Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Nie mogą się dogadać i zakończyć szczytu COP26. Oto aktualna wersja dokumentu końcowego

6
Podziel się:

W sobotę opublikowano trzecią wersję dokumentu końcowego szczytu klimatycznego COP26. Niespecjalnie różni się od poprzedniej, co sugeruje, że wbrew zapowiedziom o zakończeniu szczytu późnym popołudniem w sobotę, sprawa się jeszcze przedłuży.

Nie mogą się dogadać i zakończyć szczytu COP26. Oto aktualna wersja dokumentu końcowego
Szczyt klimatyczny COP26 się przeciąga. Niektóre państwa blokują odchodzenie od węgla (Photo by Jane Barlow/PA Images via Getty Images) (GETTY, Jane Barlow - PA Images)

W dokumencie pozostały te same złagodzone zapisy dotyczące odchodzenia od węgla, które były w wersji z piątku i które wzbudziły spore kontrowersje. Znajdujące się w pierwotnej propozycji wezwania do wycofania się z węgla i subsydiów dla paliw kopalnych zastąpiono zwrotem o odejściu od "kontynuowania energii węglowej" i wycofania "nieefektywnych subsydiów dla paliw kopalnych".

Na złagodzenie zapisów naciskając zwłaszcza Arabia Saudyjska i Rosja.

Końcówka szczytu klimatycznego COP26

W proponowanym tekście znajduje się też zobowiązanie do zorganizowania w latach 2022, 2024 i 2026 spotkań na wysokim szczeblu w sprawie finansowania działań związanych z klimatem; wezwanie do bogatych krajów, by podwoiły środki finansowe przeznaczone dla biedniejszych krajów na dostosowanie się do zmian klimatycznych. W dokumencie wspomniano również o niedawnych obietnicach zwiększenia finansowania pomocy dla tych krajów do poziomu 100 mld dolarów rocznie, odnotowując "z poważnym zaniepokojeniem", że kwota ta wciąż nie została osiągnięta.

Zobacz także: Burze są coraz częstsze i niszczycielskie. Ekspert tłumaczy dlaczego

Przewodniczący COP26 Alok Sharma wyraził w piątek wieczorem nadzieję, że porozumienie uda się osiągnąć do późnego popołudnia w sobotę, choć wygląda, że już teraz jest opóźnienie w stosunku do sugerowanego przez niego harmonogramu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ekologia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
bbbhn
2 lata temu
To jakieś bzdury. Tak bedą odchodzić od wegla i pchać się w OZE że w końcu prądu braknie. OZE nie zastąpi wegla nigdy.
obiektywny 24
2 lata temu
A bogata Australia w ogóle wycofała się z porozumienia, a wytwarza najwięcej dwutlenku węgla na osobę !!! Może jakieś sankcje ... czemu USA i UE milczą w tej sprawie. A rozpisują się o Rosji czy Arabii Saudyjskiej - szczyt hipokryzji.
Europosel
2 lata temu
Bzdety nowomowy lżeelit UE
qwq
2 lata temu
sciema klimatyczna spoko ale taki kraj jak arabia saudyjska ze ma problem odstawic wegiel to daje do myslenia przeciez nie sa biedni
realista
2 lata temu
Z tym odejściem od węgla i przejście na energię odnawialną jest tak jak by państwa bogate zdecydowały że albo wszyscy kupimy nowe merole i tylko dlatego takie samochody będą poruszały się po drogach a te starsze auta już by nie miały prawa.Unii brak jest wyoraźni że nie wszystkich stać wyzłomować trabanta i kupić nojkę merola.