Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce z dwójką z przodu. Pierwszy raz od wybuchu pandemii

226
Podziel się:

Eurostat potwierdził spadek bezrobocia w Polsce w końcówce roku, ale wskazał, że jest ono na dużo niższym poziomie, niż wynika ze statystyk urzędów pracy. Pierwszy raz od marca 2020 roku spadło poniżej 3 proc. Liczbę osób, które szukają pracy i nie mogą jej znaleźć, można szacować na 504 tys. To o 80 tys. mniej niż rok wcześniej.

Bezrobocie w Polsce z dwójką z przodu. Pierwszy raz od wybuchu pandemii
Bezrobocie w Polsce jest coraz mniejsze (Adobe Stock, Phovoir)

Europejski urząd statystyczny potwierdza odporność polskiego rynku pracy na kolejną falę koronawirusa. Bezrobocie w naszym kraju spadło w grudniu do 2,9 proc. - wynika z wtorkowej publikacji.

Warto podkreślić, że Eurostat w inny sposób liczy bezrobocie (pomija np. osoby, które nie szukają aktywnie pracy, a są w oficjalnych rejestrach) niż np. GUS, który na podstawie statystyk z urzędów pracy wskazał, że w grudniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4 proc. Wyniki więc dość mocno się różnią, choć co do zasady wskazują te same trendy zachodzące na rynku pracy.

Rzutem na taśmę w końcówce roku udało się sprowadzić bezrobocie poniżej 3 proc. Na tym poziomie wskaźnik utrzymywał się przez poprzednie trzy miesiące. Dwójkę z przodu w statystykach Eurostatu mieliśmy ostatni raz w marcu 2020 roku, a więc na starcie pandemii w Polsce.

Zobacz także: Money. To się liczy

Polskie bezrobocie na tle UE

W Unii Europejskiej bezrobocie poniżej 3 proc. ma jeszcze tylko jeden kraj. To Czechy (2,1 proc.), które w statystykach przed nami są już długi czas i ciągle powiększają przewagę. Jeszcze trzy miesiące temu wynosiła 0,4 pkt proc., a teraz to już 0,8 pkt proc.

Tuż za Polską są Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów bezrobocie w grudniu wyniosło 3,2 proc. Dalej jest Malta (3,4 proc.), Węgry (3,7 proc.) i Holandia (3,8 proc.). Z tyłu stawki zostają m.in. Francja (7,4 proc.) czy Włochy (9 proc.).

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest ciągle w Hiszpanii i Grecji. To jedyne kraje w zestawieniu Eurostatu, w których bezrobocie jest dwucyfrowe (około 13 proc.).

Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Andrzej Kubisiak zwraca uwagę, że w danych Eurostatu i GUS w grudniu mieliśmy do czynienia w Polsce ze spadkiem bezrobocia, co dotychczas nieczęsto się zdarzało. Wskaźnik ten charakteryzuje się dużą cyklicznością i pod koniec roku przyzwyczaił raczej do wzrostu.

Z perspektywy pracowników to bardzo dobre wieści, choć ekonomiści PKO BP zauważają, że krajowy rynek pracy jest silnie rozgrzany. To m.in. problem dla pracodawców. Wiele firm zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych ludzi.

Liczba bezrobotnych w Polsce i UE

Eurostat podaje nie tylko stopę bezrobocia. W statystykach znajdziemy też konkretną liczbę bezrobotnych. W Polsce w grudniu było ich 504 tys., czyli około 11 tys. mniej niż w listopadzie. W skali całego roku liczba ta zmniejszyła się o prawie 80 tys.

W całej Unii Europejskiej bez pracy było w grudniu 13 mln 612 tys. ludzi. Największą część stanowili obywatele Hiszpanii (ponad 3 mln). We Francji i we Włoszech bezrobocie przekracza 2,2 mln. Niecały milion mniej bezrobotnych jest w Niemczech.

Procentowe i liczbowe bezrobocie w grudniu 2021

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(226)
Eryk Viking
2 lata temu
Kierownicy wolą Ukraińców od Polaków. To słyszałem w polskich zakładach.
jaro
2 lata temu
Wycofać socjal dla wieloletnich mopsiarzy! Dość sponsoringu nierobów. I wykreślić ich z listy ubezpieczenia zdrowotnego
BRAWO PIS
2 lata temu
DZIĘKI BOGU RZĄDZI PIS BO ZA PO BYŁO DWU CYFROWE BEZROBOCIE I ŚMIECIÓWKI
Kewlar
2 lata temu
bezrobocie to liczba ludzi zdolnych do pracy MINUS pracujący. A nie jakieś procenty
groteska
2 lata temu
skoro jest bezrobocie [ są maszyny], to po jaki "polski ład" się rozmnażać i powiększać to nieszczęście ????
...
Następna strona