej pesymistyczni komentatorzy powiedzą, że 1,5 st. C - cel ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5 st. C - wciąż jest żywy.
Zobacz także: "Czas bardzo nam się skrócił". Ekspert mówi, co stanie się z Helem i Gdańskiem

Rozwodniony zapis na temat węgla. Co zapisano w porozumieniu klimatycznym COP26?

Jak mówił, jego zdaniem, rozwodniony zapis ma temat węgla "nie robi tak dużej różnicy", gdyż kierunek jest "w zasadzie taki sam". Podkreślił, że jest to pierwsze porozumienie klimatyczne, w którym zadeklarowano zamiar ograniczenia zużycia węgla, który jest paliwem w największym stopniu przyczyniającym się do wytwarzania gazów cieplarnianych i przypomniał, że większość krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej zgodziła się na wycofania wsparcia finansowego dla zagranicznych inwestycji w paliwa kopalne w ciągu roku.

A kiedy dodamy to wszystko razem, nie ma wątpliwości, że Glasgow oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej

- wskazał Johnson.

Przekonywał jednak, że najważniejszą sprawą jest teraz dotrzymanie złożonych obietnic, bo "fatalnym błędem byłoby teraz myślenie, że w jakikolwiek sposób rozwiązaliśmy to (problem globalnego ocieplenia - red.)" - podkreślił szef brytyjskiego rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Magda
2 lata temu
Nowalexem go opluc
Konrad33
2 lata temu
Hahaha torysci najbardziej skorumpowana partia w Anglii a Borys kłamie jak znut w Anglii nikt mu nie wierzy .
Skazany na eg...
2 lata temu
Wycofanie z finansowania wydobycia paliw kopalnych spowoduje tylko wzrost ich ceny. Brak alternatywnego paliwa doprowadzi do ubóstwa energetycznego.
polo
2 lata temu
chory swiat ,chore biznesy tych ekoterorystow .ludize nie wytrzymaja tego
Jezus
2 lata temu
Teraz świat będzie grzał się miłością i żarliwą wiarą.