Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Zwrot w statystykach bezrobocia. Resort pracy podsumował styczeń

11
Podziel się:

W styczniu bezrobocie w Polsce było na poziomie 5,6 proc. - wynika z wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu z grudniem wskaźnik wzrósł. To oznacza zwrot w statystykach, w których od lutego 2021 roku stopa bezrobocia była na coraz niższych poziomach. Nie jest to jednak wyjątkowa sytuacja. Początek roku na rynku pracy zawsze jest trudny.

Zwrot w statystykach bezrobocia. Resort pracy podsumował styczeń
Na początku 2022 roku wzrosło w Polsce bezrobocie (Materiały WP, Klaudia Zawistowska)

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wzrosła o 0,2 pkt proc. w porównaniu do grudnia 2021 roku. Wynosi 5,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

Tym samym skończyła się 11-miesięczna seria, w której bezrobocie tylko spadało lub z miesiąca na miesiąc utrzymywało się na tym samym poziomie. Dokładnie rok temu wynosiło 6,5 proc.

Bezrobocie w Polsce (do grudnia 2021)

Mamy do czynienia ze zwrotem w statystykach urzędów pracy, choć trzeba przyznać, że sam wzrost bezrobocia na początku roku jest czymś zupełnie normalny. Co roku, ze względu na cykliczny charakter wskaźnika, jego wartość w styczniu rośnie.

Zobacz także: Money. To się liczy

"Według wstępnych danych w styczniu 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 927,8 tys. osób bezrobotnych. W rejestrach urzędów pracy figurowało o 32,5 tys. osób więcej niż w grudniu 2021 roku, co oznacza wzrost - miesiąc do miesiąca - o 3,6 proc." - czytamy w komunikacie MRiPS.

Bezrobocie niższe niż rok wcześniej

Resort pracy podkreśla jednocześnie, że sytuacja jest dużo lepsza niż rok temu. W rejestrach bezrobotnych na końcu stycznia 2022 roku było o 162,6 tys. (tj. o 14,9 proc.) mniej bezrobotnych.

Kondycja rynku pracy mocno różni się w zależności od regionu Polski. Najlepiej wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie bezrobocie wynosi 3,2 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano za to w województwie warmińsko-mazurskim (9,1 proc.).

Stopa bezrobocia w Polsce jest na niższym poziomie, niż zakłada tegoroczna ustawa budżetowa. Według dotychczasowych założeń rządu na koniec 2022 roku wyniesie 5,9 proc.

Bezrobocie w Polsce na tle UE

Nawet styczniowy wzrost bezrobocia w Polsce nie zmienia faktu, że w statystykach wypadamy bardzo dobrze na tle innych krajów Unii Europejskiej. Z danych zaprezentowanych w tym tygodniu przez Eurostat wynika, że niższe bezrobocie mają tylko Czechy.

Same liczby dość mocno różnią się od tych prezentowanych przez resort pracy, bo MRiPS bierze pod uwagę statystyki urzędów pracy. Z kolei Eurostat pomija np. osoby, które widnieją w rejestrach, ale faktycznie nie szukają pracy. W obu przypadkach widać jednak ten sam trend i fakt, że polski rynek pracy okazał się bardzo odporny na koronakryzys.

Dla porównania, w Hiszpanii i Grecji, gdzie jest najgorsza sytuacja, bezrobocie na koniec roku było dwucyfrowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
przedsiębiorc...
5 miesięcy temu
1.Likwidacja wypłat leniom wszelakich plusów, zasiłków, dotacji czy bono-talonów i ograniczenie kręgu świadczeniobiorców wyłącznie do wąskiego grona obywateli bezwzględnie tej pomocy potrzebujących, które nie są w stanie same się utrzymać z powodów zdrowotnych, katastrof losowych czy działań lub zaniechań od nich niezależnych, które doprowadziły je do stanu ubóstwa. 2. Stopa bezrobocia wzrasta o 20% w ciągu miesiąca. 3. Po stwierdzeniu przez leni, że wnętrze chłodziarki puste, w kolejnym miesiącu stopa bezrobocia spada do 3%.
Zatroskany św...
5 miesięcy temu
Mnie bardziej interesuje ilu obecnie ludzi jest pracujących i odprowadzających składki na ZUS i czy ta grupa maleje czy rośnie ?
lolo
5 miesięcy temu
po wprowadzilo pl do eu i musialo dostosowac pl do no norm eu co bylo bolesne .pis tez by musial tak robic to pl chcialo eu a nie na,odwrot
tak
5 miesięcy temu
bezrobocie zmalało bo 120 000 osób zmarło na covit
Pewniak.
5 miesięcy temu
Za PO bezrobocie 30 % gwarantowane, a i banki typu Amber też.