Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Wzrost bezrobocia powstrzymany. Resort pracy podał statystyki za luty

9
Podziel się:

Po styczniowym lekkim wzroście bezrobocia w lutym jest lepiej. Procentowy wskaźnik utrzymał się bez zmian, a nawet kilka tysięcy osób zniknęło z rejestrów urzędów pracy. W komentarzu do wstępnych wyliczeń resort pracy podkreślił, że sytuacja na rynku jest wyraźnie lepsza niż rok temu i jest na poziomie sprzed pandemii koronawirusa.

Wzrost bezrobocia powstrzymany. Resort pracy podał statystyki za luty
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało wstępne dane o bezrobociu w lutym 2022 (money.pl, Rafał Parczewski)

Stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS). To oznacza, że wskaźnik utrzymał się na tym samym poziomie co w styczniu. Wzrost bezrobocia był więc tylko chwilowy.

Przypomnijmy, że w pierwszym miesiącu nowego roku mieliśmy do czynienia ze zwrotem w statystykach, w których od lutego 2021 roku stopa bezrobocia była na coraz niższych poziomach. W styczniu minimalnie wzrosła z 5,4 do 5,5 proc. Zazwyczaj przybywało bezrobotnych także w lutym i marcu. Tym razem tak się nie dzieje.

W porównaniu ze styczniem liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy nawet spadła o 4,3 tys. Według wstępnych danych ministerstwa jest ich w sumie prawie 923 tys.

Stopa bezrobocia w Polsce jest wyraźnie niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spadła o 1,1 pkt proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sklepy wycofują rosyjskie produkty. "Oddolny odpowiednik sankcji"

Bezrobocie takie samo jak przed pandemią

Dane MRiPS wykazują, że pandemia nie wywołała kryzysu na rynku pracy.

- Dzięki pomocy ze strony państwa, ogromnym, miliardowym nakładom na wsparcie przedsiębiorców i ratowanie miejsc pracy dzisiaj mamy dobrą sytuację na rynku pracy - komentuje minister Marlena Maląg.

- Porównując poziom bezrobocia w końcu lutego do stanu z końca lutego 2020, czyli przed epidemią COVID-19, liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła co prawda nieznacznie, bo o 3 tys. osób., ale stopa bezrobocia rejestrowanego była na identycznym poziomie. To bardzo dobra wiadomość, która dowodzi, że nasze działania były skuteczne - podkreśla.

Polska w statystykach wypada bardzo dobrze na tle innych krajów Unii Europejskiej. Średnia stopa bezrobocia w UE jest ponad dwukrotnie większa. Eurostat plasuje nasz kraj na drugim miejscu. Mniejsze bezrobocie (według badania BAEL) mają tylko Czechy.

Statystyki bezrobocia w Polsce

Z danych zaprezentowanych przez MRiPS wynika, że w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 116,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było ich nieznacznie więcej niż w styczniu (o 0,6 proc.) i o prawie 11,2 tys. (o 10,6 proc.) więcej niż w lutym 2021 roku.

- Bez niespodzianki - najniższe bezrobocie na poziomie 3,2 proc. zanotowano w województwie wielkopolskim - wskazuje minister Maląg.

Najwięcej osób bez pracy było w województwie warmińsko-mazurskim (9 proc.).

Warto podkreślić, że to są wstępne dane. Na ostateczne trzeba poczekać do komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Jest on zaplanowany na 23 marca. Zazwyczaj odczyty bezrobocia w obu przypadkach się pokrywają, choć akurat w styczniu resort pracy przeszacował delikatnie wzrost stopy bezrobocia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Loki
2 lata temu
PiS nas zniszczy chorą polityką
Smutna prawda...
2 lata temu
Pis szykuje największą w dziejach Polski zdradę narodową !!!! Chcą Ukraińcom przyznawać Polskie obywatelstwo , numer pesel , zasiłki mieszkania , pierwszeństwo na rynku pracy , bezpłatne szkolenia , bezpłatny dostęp do służby zdrowia , dodatki dopłaty , i co najważniejsze Ukraińcy uzyskają prawa wyborcze !!! Ukraińcy będą mogli legalnie budować w Polsce mniejszość narodową , z własnymi przedstawicielami w rządzie !!!!
sens ey
2 lata temu
hahahahahahahahaha ale ściema :) na BANK :) zaraz zaleje nas fala UA a to znaczy ze bezrobocie bedzie dwucyfrowe
hjytg
2 lata temu
pracodawcy już chcą zmian aby uchodźców zwalniać ze składek ZUS ,podatków...itd. Kto wie jaki będzie efekt?
Pytanie
2 lata temu
Dlaczego złoty aż tak bardzo spada do usd i eur?