Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od 12 miesięcy. Nie sprawdziła się prognoza ministerstwa

96
Podziel się:

Bezrobocie w Polsce w styczniu wyniosło 5,5 proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu GUS. Wzrosło w porównaniu z grudniem o 0,1 pkt proc., czyli mniej od prognoz resortu pracy. Mamy do czynienia ze zwrotem w statystykach, w których od lutego 2021 roku stopa bezrobocia była na coraz niższych poziomach. Nie jest to jednak wyjątkowa sytuacja. Początek roku na rynku pracy zawsze jest trudniejszy.

Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od 12 miesięcy. Nie sprawdziła się prognoza ministerstwa
GUS opublikował dane o bezrobociu za styczeń 2022 roku (money.pl, Rafał Parczewski)

W końcówce ubiegłego roku polski rynek pracy wykazał się bardzo dużą siłą i pierwszy raz od 2016 roku nie obserwowaliśmy w statystykach wzrostu bezrobocia. Ta sztuka nie udała się w styczniu. Najnowsze dane GUS pokazały procentowy przyrost bezrobotnych z 5,4 do 5,5 proc.

Czy to powód do niepokoju? Nic na to nie wskazuje. Eksperci podkreślają, że bezrobocie ma cykliczny charakter i zawsze na przełomie roku kalendarzowego w urzędach pracy przybywa bezrobotnych. Dzieje się tak do lutego/marca, a przy dobrej koniunkturze w kolejnych miesiącach znowu statystyki się poprawiają.

Bezrobocie w Polsce

Warto zauważyć, że w styczniu 2022 bezrobocie jest wyraźnie niższe niż w styczniu 2021 roku. Wtedy wyniosło 6,5 proc. Od marca wskaźnik powoli spadał.

Zobacz także: Money. To się liczy

Ciągle dość niewiele brakuje do najlepszych statystyk bezrobocia z 2019 roku, gdy wskaźnik spadł do 5 proc. Ekonomiści z dość dużym optymizmem patrzą na rynek pracy w 2022 roku i jest szansa na poprawienie tego wyniku.

Eksperci komentują bezrobocie

Najnowsze dane GUS lekko zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się mocniejszego wzrostu bezrobocia do 5,6 proc. Na taki wynik na początku lutego wskazywały też wstępne wyliczenia resortu pracy. Okazało się, że w tamtych statystykach urzędnicy ministerstwa dodali około 700 bezrobotnych.

Zdziwienia danymi lepszymi od prognoz nie kryją eksperci Pekao. Wzrost bezrobocia tłumaczą m.in. pracami sezonowymi. Oceniają, że rynek pracy na początku roku wygląda wręcz znakomicie.

Nieco inaczej sytuację na rynku pracy opisują ekonomiści PKO BP. Wskazują, że jest bardzo rozgrzany, a to - ich zdaniem - powinno sprzyjać utrzymaniu wysokiego, blisko dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń.

Bezrobocie w liczbach

Szczegółowe statystyki wskazują, że na koniec stycznia w urzędach pracy zarejestrowanych było 927,1 tys. bezrobotnych. W porównaniu z grudniem przybyło 31,9 tys. osób (3,6 proc.). Było ich jednak zdecydowanie mniej niż w styczniu ubiegłego roku - o 163,3 tys., czyli o 15 proc.

W urzędach pracy w styczniu zarejestrowano 114,5 tys. nowych bezrobotnych, tj. więcej niż przed miesiącem (o 12,9 proc.), ale nieco mniej niż przed rokiem (o 0,5 proc.). Jednocześnie z ewidencji skreślono 82,6 tys. osób, tj. o 21,3 proc. mniej niż w grudniu, ale o 16,1 proc. więcej niż w styczniu rok wcześniej.

Sytuacja w poszczególnych województwach bardzo mocno się różni. W wielkopolskim stopa bezrobocia kształtowała się w styczniu na poziomie zaledwie 3,2 proc., ale w warmińsko-mazurskim sięgnęła 9 proc.

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, w tym w największym stopniu w warmińsko-mazurskim (o 0,4 pkt proc.) oraz świętokrzyskim (o 0,3 pkt proc.).

Bezrobocie w Polsce w styczniu 2022 roku

Bardzo pozytywnie na temat kondycji polskiego rynku pracy wypowiadał się ostatnio prezes NBP Adam Glapiński. Sugerował, że praktycznie nie ma w naszym kraju bezrobocia. Wiele firm narzeka na brak rąk do pracy, a w statystykach urzędów widnieją głównie osoby, które niekoniecznie chcą znaleźć zajęcie.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(96)
WESKERMAREK
2 lata temu
Pracowałem w zakładzie ALPLA Żywiec Stolarska 6 , w tym zakładzie są sami konfidenci.
WESKERMAREK
2 lata temu
W Żywcu też zwalniają masowo wszędzie pod koniec 2021 roku w Hutchinsonie zwolnili połowę ludzi większość Polaków by zrobić miejsce dla Ukraińców dopiero teraz od 2022 roku są nowe przyjęcia do pracy na parę miesięcy na umowach zleceniowych. Mnie zwolnili dyscyplinarnie za to że chodziłem regularnie do pracy a miałem pracę stałą w tym kraju normalnie nie da się żyć ?
ass
2 lata temu
niewazne wazne ze ukraincy beda zyli lepiej niz POLACY z waszych podatkow
Wrukwiony
2 lata temu
Jeżeli dzięki rozdawnictwu mając 2-3 małych dzieci, albo szybko je produkując, mamusia dostaje się od państwa 3-4 tysiące złotych (bo tyle wynoszą wszystkie dodatki) to i pan tatuś idzie szybko na bezrobotne a wtedy rachunki i opłaty przejmuje MOPS i już tylko trzeba się na jakieś mieszkanie do wynajęcie przenieść bo przecież właściciel nie ma prawa wyrzucić. Tacy ludzie żyją jak pączki w maśle i się śmieją z pracujących. I to takie pączki od Gessler, za 15 zł.
Klemens
2 lata temu
A Ukraina to graniczy tylko z Polską, czy może też z 3 innymi państwami UE, jak Słowacja, Rumunia i Wegry ? Ich ta wojna nie dotyczy, że znowu my musimy wszystko dźwigać ? Może tam mają większe bezrobocie albo dobrobyt to może coś by pomogły ?
...
Następna strona