Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Jakie godziny otwarcia lokali wyborczych, jakie obostrzenia?

0
Podziel się:

Wybory prezydenckie 2020 będą inne niż wszystkie przez pandemię koronawirusa. W jakich godzinach będzie można głosować? Co, jeśli kolejki będą tak długie, że nie zdążymy wejść do lokalu przed zamknięciem? Co z reżimem sanitarnym w lokalach wyborczych?

Wybory 2020. Głosowanie w czasie pandemii - w jakich godzinach, przy jakich obostrzeniach?
Wybory 2020. Głosowanie w czasie pandemii - w jakich godzinach, przy jakich obostrzeniach? (PAP)

Obowiązujący stan epidemii w Polsce komplikuje przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Do urn wyborczych pójdziemy w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Czy wszyscy zdążymy oddać głos? Jakie obostrzenia będą panowały w komisjach wyborczych?

W komisjach wyborczych obowiązywał będzie reżim sanitarny, poza obostrzeniami związanymi z noszeniem maseczek i zachowaniem dystansu, będzie obowiązywał limit osób. Jak zakłada rozporządzenie ministra zdrowia, w lokalu wyborczym jednocześnie będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 4 metry kwadratowe (z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych).

Co oznacza, że jeśli lokal wyborczy ma powierzchnię 60 m kw. to w jednym momencie głos będzie mogło oddać w takim lokalu maksymalnie 15 wyborców.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory prezydenckie 2020. Kiedy poznamy wyniki?

W Polsce mamy ponad 27 tys. lokali wyborczych (27 231), o bardzo różnej powierzchni. Niektóre komisje tworzą lokale w salach gimnastycznych szkół, gdzie przestrzeń jest zdecydowanie większa - w takich lokalach jednocześnie będzie przebywało nawet kilkadziesiąt osób. Ale zdarzają się też małe komisje, gdzie jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie kilka osób, co znacznie wydłuży kolejki.

Zgodnie z ustawą, lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do godziny 21:00. Nikt jednak nie może zamknąć lokalu przed nosem. Jeśli ustawimy się w kolejce jeszcze przed godziną 21:00, nie możemy nie oddać głosu - musimy zostać wpuszczeni do lokalu, nawet po godz. 21:00. Problem mogą mieć osoby, które przed lokalem pojawią się już po tym czasie, najpewniej nie zostaną już wpuszczone, by oddać głos.

Jednak, zgodnie z pkt 76. uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dana komisja może m.in. zarządzić przedłużenie głosowania, jeśli uważa, że jest to uzasadnione. Wtedy dany lokal będzie czynny dłużej niż do godz. 21:00.

Co jednocześnie wydłuży też ciszę wyborczą (która zacznie obowiązywać o północy z piątku na sobotę, a przestanie w momencie zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego).

Przy wejściu do każdego lokalu wyborczego, w widocznym miejscu, powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk.

Członkowie komisji wyborczych będą pracowali w co najmniej 1,5 m odstępach. Stoły nie będą mogły być pokryte suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem.

W rozporządzeniu zaznaczono też, że konieczne będzie wietrzenie lokalu wyborczego co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut. Przy czym wietrzenie lokalu nie przerywa głosowania, ani pracy obwodowej komisji wyborczej.

Co więcej, powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne (w tym armatura), uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, są przemywane płynem do dezynfekcji:

  • przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy,
  • nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.

Takie działania również nie przerywają głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)