Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Wywóz śmieci. W 2019 opłaty wzrosły o ponad 30 proc. Nie tylko to zdrożało

15
Podziel się:

Drożeje dosłownie wszystko. Tylko opłaty za wywóz śmieci w samym 2019 r. wzrosły o ponad 30 proc. Do tego opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków poszły w górę o 7,7 proc.

Drakońskie opłaty za wywóz śmieci. Drożyzna sięga też w inne sektory
Drakońskie opłaty za wywóz śmieci. Drożyzna sięga też w inne sektory (PAP)

Opłaty za wywóz śmieci skoczyły w ostatnim roku o 31 proc., ciągnąc za sobą wzrost cen usług komunalnych. Do tego opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków wzrosły ok. 7,7 proc. - wynika z tegorocznej edycji rankingu "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych". Są też dobre informacje, niemal bez zmian pozostały: podatek od nieruchomości, opłaty za parkowanie czy bilety komunikacji miejskiej.

Z cytowanego przez PAP raportu opracowanego przez firmę Curulis wynika, że przeciętna polska rodzina w ciągu roku wydaje 3002 zł na tzw. usługi komunalne - 50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną a 1415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki.

Najdroższe utrzymanie czeka rodziny zamieszkujące miasta pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców - 3370 zł. Najtaniej jest w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców - 2951 zł. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w Polsce Wschodniej - między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę. Najwięcej, jeśli chodzi o usługi komunalne, wydajemy na wodę i odbiór ścieków.

Zobacz także: Obejrzyj: Drakońskie opłaty za wywóz śmieci. Minister podaje przyczynę

"Cena brutto wody waha się od 2,32 zł/m sześc. we Włodawie do 8,50 zł/m sześc. w Mysłowicach. Najwięcej kontrowersji budzi natomiast cena i koszt odbioru odpadów. Najtańsze w systemie Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie na rodzinę). Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1 tys. 512 zł rocznie na rodzinę" - wskazano w raporcie.

Największym problemem jest znaczny przyrost kosztów wywozu śmieci na rodzinę w ujęciu rok do roku. "Rozstrzygane przetargi generują znaczne koszty po stronie gmin, a te muszą przerzucić ten koszt na mieszkańców (choć znaczna część dopłaca do systemu). Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców - z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców - 581,22 zł rocznie na rodzinę" - podali autorzy raportu. Dodali, że sumaryczne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 proc. "To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne" - ocenili.

Autorzy wskazują na planowany wzrost płacy minimalnej oraz chwilowo zamrożone ceny energii. "Tylko te dwie składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty, szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów. Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja - dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 osoby dorosłe) - przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6782 zł, co stanowi 15 proc. więcej niż w 2018 roku (5890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych" - napisano w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
ZK590
4 lata temu
które podwyżki ma pokryć emeryt za waloryzację w wys.20 zł ?
Wk
4 lata temu
Gdyby rządzilo dzisisj POKO czy Wiosna to ceny i tak by wzrosły to raczej wymaganua unijne
Radek
4 lata temu
Pis nas okrada
Ha ha ha
4 lata temu
Niewykształcony suweren nie potrafi zrozumieć, że szereg opłat jest uwarunkowanych najniższym wynagrodzeniem. Jeśli najniższe wynagrodzenie wzrasta to i opłaty wzrastają. Ot, i cała tajemnica dojenia Polski przez PIS. Tylko rząd się cieszy z rosnących podatków.
Kroi PIS ciem...
4 lata temu
Skoro podnoszą najniższe wynagrodzenie to automatycznie rosną opłaty naliczane od tego wynagrodzenia. Cieszy się rząd z rosnących podatków, płacze ciemny lud, któremu nikt nie wyjaśnił działających mechanizmów.